Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Święto Rozbarku – Bytom idzie na rekord
Święto Rozbarku odbędzie się w sobotę 7 września przy ul. Wojciecha Kilara 33. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, a głównym punktem programu będzie próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Czy uda nam się zgromadzić w jednym miejscu 770 osób w strojach śląskich?
– Święto Rozbarku to wspólna inicjatywa trzeciego sektora w Bytomiu. Aby uczcić 770 rocznicę nadania praw miejskich Bytomiowi, Fundacja TVS wyszła z inicjatywą próby pobicia rekordu Polski na największe zgromadzenia osób w strojach śląskich. Do tego Klub Sportowy Skarpa Bytom i Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku zaproponowały zorganizowanie wydarzenia integrującego społeczność Rozbarku. 7 września spotkamy się więc w Rozbarku, by zaprezentować skarby naszych śląskich szaf i spróbować pobić rekord Polski – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
– To będzie świetna okazja, by wspólnie świętować dziedzictwo kulturowe dzielnicy Rozbark. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Rozbarku przygotowaliśmy liczne atrakcje dla całych rodzin. Zaczynamy w samo południe uroczystym przemarszem orkiestry górniczej, pracowników byłej KWK Rozbark, przedstawicieli organizacji społecznych, władz miasta oraz mieszkańców dzielnicy – wylicza Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom i dodaje, że Święto Rozbarku to jedno z zadań przewidzianych w projekcie „Zielony Kwartał KWK Rozbark – Edukacja zielona Transformacja” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
– Zagospodarowanie terenów poprzemysłowych przy jednoczesnym utrzymaniu tożsamości tego miejsca bez oderwania od historii, tradycji i kultury to jeden z głównych priorytetów realizowanych przez nasze stowarzyszenie. Wydarzenie ma na celu integrację lokalnej społeczności, zwłaszcza mieszkańców historycznej dzielnicy Rozbark, dla których teren byłej Kopalni Rozbark nadal ma osobiste i sentymentalne znaczenie.
Próba pobicia rekordu Polski
Głównym punktem tegorocznego Święta Rozbarku będzie próba pobicia rekordu Polski w liczbie osób przebranych w stroje ludowe. Od 2016 roku to Wykrot koło Myszyńca może szczycić się rekordem – zgromadzeniem 467 osób w strojach regionalnych. Z okazji obchodów 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, uczestnicy imprezy spróbują pobić ten rekord i zgromadzić w jednym miejscu 770 osób w strojach śląskich. To wspólna inicjatywa Fundacji TVS oraz Muzeum Górnośląskiego.
– Dokładamy wszelkich starań, aby nasze tradycje i zwyczaje były znane na terenie całego kraju, a ustanowienie nowego rekordu Polski bez wątpienia się do tego przyczyni. Z tego względu szczególnie zachęcam wszystkich, aby 7 września założyć strój śląski i aktywnie włączyć się do próby ustanowienia nowego rekordu Polski. Pokażmy mieszkańcom innych części kraju, że jesteśmy dumni z naszych tradycji – podkreśla Małgorzata Piechoczek, wiceprezes Fundacji TVS.
Co zrobić, aby wziąć udział w wydarzeniu
Wystarczy pojawić się w sobotę 7 września o godz. 12.30 przed Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom przy ul. Kilara 33, w kompletnym tradycyjnym stroju śląskim (stroje górnicze nie będą zaliczane). Nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Każdy uczestnik rywalizacji będzie musiał przejść przez bramki, przy których ustawieni będą zliczający (członkowie Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku oraz wolontariusze), weryfikujący zgodność elementów stroju regionalnego. W razie zastrzeżeń – na miejscu obecny będzie także sędzia biura rekordów, który rozstrzygnie wszelkie wątpliwości. Próba rozpocznie się od wydania sygnału dźwiękowego, po którego wybrzmieniu osoby uczestniczące będą musiały pozostać na terenie przez 5 minut.
– Zachęcam mieszkańców Bytomia i okolic do aktywnego udziału, bo to świetna okazja, aby pokazać swoje regionalne stroje i zapisać się na kartach historii. O godzinie 12.30 wszyscy uczestnicy zgromadzą się na terenie Skarpy Bytom, aby podjąć się tego wyzwania – mówi Stefan Krawczyk ze Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.
Atrakcje dla każdego
Uczestnicy imprezy mogą liczyć na wiele bezpłatnych atrakcji. Na najmłodszych będą czekać dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki na kucykach, warsztaty ekologiczne, spotkanie z pszczelarzem oraz dyskoteka pod chmurką. Starsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, wziąć udział w przełajowym biegu rozbarskim, a także wieczornej dyskotece na świeżym powietrzu.
W programie są również występy artystyczne dzieci i młodzieży bytomskich placówek oświatowych i kulturalnych oraz występy zespołów folklorystycznych: Piekarskie Klachule, Zespół Folklorystyczny Brynica. Na uczestników czekają też przekąski z grilla, wata cukrowa, popcorn, lody, zimne i ciepłe napoje – wymienia Marianna Wieczorek, skarbnik zarządu Klubu Sportowego Skarpa Bytom.
Bogactwo śląskich strojów
Święto Rozbarku odbywa się pod patronatem senator Haliny Biedy i prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Patronat medialny nad imprezą objęły tygodnik Życie Bytomskie, portal Bytomski.pl oraz Telewizja TVS.
Choć strój śląski zapewne kojarzy nam się głównie z charakterystycznym strojem rozbarskim – obfitą kiecką i żółtymi jeleniokami – bogactwo stroju śląskiego jest nieprzebrane.
– Jest cała gama strojów śląskich począwszy od rozbarskiego po pszczyński, opolski, oleski, głubczycki, rybnicko-wodzisławski, raciborski, cieszyński oraz Górali śląskich. Spodziewam się, że wiele osób tego dnia wyjmie stroje z szaf, bo wiele osób ma je po babciach i prababciach z częściowo doszytymi elementami, a jednak w większości oryginalnych – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego.
We wrześniu na miłośników ludowych klimatów, czekają jeszcze dwa wydarzenia.
– 21 września zapraszamy do Pałacu w Miechowicach na spotkanie z rodem Tiele-Wincklerów, dawnym właścicielem pałacu. Zaplanowaliśmy też koncert bluesowy Marka Makarona Motyki. W ostatni październikowy weekend – 25 do 27 października pokażemy śląski tryptyk Kazimierza Kutza. Z kolei ze Stowarzyszeniem Stolarzowickich Gospodyń będziemy warzić po śląsku – mówi Halina Bieda, senatorka RP.
UM Bytom