Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Umowa na projekt adaptacji budynku przy ul. Orzeszkowej 15 w Tychach podpisana
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych zawarł umowę z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. „Adaptacja części budynku biurowego położonego przy ul. Orzeszkowej 15 i al. Jana Pawła II 40 z przeznaczeniem na lokale mieszkalne”. Projekt ma być gotowy do listopada 2024 roku.
Gmina kupiła od Orange Polska SA nieruchomość położoną przy al. Jana Pawła II 38-40 i ul. E. Orzeszkowej 15, czyli dawny budynek Telekomunikacji w grudniu 2022 roku. Za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 1 ha i 2 budynki zapłacono 9,9 miliona złotych. W budynkach powstaną nowe mieszkania dla mieszkańców Tychów.
Wartość umowy z projektantem to 770 465,85 złotych. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to prace w terenie będą mogły ruszyć w 2025 roku.
Wybrany kontrahent – firma APA ARCHES Sp. z o. o. Sp. K. z Poznania ma przygotować projekt umożliwiający nadbudowę, rozbudowę, termomodernizację oraz modernizację obiektu wraz z wymianą instalacji wewnętrznych oraz zagospodarowaniem terenu, co umożliwi zmianę sposobu użytkowania budynku z usługowego na mieszkalny.
– W budynku przewidujemy zlokalizowanie również pomieszczeń dla celów magazynowych gminy, a także serwerowni. Obiektem administruje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach – mówi Agata Goc – dyrektor MZBM w Tychach.
Gmina stara się stale zwiększać liczbę lokali mieszkalnych na terenie miasta.
– Ponieważ nie mamy zbyt wiele możliwości pozyskiwania nowych gruntów pod budowę budynków mieszkalnych, skorzystaliśmy z okazji, jaka się pojawiła i kupiliśmy budynek, by go zaadoptować na takie cele – mówi Hanna Skoczylas – dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w UM Tychy.
Budynek byłej Telekomunikacji jest przykładem architektury przełomu lat 80.i 90. XX wieku i jest jednym z ładniejszych budynków postmodernistycznych w Tychach. Ma bogaty i unikatowy detal architektoniczny, będący dowodem na możliwości budowlane okresu transformacji ustrojowej. Został zaprojektowany przez architekta Wojciecha Michalskiego.
– Zależy nam, aby zachować charakter budynku, wszystkie charakterystyczne elementy dlatego ściśle współpracujemy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Tychach – Anna Syską – dodaje Hanna Skoczylas.
Lokale mieszkalne mają być komfortowe i przeznaczone dla osób prowadzących zarówno jednoosobowe gospodarstwo domowe, jak i dla większych rodzin.
Będą to mieszkania komunalne.
Gmina, wzorem poprzednich inwestycji mieszkaniowych, ma zamiar pozyskać 85% środków z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.
Urząd Miasta Tychy