Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Już jutro rusza „Solar Festiwal” w Katowicach – wyjątkowe muzyczne sesje terapeutyczne w sercu Lasu Murckowskiego
Fundacja Soundscape ogłasza kolejną edycję „Solar Festiwalu” – cyklu bezpłatnychterapeutycznych sesji muzycznych, które tym razem odbędą się w malowniczym otoczeniu Lasu Murckowskiego, nad stawem Janina. Wydarzenie to jest unikalną okazją do zanurzenia się w kojących dźwiękach muzyki relaksacyjnej, połączonej z bezpośrednim kontaktem ze sztuką i naturą. Kolejna, bezpłatna edycja odbędzie się w dniach od 31 sierpnia do 1 września 2024 roku i skierowana jest do wszystkich, którzy pragną zregenerować swoje siły w harmonii z naturą. Dźwiękową ucztę zapewnią Michalina Bieńko, Dawno Temu (Agnieszka Bykowska), Natalia Panzer oraz Antonina Nowacka, a wrażeń wizualnych dostarczy bogata kolekcja sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Idea i misja projektu
Komfortowe otoczenie i uspokajająca muzyka mają moc poprawy nastroju oraz dobrostanu psychicznego u osób w każdym wieku. To przekonanie zainspirowało członków fundacji Soundscape do kontynuowania cyklu bezpłatnych terapeutycznych sesji muzycznych „Solar Festwial”, które po raz pierwszy zorganizowane zostały na przełomie lutego i marca 2023 roku na Akademii Sztuk Pięknych
w Katowicach. Od tamtej pory odbyły się koncerty w ramach projektów „Natura online/offline”
w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” oraz „Solar Festiwal”
w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wszystkie te inicjatywy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co utwierdziło organizatorów w przekonaniu o potrzebie ich kontynuacji.
Michał, uczestnik zeszłorocznej edycji Solar Renewal, wspomina – w ubiegłym roku doświadczyłem, jak bardzo pozytywnie działają na mnie koncerty w ramach „Solar Renewal” organizowane przez fundację Soundscape. Otoczenie natury i muzyka przeniosły mnie w stan pełnego relaksu, co zainspirowało mnie do częstszych kontaktów z naturą i troski o swoje zdrowie psychiczne.
Tym razem koncerty w ramach projektu „Solar Festiwal” odbędą się w weekend 31 sierpnia
i 1 września w Lesie Murckowskim, nad malowniczym stawem Janina.
– Rozwijając miasto staramy się stworzyć w nim przestrzeń dla każdego. Jednocześnie niezmiennie stawiamy na zieleń, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i klimat – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Las Murckowski to jedno z miejsc, gdzie każdy z nas może na chwilę oderwać się od codziennego zgiełku i zregenerować siły, a „Solar Renewal” to wydarzenie, które wpisuje się w ideę miasta jako przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców, dbającej o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego już dziś zapraszam do Lasu Murckowskiego, na kolejną edycję tego ciekawego projektu – dodaje prezydentKatowic.
Program wydarzenia
● 31 sierpnia o godz. 17:00 zaprezentuje się– multiinstrumentalistka, dziennikarka muzyczna, Michalina Bieńko edukatorka i społecznica. Michalina zadebiutowała w 2018 roku
w zespołach Misia Furtak i Ffrancis. Występowała na prestiżowych festiwalach takich jak Open’er, Olsztyn Green Festival, czy Festiwal Malta. Obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem, a jej występ będzie pełen emocjonalnych, muzycznych opowieści.
● 31 sierpnia o godz. 19:00 zagra Dawno Temu – solowy projekt Agnieszki Bykowskiej, polskiej artystki dźwiękowej i producentki. Balansując pomiędzy ambientem, dronem i muzyką minimalistyczną, tworzy unikalne scenerie dźwiękowe. Spędziła dziewięć lat w Bydgoszczy, gdzie zetknęła się ze sceną impro. Zagrała wiele koncertów w całej Polsce, w tym na festiwalach. Jej główne źródła inspiracji to pojęcie czasu, duchowość i emocjonalne zakamarki ludzkiej natury.
● 1 września o godz. 17:00 zagra Natalia Panzer – współtwórczyni kolektywu Lynn, host comiesięcznej audycji w NTS Radio. W ramach wydarzenia zaprezentuje ambientowo-relaksacyjny dj set.
● 1 września o godz. 19:00, na zakończenie dwudniowych terapeutycznych sesji muzycznych, na scenie pojawi się Antonina Nowacka – wokalistka, kompozytorka i artystka dźwiękowa, która łączy unikalną technikę renderowania głosu z sennymi, wyimaginowanymi pejzażami dźwiękowymi. Towarzyszyć jej będzie Oskar Karski na flecie, a wspólnie zaprezentują materiał z najnowszego wydawnictwa „SylphineSoporifera”.
Każdy z czterech zaplanowanych koncertów poprzedzony będzie krótką prelekcją psychologa, która przybliży uczestnikom korzyści płynące z obcowania z naturą, społecznej funkcji lasów oraz czerpania
z dóbr kultury.
Wyjątkowa scenografia w sercu Lasu Murckowskiego
Dzięki współpracy organizatorów z Muzeum Śląskim w Katowicach przygotowana zostanie wyjątkowa scenografia, która wzbogaci doznania estetyczne uczestników wydarzenia. Za projekt odpowiada katowicka artystka Matylda Sałajewska, znana z realizacji projektów multimedialnych, filmowych
i instalacyjnych o tematyce społecznej i ekologicznej. Kustosze Muzeum Śląskiego wraz Sałajewską wybrali wizerunki obiektów z bogatej kolekcji liczącej, ponad 149 tys. obiektów, które idealnie wpisują się format i temat wydarzenia.
– Do budowy scenografii zostały wykorzystane wizerunki dzieł z kolekcji Sztuki i Plastyki Nieprofesjonalnej, do których oczywiście Muzeum posiada prawa, stąd wykorzystanie wizerunków fragmentarycznie i w kolażach. Mamy nadzieję, że takie przedstawienie zbiorów z kolekcji Muzeum zachęci odbiorców i uczestników wydarzenia do zwiedzania galerii w naszym muzeum, by mogli odkryć pełnowymiarowe prace artystów, których twórczością zafascynowała się p. Matylda – mówi
dr Karol Makles, p.o. Dyrektora Muzeum Śląskiego.
Scenografia wykorzysta wizerunki ze zbiorów muzealnych, tworząc harmonijną przestrzeń sprzyjającą relaksowi i refleksji. Ponadto na uczestników czekać będą wygodne leżaki i pufy, które umożliwią komfortowe obcowanie z muzyką i naturą. Przestrzeń wydarzenia zostanie częściowo zadaszona, co zagwarantuje ochronę przed słońcem oraz ewentualnym deszczem.
– Wierzymy, że kontakt z naturą w połączeniu z muzyką terapeutyczną może przynieść głęboką regenerację i ukojenie. Chcemy, aby nasze wydarzenia były miejscem, gdzie uczestnicy mogą odnaleźć spokój i równowagę, niezależnie od wieku czy doświadczenia życiowego – mówi Aleksandra Smolak
z fundacji Soundscape.
Organizatorzy i partnerzy
Organizatorem wydarzenia jest fundacja Soundscape, współorganizatorem Muzeum Śląskie w Katowicach, a partnerami: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Volvo Euro-Kas, Nadleśnictwo Katowice, Miasto Katowice, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 i Rybaczówka.
Wstęp wolny!
Fundacja Soundscape