Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Byli prezydenci Rudy Śląskiej uhonorowani
Edmund Sroka i Andrzej Stania – byli prezydenci Rudy Śląskiej – zostali zasłużonymi dla Rudy Śląskiej. Uchwałę w tej sprawie podjęli dziś rudzcy radni podczas uroczystej sesji Rady Miasta zwołanej z okazji 65-lecia miasta. Wydarzenie, które miało miejsce w Domu Kultury w Bielszowicach odbyło się dokładnie w 26. rocznicę oddania miasta pod opiekę świętej Barbary i umieszczenia jej wizerunku w miejskim herbie. W ramach obchodów Święta Herbu jeszcze dziś o godz. 18.00 w kościele pw. św. Barbary w Bykowinie rozpocznie się msza św. w intencji miasta i mieszkańców.
– W tym roku obchodzimy 65. rocznicę powstania Rudy Śląskiej. W pamięci mamy ważne wydarzenia historyczne, które ukształtowały nasze miasto – podkreślił Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Jednak patrzymy w przyszłość. Dziś Ruda Śląska, mimo że jest największą gminą górniczą w Unii Europejskiej, jest zupełnie inna. Po ponad 30 latach od ostatniej transformacji wchodzimy w kolejną. Nasze miasto, podobnie jak i inne polskie czy europejskie miasta, dostosowuje się do zmian klimatycznych. Jedno jest pewne. Pracując na rzecz mieszkańców i realizując ich oczekiwania nie możemy zapominać o naszej tożsamości, tradycji i historii – dodał.
– 65–lecie Rudy Śląskiej to nie tylko okazja do świętowania, ale również moment, żeby wspomnieć naszą bogatą historię, docenić nasze osiągnięcia oraz wyznaczyć plany na przyszłość – zaznaczył Arkadiusz Pilarz, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska. – Niech kolejne lata przyniosą nam nowe sukcesy i pomyślność. Nasze miasto jest dowodem na to, że przeszłość i teraźniejszość mogą współistnieć w harmonii, tworząc unikalny i dynamiczny organizm miejski. Bądźmy dumni z Rudy Śląskiej i kontynuujmy pracę nad jej dalszym rozwojem z poszanowaniem dla naszego bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego – dodał.
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Zasłużonego dla Miasta Ruda Śląska nadano byłym prezydentom – Edmundowi Sroce i Andrzejowi Stani.
Edmund Sroka urodził się 13 września 1947 r. w Katowicach-Kostuchnie. Swoje życie związał jednak z Rudą Śląską. Był zaangażowany w budowanie demokratycznej, prawdziwie wolnej i samorządnej Polski. W wyniku wyborów w 1990 r. uzyskał mandat I kadencji Rady Miasta. 5 czerwca 1990 r. został wybrany jej wiceprzewodniczącym, a 24 stycznia 1991 r. przewodniczącym, którym pozostał do końca kadencji. Edmund Sroka zasiadał również pośród radnych II kadencji, która rozpoczęła się 19 czerwca 1994 r. 7 lipca 1995 r. radni powołali go na stanowisko Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Na lata tej prezydentury przypada powstanie kluczowych dokumentów dotyczących miasta, m.in. Programu Rozwoju Miasta, Strategii Wewnętrznego i Zintegrowanego Rozwoju do roku 2015 oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Ruda Śląska do 2015 roku. Wtedy też Ruda Śląska zaczęła sięgać po przedakcesyjne środki unijne, m.in. z Funduszu PHARE. Warto dodać, że to właśnie za prezydentury Edmunda Sroki św. Barbara została patronką miasta. Pełniąc funkcję prezydenta miasta Edmund Sroka został wybrany w 1997 r. na posła III kadencji Sejmu RP. Mieszkańcy wyrazili swoje poparcie dla Edmunda Sroki również podczas wyborów na III kadencję Rady Miasta. Funkcję prezydenta Edmund Sroka pełnił do 23 listopada 2000 r.
