Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
„Katastrofa na talerzu” – mikołowska premiera reportażu wraz z panelem dyskusyjnym i promocją kuchni roślinnej
Film “Katastrofa na talerzu” to podróż pokazująca z różnych perspektyw: osób decyzyjnych, osób aktywistycznych, reprezentantów świata nauki i zdrowia, rodziców, współczesny system żywności. Osoby te przyglądają się naszym talerzom i półkom sklepowym, szukając rozwiązań i wskazując na naprawcze działania legislacyjne, edukacyjne, a także podnoszą kwestię prawa dostępu do bezpiecznej, zdrowej, zrównoważonej, roślinnej żywności w placówkach oświatowych. “Katastrofa na talerzu” to przegląd kosztów, które generuje dzisiaj system produkcji żywności i rolnictwo zwierzęce. Kosztów dla zdrowia publicznego, takich jak choroby cywilizacyjne, ubóstwo żywnościowe, antybiotykooporność, kosztów środowiskowych, utraty bioróżnorodności, kosztów klimatycznych. Niezdrowa, nieetyczna żywność to problem globalny, który jest fundamentem katastrofy klimatycznej, środowiskowej, społecznej, zdrowotnej.
Po premierze filmu odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi: osobami decyzyjnymi ze świata polityki i samorządu, aktywizmu i nauki, moderowana przez ambasadorów zielonej zmiany na talerzu, czyli Mikołów Roślinnie Yeah oraz degustacja kuchni wegańskiej – poczęstunek przygotuje Komu hummus?
W dyskusji udział wezmą:
Mateusz Handel – I zastępca burmistrza Mikołowa. Funkcję sprawuje od 2015 r. Z wykształcenia prawnik. Ukończył także studia MBA ze specjalizacją w zarządzaniu miastem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz dodatkowe studia w tym zakresie we Wrocławiu. Wizja miasta, którą realizuje oparta jest na czterech filarach: nowoczesne, ekologiczne, przyjazne i otwarte na mieszkańców. Pomysłodawca wielu miejskich wydarzeń i inicjatyw, takich jak Korona dla Mikołowa, której celem jest zachęcanie mieszkańców do zdobywania zarówno górskich, jak i życiowych szczytów; Męski Fest, łączący „męskie” rozrywki z wiedzą na temat zdrowia i profilaktyki oraz coroczna charytatywna Świąteczna Poczta – akcja, która od siedmiu lat pozwala spełniać życzenia dzieci.
prof. Piotr Skubała – ekolog, akarolog na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny, członek sieci eksperckiej Team Europe (Komisja Europejska), członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, członek Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Poland, przewodniczący Rady ds. kryzysu klimatyczno-środowiskowego Uniwersytetu Śląskiego, członek Rady eksperckiej Green REV Institute. Organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej.
dr hab. Justyna Tymieniecka-Suchanek – dr hab. nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo, profesorka ucz. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Pracuje na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Założycielka i kierowniczka prekursorskiej pracowni badawczej Laboratorium AnimalStudies-Trzecia Kultura afiliowanej przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego (2014–2019); pomysłodawczyni, założycielka i redaktorka naczelna interdyscyplinarnego czasopisma naukowego „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”; specjalizuje się w studiach nad zwierzętami oraz w badaniach z pogranicza literaturoznawstwa, ekofilozofii i ekoetyki. Współpracuje z miesięcznikiem „Dzikie Życie”, jest członkinią stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i przewodniczącą Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu.
Ewa Nowacka – architektka z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Od 2018 r. jej życie zawodowe w pełni związane jest z architekturą krajobrazu. Pracowała dla Parku Śląskiego, a od kilku lat projektuje w prywatnej firmie zajmującej się również realizacją zielonych projektów. Współpracuje z Fundacją GAJA przy projektowaniu rodzimych ogrodów przy szkołach i przedszkolach. Należy do koalicji Śląskie Kwitnące oraz grupy Siemianowickie FrelkiObywatelki, gdzie stara się promować niebiesko-zielone projekty w mieście. Ważne jest dla niej projektowanie zwiększające bioróżnorodność oparte o rodzime ekosystemy, adaptacja miast do zmian klimatu, systemowe podejście do retencji powierzchniowej wody deszczowej, minimalizowanie nakładów koniecznych na utrzymanie zieleni, a tym samym zmniejszanie jej kosztów środowiskowych.
Barbara Ziemer – koordynatorka warsztatów i edukatorka w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Od 16 lat aktywnie działa na polu edukacji, prowadzi warsztaty przyrodnicze, ekologiczne i globalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym zakresie współpracowała z wieloma instytucjami (Śląski Ogród Botaniczny, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, Fundacja Europejskie Centrum Ziemi, Uniwersytet Śląski, Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Jagielloński, Muzeum Hutnictwa).
Z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o rozwiązaniach proklimatycznych na poziomie lokalnym i o transformacji systemu żywności. Punktem wyjścia do wspólnych rozważań będzie koncepcja błękitno-zielonego miasta oraz efekty projektu Mikołów dla klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem modułu Błękitno-zielone Szkoły. Będziemy szukać odpowiedzi m.in. na pytania: co możemy (z)robić – wspólnie, jak i indywidualnie – by zatrzymać coraz szybciej postępujący kryzys klimatyczny? Czy to, co znajduje się na naszym talerzu, będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonej przyszłości? Jaką rolę odgrywa edukacja w kształtowaniu postaw młodych pokoleń w kwestii klimatu i żywności?
Film “Katastrofa na talerzu” powstał dzięki wsparciu VeganGrants.
Matronką honorową jest dr Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego (Greens/EFA).
Matronat i współpraca: Krytyka Polityczna.
Film z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Wydarzenie jest współorganizowane przez Green REV Institute, w ramach koalicji Future food 4 Climate i jest jednym z serii spotkań EVS Talks 2024.
Partnerzy: Mikołów – ogród życia, Mikołów dla Klimatu, Stowarzyszenie Krawczyka 21
Data: 29.05.2024 (środa), godz. 17:30-19:30
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie, ul. Karola Miarki 5, 43-190 Mikołów
Wstęp: bezpłatne wejściówki dostępne w bibliotece (rezerwacja: tel. 32 322 00 63, email: wypozyczalnia@autograf.pl)
Mikołów Roślinnie Yeah