Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Za nami kolejna edycja Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
W minioną niedzielę, tj. 14 kwietnia, tłumy entuzjastów biegania zgromadziły się w Katowicach, by wziąć udział w kolejnym już Festiwalu Biegowym im. Wojciecha Korfantego. Wydarzenie to nie tylko promowało zdrowy tryb życia, ale także hołdowało pamięci wybitnego polityka.
– Festiwal biegowy był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji i walki z własnymi słabościami ale także do wspólnego celebrowania zdrowego trybu życia w rodzinnej atmosferze. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, kibicom oraz naszym partnerom za udział i wsparcie. To właśnie dzięki wam, każda edycja Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego w Katowicach staje się niezapomnianym wydarzeniem. Cieszyła nas również obecność prawnuka Michaela Korfantego, który również wspiera nasze wydarzenie – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice.
Punktualnie o godzinie 13:00 rozbrzmiał sygnał startu przy pomniku patrona biegu na Placu Sejmu Śląskiego. Wiceprezydent Katowic, Jarosław Makowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, Sławomir Witek, oraz dyrektor MOSiR, Daniel Muc, uczestniczyli w uroczystym otwarciu biegu wręczając kwiaty pod podmnik. Wspaniała atmosfera, której towarzyszyła Orkiestra Polskiej Grupy Górniczej pod dyrekcją Mirosława Kaszuby, sprzyjała duchowi rywalizacji i współzawodnictwa.
Trasa biegu prowadziła przez ulice miasta, wiodąc uczestników przez ulice: Lompy, Krasińskiego, Graniczną i Sikorskiego aż do Doliny Trzech Stawów, gdzie czekała na nich linia mety. Trasa o długości 10 kilometrów stanowił nie tylko wyzwanie, ale także okazję do podziwiania uroków katowickiego krajobrazu.
Spektakularne wyniki na mecie
Na metę przy Muchowcu przybyło 597 wytrwałych biegaczy, z których najszybszym okazał się Adam Kukowka z klubu „O co biega w Kaletach”, pokonując trasę w imponującym czasie 33 minut i 24 sekundy. Drugie miejsce zajął Andrzej Nowak z klubu „Nowak-Team”, tracąc zaledwie 16 sekund do zwycięzcy, a na trzecim miejscu uplasował się Jakub Bartecki, którego czas wyniósł 34 minuty i 8 sekund. To zaszczytne miejsca na podium były owocem ciężkiej pracy i determinacji zawodników. Jako pierwsza kobieta linię mety z numerem 63 przekroczyła Alicja Pyszka-Bazan, rekordzistka świata w ultra triathlonie na dystansie podwójnego ironmana pokonując trasę w 38 minut i 18 sekund.
Nie tylko dorośli mieli szansę na rywalizację – także dla najmłodszych przygotowano biegi na różnych dystansach: 50 metrów (dla dzieci do lat 6), 100 metrów (7 i 8 lat), 200 metrów (9 i 10 lat), 400 metrów (11 i 12 lat) oraz 600 metrów (13-15 lat) zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. To wyjątkowe wydarzenie sportowe przyciągnęło ponad 300 dzieci i młodzieży, którzy podjęli wyzwanie poprawy swoich własnych rekordów.
Dodatkowe atrakcji podczas festiwalu
Organizatorzy nie zapomnieli o nagrodach – każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a dla zwycięzców przygotowano puchary, bony podarunkowe oraz nagrody. To sprawiło, że atmosfera była napełniona nie tylko duchem sportowej rywalizacji, ale także radością i satysfakcją.
Na terenie Muchowca działała również strefa Decathlonu, gdzie najmłodsi mogli bawić się i rywalizować na przygotowanym torze przeszkód, znajdującym się obok linii mety. Natomiast za metą biegu na 10 km znajdowała się Strefa Fundacji Promocji Nauki i Sportu Akademickiego oraz Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego gdzie studenci fizjoterapii przygotowali stanowiska do regeneracji biologicznej i masażu dla chętnych uczestników biegu oraz beczkowóz podstawiony przez Katowickie Wodociągi z Kranówką Katowicką, którą biegacze mogli ugasić pragnienie. Natomiast przy torze, na którym odbywały się biegi dla dzieci, znajdowała się Strefa Laserowych Potyczek, gdzie można było rywalizować w laserowym paintballu, co cieszyło się dużą popularnością nie tylko wśród najmłodszych.
Katowicka Agencja Wydawnicza