Andrzej Stania urodził się 3 lutego 1948 r. w Rudzie Śląskiej i przez całe życie jest związany ze swoim rodzinnym miastem. Od zakończenia studiów inżynieryjnych do emerytury pracował w kopalni w Bielszowicach, przechodząc kolejne szczeble kariery aż do stanowiska głównego inżyniera ds. BHP. Pod koniec lat 90-tych zaangażował się w działalność społeczno-polityczną. Od 11 października 1998 r. zasiadał w Radzie Miasta Ruda Śląska III kadencji, od 17 kwietnia 2000 r. jako jej przewodniczący. 24 listopada 2000 roku został powołany przez radnych na urząd prezydenta miasta, który sprawował przez dwa lata. 10 listopada 2002 r. wygrał wybory na prezydenta miasta. Andrzej Stania był prezydentem, który wprowadził Rudę Śląską do Unii Europejskiej. Praca prezydenta została doceniona przez mieszkańców. W wyborach samorządowych w 2006 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, otrzymując w pierwszej turze prawie 75% głosów. Był wielkim orędownikiem związku konurbacyjnego miast aglomeracji. W Rudzie Śląskiej 20 września 2007 r. odbyło się I Zgromadzenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, od 2017 r. funkcjonującego jako Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Andrzej Stania sprawował urząd prezydenta do 2010 r. Przez kolejne lata, aż do roku 2022, był wybierany do Rady Miasta Ruda Śląska. Przez wiele lat był także członkiem Związku Górnośląskiego, będąc m.in. jego prezesem.
Na tym jednak nie kończą się obchody 65-lecia Rudy Śląskiej. W sobotę (8 czerwca) o godz. 9:00 na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej rozpocznie się bieg na dystansie 65 km z okazji 65. rocznicy powstania Miasta Ruda Śląska. Z kolei od 14 do 16 czerwca odbędą się Dni Rudy Śląskiej. W piątek, 14 czerwca, o godz. 19:00 na placu Jana Pawła II zostanie zorganizowany koncert z okazji Święta Herbu. Dla publiczności wystąpi wtedy Artis Symphony Orchestra pod dyr. Jean-Claude’a Hauptmanna. Z kolei w sobotę, 15 czerwca, w tym samym miejscu zostanie zorganizowane kino plenerowe. O godz. 20:00 wyświetlony zostanie film „Priscilla” w reż. Sofii Coppoli, a wcześniej, o godz. 19:00, odbędzie się spotkanie z Priscillą i Elvisem. Finałem świętowania będzie koncert na terenach targowych w Wirku. Podczas koncertów wystąpią: Agnieszka Chylińska, Patrycja Markowska z gościem specjalnym, Sara James oraz Michał Gabor. Otwarcie bram o godz. 16:00.
Przypomnijmy, że herb Rudy Śląskiej w obecnej postaci obowiązuje od 1998 roku. Przedstawia on dwupolową tarczę, gdzie w lewym błękitnym polu jest złote pół orła, a w prawym wizerunek św. Barbary. Złoty orzeł w błękitnym polu był niegdyś herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego. Ponadto pół orła jest elementem charakterystycznym większości górnośląskich herbów miejskich, również podkreślających swe piastowskie tradycje. Z kolei w prawym białym polu znajduje się stojąca postać świętej Barbary, za którą widnieje wieżyczka. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią. 28 listopada 1996 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie „Wyrażenia woli ustanowienia św. Barbary patronką miasta Ruda Śląska”. Arcybiskup Damian Zimoń prośbę radnych skierował do Stolicy Apostolskiej, a w 1998 r. przywiózł z Rzymu Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podpisany 3 lutego 1998 r. przez arcybiskupa sekretarza Kongregacji Gerarda M. Angelo. Dokument został uroczyście przekazany władzom miasta 6 czerwca 1998 roku.
UM Ruda Śląska