Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Dzielnice Gliwic. Kolejne spotkanie w Muzeum
Czym charakteryzują się poszczególne dzielnice naszego miasta? Co ciekawego w nich znajdziemy i jaką historię ma każda z nich? Muzeum w Gliwicach zaprasza na drugą część wykładu zamykającego cykl „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”.
Gliwice mają dwadzieścia jeden dzielnic, a każda z nich wyróżnia się własną historią, układem urbanistycznym, architekturą. Podczas wykładów autorstwa Ewy Pokorskiej-Ożóg, realizowanych w ramach cyklu „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”, uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o poszczególnych częściach miasta. 8 grudnia odbyła się finałowa prelekcja poświęcona wybranym i najciekawszym historiom poszczególnych dzielnic Gliwic. W związku z dużym zainteresowaniem Muzeum postanowiło zorganizować drugą część spotkania.
– Jeszcze raz przypomniane zostanie, jak odrębnymi i różnorodnymi miejscami są poszczególne dzielnice. Jakim bogactwem tradycji, zabytków, ciekawostek miasto dysponuje. Centrum miasta ogniskuje różne style architektoniczne. Obrońców Pokoju jest związane z ruchem Esperanto. Ucieleśnienie najpiękniejszej utopii urbanistycznej – miasta-ogrodu – znajdziemy w Brzezince i Żernikach. Dzielnica Wojska Polskiego może poszczycić się zespołami zabudowy przypominającymi wiedeńskie modernistyczne kwartały. Najstarsze archeologiczne znaleziska znajdują się w Czechowicach, a Łabędy to dawne odrębne miasto. Historia Bojkowa wiąże się z zakonem cystersów, natomiast dzielnica Politechnika to miejsce, gdzie odcisnęły się ślady lwowskiej przeszłości. Można tę opowieść snuć bardzo długo… – mówi autorka cyklu, miejska konserwator zabytków Ewa Pokorska-Ożóg.
Spotkanie rozpocznie się 5 stycznia o godz. 17.00 w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Więcej na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA].
Urząd Miasta Gliwice