Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Galeria Katowicka wprowadziła dodatkowe ciche godziny dla osób w spektrum autyzmu
W ramach pionierskiego programu Galerii Katowickiej „Katowicka dla autyzmu”, z okazji tegorocznego Światowego Dnia Autyzmu wprowadzono kolejne udogodnienia dla osób nadwrażliwych na bodźce. Od kwietnia godziny wyciszenia, bez muzyki i reklam, będą obowiązywać już nie tylko w soboty, ale też w poniedziałki i w środy.
Galeria Katowicka jako pierwsze centrum handlowe w Europie pochyliła się nad potrzebami osób z ASD, dedykując im kompleksowy, wielokrotnie nagradzany program „Katowicka dla autyzmu”. Realizowany od 2019 roku, ułatwia osobom z ASD funkcjonowanie w przestrzeni centrum handlowego oraz zwiększa świadomość społeczną na temat spektrum autyzmu.
– W myśl idei #CityLife, która od zawsze inspiruje Katowicką, wszyscy jesteśmy częścią miasta, razem je tworzymy, razem nadajemy mu rytm. #CityLife jest udziałem każdego – nie ma tu miejsca na dyskryminację czy spychanie trudnych tematów na margines. Dlatego odważnie sięgnęliśmy po niepodejmowany wcześniej przez obiekty handlowe w Polsce temat barier, przed jakimi stają osoby w spektrum autyzmu. Przez ostatnie lata wprowadziliśmy na terenie Galerii szereg udogodnień, dzięki którym osoby w spektrum mogą komfortowo przebywać na terenie Katowickiej, korzystając bez ograniczeń ze wszystkich możliwości, jakie oferuje. Światowy Dzień Autyzmu to dobry moment, żeby wprowadzić kolejne dobre zmiany – mówi Anna Szczerkowska, marketing managerka w Galerii Katowickiej.
Jak się wyciszyć, kiedy wokół wszystko krzyczy
Od kwietnia w Katowickiej godziny wyciszenia będą obowiązywać już nie tylko w każdą sobotę od 9.00-11.00, ale też w poniedziałki i środy od 19.00-21.00. To czas bez muzyki i reklam dźwiękowych na pasażu Galerii.
Osoby w spektrum autyzmu mogą korzystać też z szeregu innych udogodnień. W lokalach oznaczonych specjalnymi naklejkami mogą poprosić o wyciszenie muzyki czy przygaszenie świateł. W Punkcie Informacyjnym dostępne są dla nich słuchawki wygłuszające oraz przewodnik po Galerii dla osób z ASD. Znaczenie mają nawet tak drobne zmiany, jak zdemontowanie suszarek w łazienkach przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Zainteresowaniem osób z ASD cieszy się także Pokój Wyciszenia, pierwszy taki w polskim centrum handlowym, przygotowany zgodnie z wytycznymi ekspertów. Zamontowany w Pokoju Wyciszenia wideodomofon umożliwia natychmiastowe otwarcie. Pokój jest dźwiękoszczelny, łagodnie oświetlony, zaaranżowany w stonowanych, jasnobeżowych barwach i wyposażony w proste, komfortowe i wygodne sprzęty.
Oswoić znaczy poznać
Od początku założeniem programu „Katowicka dla autyzmu” było, obok wprowadzania ułatwień dla osób z ASD, edukowanie personelu i klientów, tak aby pomóc im zrozumieć spektrum autyzmu i pokazać, jak pomagać. W ubiegłym roku, przy merytorycznym wsparciu ekspertów, powstały dwa poradniki – dla osób z ASD i ich opiekunów oraz dla najemców. W pierwszym z nich zainteresowane osoby znajdą informacje o wszystkich przyjaznych ASD rozwiązaniach, jakie czekają w Katowickiej. Mogą także zapoznać się ze specjalną sensoryczną mapą Galerii oraz z listą salonów, w których istnieje możliwość zmniejszenia intensywności światła czy ściszenia muzyki. Drugi z poradników – dla najemców – edukuje, jak rozpoznać i jak komunikować się z osobami w spektrum autyzmu, prezentuje przykłady dobrych praktyk i rozwiązań, które warto wprowadzić w salonach, uwzględniając potrzeby klientów z ASD.
Galeria Katowicka