Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Zielone serce bije na Śląsku – mieszkańcy mają głos
14 lutego na katowickim Rynku koalicja Śląskie Kwitnące stworzyła zieloną Walentynkę dla ludzi i przyrody. W ten sposób zapoczątkowała kampanię obywatelską na rzecz wzmocnienia głosu mieszkańców w sprawie ochrony zieleni w śląskich miastach.
W centrum Katowic nowo powstała koalicja Śląskie Kwitnące zebrała kilkadziesiąt osób – mieszkanek i mieszkańców miast Metropolii. Wspólnie utworzyli wielkie, zielone serce jako symbol miłości ludzi do przyrody. Tym wydarzeniem koalicja zapoczątkowała działania na rzecz zwiększania roli mieszkańców w decydowaniu o tym, jak ma być zarządzana zieleń w naszych miastach.
– Przyroda w mieście kojarzy mi się ze skwerami i parkami, ale także podwórkami i placami zabaw – przekazuje Grażyna Prycza-Kupny z katowickiego Zawodzia.– W takich miejscach wspominam dzieciństwo, spacery, zabawy wśród drzew i wysokiej trawy. Dziś angażuję się w miejskie ogrodnictwo i amatorską uprawę pomidorów, ziemniaków, krokusów i dzięki temu nawiązałam wyjątkowe przyjaźnie. Wśród zieleni i kwiatów czuję się dobrze – niech ich będzie jak najwięcej! – dodaje.
Koalicja Śląskie Kwitnące została zainicjowana przez Fundację Rzecz Społeczna. Łączy grupy oraz oddolne inicjatywy głównie z obszaru czterech miast: Katowic, Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Rudy Śląskiej.
– Społeczności, z którymi pracowałyśmy w ostatnich latach zgłaszały nam potrzebę połączenia sił – mówi Joanna Machowska, koordynatorka kampanii Śląskie Kwitnące. – Zauważyłyśmy też, że problemy, z którymi borykają się mieszkańcy i mieszkanki Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej czy Katowic są bardzo podobne: to brak należytej troski o tereny zielone oraz pomijanie głosu mieszkańców w procesach decyzyjnych dotyczących ich najbliższej okolicy. A ten głos jest wyraźny: chcemy zielonego, czystego i zdrowego Śląska – tłumaczy.
Mieszkanki i mieszkańcy podkreślają, że chcą z wyprzedzeniem dostawać informacje o wszelkich inwestycjach, które mają wpływ na zieleń w ich najbliższej okolicy. Teraz najczęściej jest tak, że wychodzą na spacer i widzą wycinane drzewa czy usuwane krzewy, a w takim momencie już nic nie da się zrobić.
– Chcemy, aby zieleń była traktowana priorytetowo w planowaniu, projektowaniu i realizacji przedsięwzięć na terenie naszych miast Czasy bezrefleksyjnego podejścia do Inwestycji i ich wpływu na środowisko powinny odejść do przeszłości. Szczególną uwagę pragniemy zwrócić na to, jak istotne jest zatrzymywanie wody deszczowej, intensyfikacja nasadzeń roślinnych – ze szczególnym naciskiem na drzewa – oraz ochrona roślinności spontanicznej –– mówi Ewa Nowacka, architektka krajobrazu działająca w Siemianowickich Frelkach Obywatelkach.
Osobom zaangażowanym w Śląskim Kwitnącym zależy również na tym, aby decydenci prowadzili realne konsultacje społeczne i brali pod uwagę zdanie zamieszkujących na danym terenie. Zarówno organizatorki społecznościowe pracujące w Fundacji Rzecz Społeczna, jak i pozostałe osoby z koalicji prowadzą wiele rozmów z mieszkankami i mieszkańcami Metropolii, pytając o ich potrzeby dotyczące najbliższego otoczenia – ulicy, osiedla czy dzielnicy.
Także podczas dzisiejszego wydarzenia wszyscy uczestniczący mieli możliwość napisania swoich życzeń i marzeń dotyczących przyrody w mieście, które następnie będą publikowane przez koalicję pod hasztagiem #śląskiekwitnące naFacebooku oraz na Instagramie.
Ponadto koalicja realizuje badania opinii publicznej w śląskich miastach, przygotowuje postulaty dotyczące zmian systemowych w zakresie zarządzania zielenią oraz partycypacji społecznej w decyzjach władz, a także prowadzi działalność edukacyjną.
Na stronie internetowej koalicjanci napisali: “Uważamy, że dzisiaj, w XXI wieku, wszyscy na terenie województwa śląskiego zasługujemy na kwitnące życie w czystym, zdrowym i bogatym przyrodniczo środowisku”.
Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które chcą wyrazić swoje potrzeby co do zieleni w najbliższej okolicy.
Fundacja Rzecz Społeczna – inicjatorka kampanii obywatelskiej “Śląskie Kwitnące” – to apolityczna organizacja non-profit prowadzona przez kobiety. Została założona w 2015 roku w Katowicach. Naszą misją jest zwiększanie świadomości mieszkanek i mieszkańców w zakresie zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym oraz zwiększanie ich realnego wpływu na działania i decyzje dotyczące dzielnic, miast, województw i całego kraju. Organizowanie społecznościowe to metoda działania polegająca na słuchaniu głosu mieszkańców i mieszkanek, oraz zbieraniu ich potrzeb dotyczących najbliższej okolicy.
Fundacja Rzecz Społeczna