Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Jastrzębie-Zdrój: Jubileuszowy rok dobiega końca
Czas na podsumowanie. W pierwszej połowie roku odbył się m.in. jubileuszowy koncert Wojska Polskiego, festiwal Śląskie Smaki i Flower Show.
Styczeń
6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, popularnie nazywanym Świętem Trzech Króli, ulicami naszego miasta przeszedł tradycyjny orszak. Jego uczestnicy pokonali trasę ze Zdroju, sprzed parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, na os. Szóstka, do tamtejszego kościoła w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam czekała na nich gorąca herbata i poczęstunek. Można też było podziwiać żywą szopkę.
W świątecznym nastroju nasze miasto pozostało jednak na dłużej. Kilka dni po Orszaku Trzech Króli, Park Zdrojowy rozbrzmiał kolędami. Odbyło się w nim kolędowanie mieszkańców z góralską kapelą Hajduk. Jastrzębianie wspólnie z nią zaśpiewali tradycyjne kolędy, takie jak: „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, czy „Bóg się rodzi”.
Ostatnia styczniowa niedziela tak, jak od kilkudziesięciu lat upłynęła pod znakiem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP na rzecz walki z sepsą. Z zebranych pieniędzy kupiono sprzęt pomagający leczyć tę chorobę. Tylko w Jastrzębiu-Zdroju udało się zebrać rekordową kwotę ponad 182 tysięcy złotych.
Luty
Może pogoda nie była wówczas jeszcze sprzyjająca, ale właśnie w lutym w naszym mieście ruszyły przygotowania do formy. Wszystko w ramach wydarzenia „W 60 dni do formy”, które rozpoczęło się w Walentynki. Jego celem było pokonanie jak największej ilości kilometrów – biegiem lub marszem – tak, aby być w jak najlepszej formie.
Dla osób, które ponad kulturę fizyczną, stawiają sobie kulturę duchową, również w lutym nie zabrakło wydarzeń. W kościele Ewangelickim w sołectwie Ruptawa-Cisówka odbył się koncert organowy Michała Duźniaka. Wpisał się on w obchody jubileuszowe 60-lecia naszego miasta.
Także w lutym rozpoczęły się starania naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W pierwszej kolejności o naszych planach poinformowaliśmy dziennikarzy w trakcie specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Jastrzębie-Zdrój o zostanie ESK starało się tworząc program wydarzeń pod hasłem „Energia. Wolność. Kultura”. I choć wiadomo już, że nasze miasto Europejską Stolicą Kultury nie zostanie, to i tak zrealizowane zostaną inwestycje planowane w ramach ESK.
Marzec
W jubileuszowym roku, wyjątkowo świętowany był Dzień Kobiet. W Jastrzębiu-Zdroju na dobrą sprawę był on tygodniem kobiet. Związane z nim wydarzenia odbywały się już od 3 marca. Obchody Dnia Kobiet zainaugurował koncert „Muzyczna podróż” w Państwowej Szkole Muzycznej. Częścią kobiecego świętowania był też spektakl „Najpiękniejsze melodie świata”, „Wieczór Kobiet” w Bibliotece oraz „Chwila dla kobiet” w Hali Widowiskowo-Sportowej.
Ta sama hala gościła też w marcu wojsko, a dokładnie Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który dał w niej koncert. Był to koncert z cyklu jubileuszowych, na rocznicę 60-lecia nadania Jastrzębiu praw miejskich. Wojskowego występu wysłuchali nie tylko mieszkańcy, ale także jastrzębscy kombatanci, dla których koncert był formą uhonorowania.
Kwiecień
Rozpoczął się jeszcze w marcu, ale jego większa część miała miejsce w kwietniu. Tradycyjnie na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi, na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się Jarmark Wielkanocny. Wpisały się w niego kramy z rękodziełem, dekoracjami, tradycyjnymi potrawami oraz słodyczami. Nie zabrakło też jednak występów artystycznych, w głównej mierze zespołów ludowych.
Kwiecień był też czasem, gdy ruszył sezon rowerowy. Wprawdzie na ulicach miasta nie pojawiły się jeszcze miejskie jednoślady, ale jastrzębianie, którzy mają swoje prywatne rowery, zainaugurowali go podczas Rajdu Rowerowego „Pierwszy Dzwonek”. Wzięły w nim udział całe rodziny. Najliczniejsza pokonała trasę w 7-osobowym składzie.
Oprócz sportowych, w kwietniu nie obyło się także bez imprez kulturalnych. Właśnie wtedy rozpoczęła się kolejna edycja największego festiwalu muzycznego w naszym mieście, czyli JAZZtrzębie. W tym roku odbył się on już po raz dziewiąty. Występy odbywały się m.in. w Pałacu w sołectwie Borynia, a w ramach festiwalu koncerty dali artyści z czterech kontynentów.
W Jastrzębiu-Zdroju kładziemy nacisk na ekologię. Dlatego świętowaliśmy Światowy Dzień Ziemi, przypadający na 22 kwietnia. Był on obchodzony na Pikniku EKOlogicznym, który odbył się w Parku Zdrojowym. Jego częścią były warsztaty, prelekcje, a nawet quiz. Poprzedziła go z kolei akcja sprzątania, podczas której zebrano ponad tonę odpadów!
