Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
W zabytkowej kamienicy przy Skłodowskiej-Curie 42 trwają prace remontowe za ok. 2 mln zł
Kamienica przy Skłodowskiej-Curie, która jest wpisana do rejestru zabytków, przechodzi od lutego remont elewacji wraz z robotami towarzyszącymi. Dzięki przeprowadzonym pracom budynek odzyska dawny, historyczny wygląd, ale przy zastosowaniu nowych materiałów i technologii. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień.
Narożny budynek kamienicy znajduje się na skrzyżowaniu ulic Jordana i Skłodowskiej-Curie. Wybudowano go w latach 30. XX wieku w formie graniastosłupa prostego z wykuszami i balkonami w stylu modernizmu międzywojennego. Obecnie budynek znajduje się w zasobach katowickiego Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Zabytki mają szczególne wymagania
Kamienica wpisana jest do rejestru zabytków, dlatego jej remont musi przebiegać ze szczególną ostrożnością. – Przede wszystkim, musi zostać zachowana w niezmienionej postaci bryła budynku, wysokość zabudowy frontowej, kompozycja tarasów i balkonów, kształt i rodzaj pokrycia dachowego. Istotna jest także ochrona zabytkowych detali architektonicznych. W miarę możliwości należy zachować takie zabytkowe elementy, jak m.in. drzwi, stolarkę okienną, posadzki, sztukaterie czy schody. Zarówno projektant, jak i wykonawca takich robót dążą do tego, aby odtworzyć jak najwierniej historyczny wygląd na podstawie dostępnych materiałów – zdjęć, ilustracji, opisów. Jest to oczywiście trudniejsze niż inne remonty, ale ostatecznie przynosi dużą satysfakcję, kiedy taki budynek jest już ukończony i stojąc przed nim widzimy praktycznie to samo, co nasi przodkowie kilkadziesiąt lat temu – podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.
Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane TERMODOM Zbigniew Hnatkiewicz z Muszyny, a ich koszt to ok. 2 mln zł. W ramach prac wykonawca zdemontował stare instalacje i urządzenia natynkowe, część okien i drzwi, parapetów, rynien, balustrad, których nie dało się odnowić. Skuto też tynki, oczyszczono ściany i naprawiono płyty balkonowe. W budynku zostaną jeszcze wykonane izolacje pionowe murów piwnic powłoką hydroizolacyjną, co zabezpieczy je przed działaniem wody i wilgoci. Ponadto w końcowym etapie zamontowane zostaną m.in. balustrady, nowe okna, drzwi, brama, witryna lokalu użytkowego, parapety, a na balkonach zostaną ułożone nowe posadzki. Wykonane zostaną również nowe warstwy tynku zewnętrznego, który wyglądem będzie nawiązywał do historycznego wyglądu kamienicy. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a postęp jest widoczny gołym okiem. W ostatnim czasie wykonawca rozebrał część rusztowań, odsłaniając tym samym nową elewację.
Także kamienica przy Chopina przeszła remont
Niedawno KZGM zakończył jedną z wcześniej prowadzonych inwestycji. Kamienica przy Chopina 9 przeszła termomodernizację, a wnętrze budynku remont. Zadanie dotyczyło odnowienia ścian elewacji, ale też mieszkań, piwnic i poddasza. W ramach modernizacji we wszystkich 9 mieszkaniach i jednym lokalu użytkowym wykonano konieczne prace remontowe. Zakres prac obejmował również nowe instalacje – centralnej ciepłej wody użytkowej i wody zimnej, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej. Dzięki przeprowadzonym pracom odnowiona kamienica nawiązuje wyglądem do czasów z początku zeszłego wieku, kiedy Katowice dopiero się budowały i tworzyły swoją tożsamość.
Kolejne budynki są poddawane pracom remontowym
KZGM prowadzi obecnie także wiele innych prac remontowych w mieszkaniach znajdujących się w zasobach. Odnawiane są te, z których wyprowadzili się mieszkańcy i trzeba je doprowadzić do stanu, który umożliwi nowym lokatorom zamieszkanie. Przy ul. Grażyńskiego remont mieszkania obejmuje remont instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej, a także dopasowanie skrzydeł okiennych, remont podłóg i malowanie ścian i sufitów. Naprawa instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, wymiana lub naprawa stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg odbędzie się w kilku mieszkaniach znajdujących się przy ul. Kościuszki, Plebiscytowej, Bugli, Wandy, Ratuszowej, Oswobodzenia i Tysiąclecia. Oprócz tego wykonawca ma za zadanie rozebrać piece kaflowe, pomalować ściany i sufity. Kolejny przetarg dotyczył remontów w mieszkaniach przy ul. Grażyńskiego, Katowickiej, Iłłakowiczówny, Przedwiośnie, Macieja, Gliwickiej, Powstańców, Świdnickiej. Wybrano także wykonawcę remontu mieszkań przy ul. Kściuczyka, 1 Maja, Piastowskiej, Macieja, Zarębskiego, Mieszka, Piastów, Tysiąclecia. Kolejne mieszkania, które zostały przeznaczone do remontu znajdują się przy ul. Gliwickiej, Tysiąclecia, Wiosny Ludów, Marcina, Józefowskiej, Panewnickiej, Piotrowickiej, Uniwersyteckiej. Następna pula remontów dotyczy dwóch mieszkań przy ul. Mikołowskiej. W ostatnim czasie wyłoniono także wykonawców remontów klatek schodowych m.in. przy ul. Wiosny Ludów 32c. Z kolei na ul. Tysiąclecia 5 wykonane zostanie nowe pokrycie dachowe.
Katowicka Agencja Wydawnicza