Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Upamiętniono Cmentarz Żydowski w Raciborzu
Historia Raciborza, to dzieje miasta wielu kultur, tradycji, wyznań i narodowości. Dziś w wielu miejscach możemy natknąć się na ślady tej historii. Jednym z takich miejsc jest Cmentarz Żydowski przy ulicy Głubczyckiej. Wczoraj, podczas uroczystej ceremonii godnie upamiętniono miejsce pochówku żydowskiej społeczności zamieszkującej Racibórz przed II Wojną Światową.
19 grudnia 2023r. Miasto Racibórz we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało uroczystość upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego w Raciborzu. W ramach tego upamiętnienia zamontowana została tabliczka oznaczająca żydowską nekropolię, a także dokonano symbolicznego złożenia małych kamyczków przy jedynej zachowanej do dzisiejszych czasów macewie (forma żydowskiego nagrobka), co można odnieść do zakorzenionego w naszej kulturze stawiania zniczów na grobach zmarłych.
Jest to kolejne z cyklu naszych działań, których wspólnym mianownikiem jest chęć przywrócenia pamięci o mieszkańcach, którzy tworzyli nasze miasto przed nami, a o których historia i poprzednie władze miasta nie pamiętały w sposób należyty. W kwestii pamięci o raciborskiej społeczności żydowskiej powstał mural „synagoga” przy ulicy Szewskiej, a co roku – decyzją Dariusz Polowy – Prezydent Miasta Racibórz – opuszczamy flagę na rondzie w rocznicę Nocy Kryształowej. – napisał po ceremonii na swoim profilu facebookowym Dawid Wacławczyk, I Z-ca Prezydenta Miasta Racibórz.
W wydarzeniu prócz władz Miasta Racibórz w osobach prezydenta Dariusza Polowego i jego zastępcy udział wzięli m.in. przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa, muzeum POLIN, środowiska żydowskiego, Muzeum w Raciborzu, Raciborskiego Centrum Kultury, Urzędu Miasta, a także Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.
Urząd Miasta Racibórz