Maj
Kolejny miesiąc jubileuszowego roku rozpoczął się od patriotycznych wydarzeń. 2 maja w Dniu Flagi mieszkańcy przemaszerowali pod długą biało-czerwoną flagą z placu WOŚP pod Halę Widowiskowo-Sportową. Tam w ramach dalszych obchodów odbył się koncert Stanisława Soyki. Kolejnego dnia – 3 Maja – obchodziliśmy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji.
W maju swój dzień mieli również strażacy, których święto przypada dokładnie na 4 maja. W naszym mieście obchody Dnia Strażaka odbyły się nieco później, jednak było równie uroczyste. Główną część świętowania jastrzębskich strażaków stanowiła uroczysta zbiórka, podczas której wręczano im odznaczenia i nadawano awanse na wyższe stopnie służbowe.
Również w maju okazję do świętowania miała Miejska Biblioteka Publiczna. Jastrzębska książnica, podobnie jak miasto obchodziła w tym roku jubileusz. W jej przypadku było to jednak 75-lecie istnienia. Jego obchody miały miejsce w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zwieńczyły go spotkania autorskie z pisarzami: Zbigniewem Rokitą, Grzegorzem Kasdepke oraz Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, a także występ zespołu Carrantouhill, które odbyły się w Parku Zdrojowym.
Park Zdrojowym był też miejscem, gdzie swoją uroczystość miały jastrzębskie organizacje pozarządowe. Odbył się tam Festiwal Organizacji Pozarządowych. Udział wzięło w nim dokładnie 25 organizacji z Jastrzębia-Zdroju. Prezentowały one zakres swojej działalności, oferowane formy wsparcia. Miały także okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami.
Za dokonania docenieni zostali w maju także działacze na rzecz kultury. W trakcie jubileuszowej Gali Kultury, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej wręczono wyróżnienia, który trafiły w sumie do kilkudziesięciu osób. Nagrodzono je odznaczenia i nagrodami przyznawanymi przez władze miasta, województwa śląskiego oraz Ministerstwo Kultury.
Z kolei w ostatnią majową niedzielę, w Parku Zdrojowym można było poczuć się jak przed stu laty, a dokładnie, jak w latach 20. i 30. XX wieku. Wszystko za sprawą „Pikniku w kurorcie”. Impreza przeniosła uczestników do złotych lat jastrzębskiego uzdrowiska. Były stroje z epoki, koncerty, zabytkowe samochody i rowery. Można było nawet wysłać uzdrowiskową pocztówkę.
Maj obfitował także w szereg sportowych wydarzeń. Tylko w trakcie jednego weekendu na ulicach miasta pojawiło się ponad tysiąc pań, rywalizujących w „Biegu kobiet”. Zmierzyły się one z 5-kilometrową trasą. Tego samego dnia coś dla siebie znaleźli również amatorzy jazdy na rowerze. Odbywał się bowiem wówczas również premierowy Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego.
Czerwiec
Pierwszą część jubileuszowego roku rozpoczęliśmy w Jastrzębiu-Zdroju od smakowitego wydarzenia, jakim był Festiwal Śląskie Smaki. W naszym mieście gościł on po raz pierwszy. Na placu reprezentacyjnym w Parku Zdrojowym, gotowali śląscy kucharze: Kinga Paruzel, Michał Balazy i Remigiusz Rączka. Z kolei panie z jastrzębskich Kół Gospodyń Wiejskich pobiły rekord Polski, przygotowując ponad 130 kilogramów sałatki jarzynowej.
W kolejny weekend Park Zdrojowy znów był miejscem, w którym królowały zapachy. W powietrzu nie unosił się jednak aromat gotowanych potraw, a kwiatów. W naszym mieście odbył się Flower Show – kolejna z imprez na Diamentowy Jubileusz miasta. W trakcie wydarzenia jastrzębskie kwiaciarnie i centra ogrodnicze tworzyły kwiatowe ścianki i parki kieszonkowe. Odbyły się także wykłady autorytetów w dziedzinie roślinności: Mai Popielarskiej, Zbigniewa Nowaka i Witolda Czuksanowa.
W kończącym roku po raz drugi nasze miasto gościło Industriadę. Odbyła się ona przy budynku Instytutu Dziedzictwa i Dialogu, wówczas jeszcze zamkniętego. Hasłem tegorocznej Industriady była „Sztuka Przemysłu”, dlatego w wydarzenie wpisały się m.in. wystawy przedstawiające industrialne fotografie naszego miasta, a także grafiki śląskich obiektów poprzemysłowych. Nie zabrakło także warsztatów fotograficznych, a nawet tworzenia t-shirtów.
W przedostatni weekend czerwca rozpoczęły się wakacje. I już tradycyjnie w pierwszy weekend wakacji w całym regionie odbywały się wydarzenia związane z Festiwalem Górnej Odry. W naszym mieście miały one miejsce w Parku Zdrojowym, gdzie powstała plaża, a na scenie zagrała DJ Wika, najstarsza DJ-ka w Polsce. Festiwal Górnej Odry zawitał również na Przystań Szymańcówka.
Już w trakcie wakacji miała miejsce Jubileuszowa Sesja Rady Miasta, która odbyła się dokładnie w 60. rocznicę nadania Jastrzębiu praw miejskich. Później bawiliśmy się podczas Jubileuszowych Dni Miasta. O tych wydarzeniach w drugiej części podsumowania roku.
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój