Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Austria wprowadza nowe zalecenia żywieniowe: Czas na zdrową i zrównoważoną dietę roślinną
Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia zaktualizowano wytyczne żywieniowe w Austrii. Nowe zalecenia wskazują na zwiększenie spożycia produktów roślinnych oraz ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego.
Pełna opis nowych wytycznych żywieniowych znajduje się na stronie Austriackiego Ministerstwa Spraw Społecznych, Zdrowia, Opieki i Ochrony Konsumentek i Konsumentek.
Nowy „model talerza” zaleca, aby 50% diety składało się z owoców i warzyw, 25% z produktów pełnoziarnistych i ziemniaków, a pozostałe 25% z białek w tym w większości z białek roślinnych. W ramach prac nad rekomendacjami wzięto pod uwagę nie tylko aspekty zdrowotne, ale także wpływ żywności na klimat. Rekomendacje zostały wypracowane przy współpracy Austriackiej Agencji Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz Austriackiego Towarzystwa Żywienia.
Anna Spurek, Green REV Institute: “Wyobraźmy sobie, że w sklepach dostępne są w większości produkty roślinne, pierwszym domyślnym wyborem na konferencjach, wydarzeniach jest żywność w pełni roślinna, w szkolnych stołówkach królują potrawy wegańskie. Wyobraźmy sobie wpływ tej zmiany na nasze zdrowie, na nasze prawo do życia w czystym środowisku, do informacji o tym co jemy. Już dzisiaj a w zasadzie wczoraj Ministerstwa – Zdrowia, Rolnictwa, Edukacji, Szkolnictwa, Klimatu powinny pracować nad zaleceniami żywnościowymi dla nas- obywateli i obywatelek, tak żeby ratować nasze zdrowie, nasze prawa. Polska musi szybko zmienić podejście z business as usual na food for future. I REV będzie dobijać się do gabinetów dopóki to się nie stanie.”
W ramach wypracowanych nowych zaleceniach żywieniowych wskazano, że osoby spożywające mięso powinny ograniczyć ilość mięsa do trzech porcji tygodniowo. Obecnie trwają prace nad graficzną wersją nowych austriackich zaleceń żywieniowych. Efekty zostaną opublikowane już jesienią tego roku. Oprócz wersji dla osób jedzących mięso, dostępna będzie także piramida dla osób na diecie wegetariańskiej. Niestety wciąż brakuje zaleceń żywieniowych w pełni roślinnych.
Morgan Janowicz, Green REV Institute: “Wprowadzenie nowych wytycznych żywieniowych w Austrii to krok w kierunku zdrowszej i bardziej zrównoważonej diety. Zalecenia te uwzględniają nie tylko korzyści zdrowotne, ale także wpływ na środowisko. Zwiększenie konsumpcji produktów roślinnych i ograniczenie spożycia mięsa to zmiany, które są konieczne, aby poradzić sobie z dzisiejszymi i przyszłymi wyzwaniami. Jednak warto zwrócić uwagę, że brakuje uwzględnienia diety w pełni roślinnej, czyli takiej, która całkowicie wyklucza spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego. A to jest nieodłączny element transformacji żywieniowej.”
Program Roślinna Szkoła
Green REV Institute, wraz z partnerami: Koalicją Future Food 4 Climate, Akcją Demokracja, Traktatem Roślinnym, Rodzicami dla Klimatu, Fundacją Onkologiczną Rakiety, Klubem Myśli Ekologicznej oraz Polską Radą Organizacji Młodzieżowych, działają na rzecz 10 postulatów w ramach inicjatywy „Roślinna Szkoła„. W ramach tych postulatów uwzględnione są aspekty klimatyczne, zdrowotne, prawa osób uczniowskich oraz prawa zwierząt. Kluczowymi punktami Programu są:
● Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych dla produktów spożywczych w szkołach: Stawiamy na żywność wysokiej jakości, lokalną, sezonową, bogatą w składniki odżywcze oraz pochodzącą od certyfikowanych producentów.
● Zagwarantowanie pełnego dostępu do zdrowych, roślinnych i pełnowartościowych posiłków: Każda szkoła powinna zapewniać takie posiłki każdego dnia, bez konieczności okazania zaświadczenia lekarskiego.
Program „Roślinna Szkoła” stawia szkołę w centrum zielonej transformacji. Trzeba pamiętać, że to szkoła ma kluczowy wpływ na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży. Dzięki odpowiednio prowadzonej edukacji oraz dostępności zdrowych, roślinnych posiłków, zapewnimy lepszą przyszłość kolejnym pokoleniom.
Green REV Institute