Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
7 dni Fermentów w Bielsku-Białej
Fermenty 2024 to – 7 dni festiwalowych, 10 lokalizacji, prawie 20 niezależnych wydarzeń, 50 artystów, wykonawców czy grup kabaretowych, ponad 40 godzin występów i około 30 godzin warsztatów kabaretowych, spotkanie z przedstawicielami 12 festiwali kabaretowych w Polsce.
Tegoroczny festiwal kabaretowy Fermenty rozpocznie się tuż po Świętach Wielkanocnych 2 kwietnia i potrwa do 8 kwietnia. 2 kwietnia o godz. 18.00 w Punkcie 11 przy ul. 11 Listopada 24 otwiera się biuro festiwalowe Fermentów, przedstawiony zostanie program festiwalu oraz pokazana wystawa prac Magdy Danaj Porysunki.
O najważniejsze wydarzenie z programu Fermentów 2024 r. zapytaliśmy Adama Ruśniaka, organizatora festiwalu z Grupy Twórczej Ferment, zastępcę prezydenta Bielska-Białej.
– Po raz pierwszy w historii Fermentów odbędą się warsztaty kabaretowe, których efektem będą absolutne premiery pokazywane w sobotę 6 kwietnia na scenie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Przez trzy dni – w czwartek, piątek i sobotę – kabarety, które zgłosiły się do udziału w warsztatach, przygotowują zupełnie nowe programy jako Fermentowe premiery w trzy dni – mówi Adam Ruśniak. – Od początku istnienia Fermentów wątek związany z konkursem, a potem przeglądem kabaretowym był dla nas najistotniejszy. Na festiwalu powstają nowe rzeczy, tu się eksperymentuje, tu można zobaczyć coś innego niż na oficjalnych scenach kabaretowych. Ten sobotni wieczór będzie miał trzy części – pokaże się Trzecia Strona Medalu – laureat nagrody publiczności ubiegłorocznych Fermentów – z najnowszym programem; w przeglądzie kabaretowym zaprezentują się kabarety niemal z całej Polski, a na finał właśnie Fermentowe premiery w trzy dni.
6 kwietnia w BCK wystąpią artyści i kabarety: Ścibor Szpak oraz Kucharz Maciej z Krakowa, Czwarta Fala z Kielc, A Jak! z Krakowa, Pomoże z Gdańska, Trzeci Wymiar z Rybnika, Z Konopi z Kielc. W loży festiwalowych ekspertów zasiądą: Łukasz Żak Zaczek – dyrektor artystyczny Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek; Piotr Skucha z kabaretu Długi, gospodarz Bielskiej Sceny Kabaretowej; Beata Harasimowicz – reżyserka i scenarzystka programów kabaretowych; Małgorzata Czyżycka z kabaretów Ciach i Małżeńskiego. Wieczór poprowadzi Przemysław Sasza Żejmo z kabaretu Jurki.
Zanim jednak Fermenty dobiją do soboty, w środę 3 kwietnia o godz. 18.00 w Klubokawiarni Aquarium zaplanowano finał ogólnopolskiego konkursu Ferment Open Mic, który poprowadzi Arkadiusz Jaksa Jakszewicz, a w czwartek 4 kwietnia o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej pod hasłem Książka vs Kabaret – promocja książek I ja ciebie też! oraz I nigdy cię nie opuszczę! Gośćmi spotkania autorskiego będą Zuzanna Dobrucka, Beata Harasimowicz i Katarzyna Kalicińska – kobiety telewizji, filmu, show-biznesu, scenarzystki, reżyserki i producentki, ale przede wszystkim przyjaciółki. Z paniami rozmawiać będzie Bartosz Gumulec, organizator Trybunałów Uśmiechu w Piotrkowie Trybunalskim. Na oba spotkania jest wstęp wolny.
– Cieszymy się, że po raz drugi odbędzie się KaFKa – Koalicja Festiwali Kabaretowych. To my byliśmy pomysłodawcami tego formatu i na ubiegłorocznych Fermentach odbyło się spotkanie organizatorów festiwali kabaretowych. W tym roku przygotowujemy podobne w Schronisku na Szyndzielni. Sieciowanie wszystkich najważniejszych organizatorów wydarzeń kabaretowych w kraju pozwala nam na dopracowywanie programów, na bliższe poznanie się, na wymianę doświadczeń, na próby znalezienia rozwiązań naszych problemów, na wzajemną inspirację. Jako organizatorzy Fermentów byliśmy na wszystkich festiwalach kabaretowych w ubiegłym roku i to spotkanie z paniami w Książnicy Beskidzkiej jest wprost przeniesieniem wydarzenia, w którym uczestniczyliśmy w Piotrkowie Trybunalskim. Jestem przekonany, że i dla naszej publiczności będzie bardzo ciekawe. Będzie sporo o historii kabaretu w Polsce, o kabarecie w telewizji – zapewnia A. Ruśniak.
