Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Katastrofa na talerzu. Premiera reportażu oraz dyskusja w Kinie Nowe Horyzonty
W sobotę 17 lutego 2024 roku o godzinie 16:00 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się premiera reportażu “Katastrofa na talerzu” oraz dyskusja dot. prawa do zdrowej, bezpiecznej żywności i naprawy systemu żywności. Na wydarzenie zapraszają Rodzice dla Klimatu, Green REV Institute, koalicja Future Food 4 Climate i Kino Nowe Horyzonty.
“Jak to możliwe, że w 2023 r., w stolicy europejskiego państwa, w dzielnicy liczącej ponad 140 000 mieszkanek i mieszkańców, dzieci nie mają dostępu do wegańskich posiłków w przedszkolach?” pyta w reportażu radny dzielnicy-Białołęka m.st. Warszawy Filip Pelc. Katastrofa na talerzu to przegląd kosztów, które generuje dzisiaj system produkcji żywności i rolnictwo zwierzęce. Kosztów dla zdrowia publicznego, takich jak choroby cywilizacyjne, ubóstwo żywnościowe, antybiotykooporność, kosztów środowiskowych, utraty bioróżnorodności, kosztów klimatycznych, a także kosztów społecznych. W styczniu 2024 r. aktywistki we Francji domagając się prawa do zrównoważonej żywności wykorzystały sztukę, żeby wywołać refleksję i zmusić osoby decyzyjne do zwrócenia uwagi na nieefektywny i szkodliwy dla ludzi i zwierząt system dopłat i subwencji do rolnictwa. Niezdrowa, nieetyczna żywność to problem globalny, który jest fundamentem katastrofy klimatycznej, środowiskowej, społecznej, zdrowotnej.
Film to podróż, pokazująca różne perspektywy: osób decyzyjnych, osób aktywistycznych, reprezentantów świata nauki i zdrowia, rodziców. Osoby te przyglądają się naszym talerzom i półkom sklepowym, szukając rozwiązań i wskazując na działania legislacyjne, edukacyjne, a także podnoszą kwestię prawa dostępu do bezpiecznej, zdrowej, zrównoważonej, roślinnej żywności w placówkach oświatowych.
Bohaterowie i bohaterki to: Posłanka do Parlamentu Europejskiego dr. Sylwia Spurek, Posłanka na Sejm X kadencji Dorota Łoboda, Prof. Piotr Skubała, Radny Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy Filip Pelc, Marzena Wichniarz, Rodzice dla Klimatu, Szymon Żugaj, aktywista, Green REV Institute, Anna Żuchniewicz, Fundacja Onkologiczna Rakiety, Roman Głodowski, Prezes i Założyciel Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa Green REV Institute. Osoby z różnym doświadczeniem, działające w różnych obszarach odważnie mówią o konieczności naprawy systemu żywności, ambitnego zajęcia się kwestią sprawiedliwości żywnościowej, bez stereotypów i politycznej opowieści o prawie do kotleta.
Po premierze odbędzie się dyskusja moderowana przez Miłosławę Bożek – dziennikarkę Radia RAM, edukatorkę. Jej gośćmi i gościniami będą:
Jolanta Niezgodzka – Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, radna Rady Miejskiej Wrocławia 2018-2023, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto, Wiceprezeska Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. W Sejmie pracuje w komisjach: Infrastruktury, Samorządu i Polityki Regionalnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Zaangażowana m.in: w działania na rzecz praw kobiet, praw osób LGBT+ oraz ochrony środowiska.
dr Robert Maślak – biolog, adiunkt w Zakładzie Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista z zakresu zachowania i dobrostanu zwierząt nieudomowionych w niewoli. Zwolennik nowych technologii w produkcji żywności. Zaangażowany w inicjatywy dotyczące ochrony przyrody, klimatu i humanitarnej ochrony zwierząt, działacz Lewicy;
Elżbieta Lemańska-Błażowska – mama 5-letniej Dąbrówki, aktywistka klimatyczna należąca do społecznego Ruchu Rodzice dla Klimatu oraz do Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu. Animatorka warsztatów „Mozaika klimatyczna” – przekazujących w przystępny sposób wiedzę o fizycznych podstawach zmian klimatu. Miłośniczka kontaktu z naturą, w szczególności górskich wędrówek. Z zawodu brokerka ubezpieczeniowa – w jej pracy skutki zmian klimatu są bardzo widoczne. Weganka z pięcioletnim stażem.
Szymon Żugaj – aktywista, działacz na rzecz praw zwierząt i praw człowieka, koordynator European Vegan Summit w Green REV Institute.
Dorota Danowska – wrocławianka, absolwentka Wydziału Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, praca magisterska pt. „Filozofia Praw Zwierząt” (1997r.). Od 43 lat wegetarianka z czego od ponad 15 lat weganka. Aktywistka, współzałożycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Prowadzi najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie lokali wegańskich (wcześniej wegetariański) założony w 1987 „Bar wegański Vega”, gdzie oprócz działalności gastronomicznej nacisk kładzie się na działalność edukacyjną z zakresu praw zwierząt, ekologii i odpowiedzialnej konsumpcji
Elżbieta Lemańska – Błażowska, organizatorka, Rodzice dla Klimatu: “Działamy dzisiaj, tu i teraz, ale nasze działania mają mieć wpływ na tych, których chronimy, o których dbamy – na kolejne pokolenia, osoby młode, osoby, które będą mierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi i zdrowotnymi. Jako aktywistki, matki, rodzice, patrzymy poza horyzont czasowy jednej kadencji. Patrzymy w przyszłość, w której potrzebujemy empatii, współczucia, zrozumienia, w przyszłość, którą chcemy budować dla naszych dzieci. Szkoły to miejsca egzaminów, uczenia się, poznawania, doświadczania, podejmowania decyzji i dyskusji – a edukacja praktyczna niewątpliwie powinna dotyczyć także talerzy w szkolnych stołówkach. Dlatego dzisiaj to szkoły powinny podejść do egzaminu ze znajomości faktów naukowych o wpływie żywności na zdrowie, klimat, środowisko.”
Morgan Janowicz, członkini Zarządu Green REV Institute, producenta reportażu: “Jako Future Food 4 Climate, REV walczymy wielowymiarowo o prawo do wegańskich posiłków. Katastrofa na talerzu to nasza odpowiedź na pytanie, dlaczego to robimy – dlaczego łączymy kropki pomiędzy prawami człowieka, zwierząt, klimatem i bioróżnorodnością.”
Film i dyskusja będą tłumaczone na polski język migowy (PJM).
Film powstał dzięki wsparciu Vegan Grants, matronką honorową jest dr. Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego (Greens/EFA), matronat i współpraca: Krytyka Polityczna.
Bezpłatne bilety dostępne są: Kino Nowe Horyzonty
Green REV Institute