W czwartkowy wieczór 4 kwietnia Fermenty rozgoszczą się na dobre w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. O godz. 19.00 rozpocznie się wieczór tylko dla dorosłych Stand FERMENT Up. W tej fermentowej rozbiegówce zobaczymy m.in. Sylwię Wiszowatą, Ewę Stasiewicz, Tomasza Borasa, Arkadiusza Jaksę Jakszewicza, Adama Sobańca, Bartosza Zalewskiego, Maćka Adamczyka i Krzysztofa Kasperka, a także laureatów konkursu Ferment Open Mic. Po tych występach o godz. 21.30 na Żółtej Sofie w Cafe Maria w BCK zasiądą Agnieszka Litwin z kabaretu Jurki oraz Dominika Dobrosielska – zwyciężczyni Szansy na Sukces z kabaretu Klub Szyderców BIS. Stand-upowe popisy będą biletowane, ale spotkanie po nich Kobieta w kabarecie – już nie.
Agnieszka Litwin będzie też bohaterką kolejnego fermentowego dnia w BCK. 5 kwietnia o godz. 18.00 zaplanowano tam wernisaż wystawy obrazów Agnieszki Litwin Wracam do siebie, artystka zaprezentuje się także podczas fermentowej gali, która rozpocznie się o godz. 19.00.
– Co roku podczas naszego festiwalu największym powodzeniem cieszy się oczywiście gala Fermentów. Sala BCK ma ograniczoną liczbę miejsc, dlatego już teraz zachęcam do kupowania biletów, bo gala będzie obfitować w gwiazdy. Wystąpią – Kabaret Młodych Panów, Marcin Daniec, Agnieszka Litwin i Łukasz Zaczek. Nie zabraknie Jerzego Handzlika i jego fraszek, pojawi się także poznanianka Dominika Dobrosielska. Chcemy także pokazać kabarety Trzecia Strona Medalu i A Jak! w jednym, wspólnym skeczu. Wreszcie ciekawostka, bielszczanin ze Straconki, który na co dzień mieszka i tworzy w Kanadzie, Wojtek Gawenda przyleci specjalnie na Fermenty i pokaże krótki program – zapowiada A. Ruśniak. – Po raz pierwszy na Fermentach będzie też charytatywna niedziela – cały dochód ze sprzedaży biletów na ten festiwalowy dzień zostanie przeznaczony dla matek samotnie wychowujących dzieci – na realizację projektu SamoDZIELNE Mamy. Tego wieczoru wystąpią Brutalne Pieszczoty – laureaci konkursu głównego Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek 2022. Zobaczymy po raz pierwszy poza Ryjkiem połączone siły kabaretów Ani Mru Mru i Łowcy.B. Z zupełnie nowym programem pojawia się też Kabaret Czesuaf.
W programie tegorocznych Fermentów warto także zwrócić uwagę na dwa wydarzenia przygotowywane w Książnicy Beskidzkiej. W sobotę 6 kwietnia o godz. 11.00 Lech Kotwicz organizuje tam Śniadanie Misiów. W programie wernisaż wystawy rysunku nie tylko satyrycznego z udziałem rysownika Michała Graczyka, występ Ścibora Szpaka – doktora absurdu z programem Obrazy obrazów, dla którego inspiracją były dzieła wielkich malarzy. Z kolei 8 kwietnia o godz. 17.00 w KB Niebanalne przypadki z życia Selmy Kurz – wybitnej śpiewaczki operowej pochodzącej z naszego miasta, która podbiła sceny całego świata – przedstawi historyk Jacek Kachel. W tym roku świętujemy 150. urodziny artystki. Na oba spotkania w KB jest wstęp wolny. W Książnicy Beskidzkiej 4-25 kwietnia prezentowana będzie również wystawa rysunku nie tylko satyrycznego Michał Graczyk WRZUCIŁ NA LUZ, której kuratorem jest Lech Kotwicz.
Bilety na fermentowe koncerty są do nabycia w BCK i na stronie: www.bck.bielsko.pl, wszelkie informacje o festiwalu można znaleźć na stronie: www.fermenty.pl
Urząd Miejski w Bielsku-Białej