Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Misja Partycypacja – życie projektu po projekcie
Mimo, że projekt „Misja Partycypacja-młodzi podcasterzy obywatelscy” formalnie kończy się wraz z końcem listopada 2023, to właśnie zaczyna się jego drugie, poprojektowe życie. Dwa lata pracy zespołu Fundacji Agere Aude z Chorzowa owocuje coraz większą grupą młodych aktywistów, którzy chcą uczyć się podcastingu i tworzyć własne nagrania.
Misja: młodzi dla młodych
Podcastów słucha co trzeci internauta w Polsce. To głownie osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Popularność podcastów wzrasta od kilku lat, dlatego właśnie ta forma kontaktu z młodymi odbiorcami została wybrana jako wiodąca w projekcie Misja Partycypacja. Kanał podcastowy o tym samym tytule, dostępny na platformie Spotify tworzą młodzi współpracownicy Fundacji Agere Aude. Rozmawiają z młodymi, ale także doświadczonymi aktywistami, przez co chcą przekonać innych młodych do aktywnego włączania się w życie społeczne. Celem projektu było nagranie i opublikowanie 50 podcastów, jednak wszystko na to wskazuje, że będzie ich znacznie więcej. Młodym twórcom podoba się i samo tworzenie, i tematyka, i możliwość poznawania innych młodych ludzi, aktywnych w bardzo równych sferach życia społecznego.
Podcasting
Podcasty można nagrywać za pomocą sprzętu, który każdy z nas posiada, czyli smartfona. Smartfony zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku, bardzo tanio i łatwo można też rozbudować zestaw np. o mikrofon i statyw. Do montażu wystarczy ogólnodostępne, darmowe oprogramowanie. W ciągu 2 lat realizacji projektu „Misja Partycypacja” Fundacja Agere Aude, niesiona entuzjazmem młodych twórców skompletowała profesjonalny sprzęt nagraniowy i zorganizowała, we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. S. Batorego w Chorzowie profesjonalne studio, w którym nagrywane są podcasty, ale i prowadzone warsztaty. Z warsztatów skorzystało już kilkadziesiąt osób, które teraz chcą tworzyć i publikować.
Przestrzenie aktywizmu: nauka – edukacja – społeczeństwo
Taki tytuł nosiła konferencja finalizująca projekt „Misja Partycypacja”, która odbyła się 16 listopada 2023 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dziewięciorga osób, z których aż sześcioro miało 20-21 lat. Taki dobór prelegentów wynikał nie tylko z założeń projektu – młodzi dla młodych, ale i z dwuletnich doświadczeń jego realizatorów. Młodzi ludzie inaczej definiują aktywizm i partycypację, wybierają inne formy prezentowania swoich poglądów i przekonań, przez co są bardziej wiarygodni dla innych młodych ludzi. Przestrzenie aktywizmu, w których poruszali się młodzi prelegenci konferencji to ekologia i zmiany klimatyczne, technologia dla społeczeństwa, problemy tożsamościowe i komunikacja społeczna. Zapis wideo konferencji można zobaczyć na kanale Agere Aude na platformie You Tube lub na stronie projektu www.misja-partycypacja.pl
Rezultaty, które budują potencjał organizacji
Międzypokoleniowa współpraca zaowocowała nie tylko serią podcastów i gronem młodych współpracowników, ale także innowacjami w zarządzaniu fundacją. Po wielomiesięcznej pracy powstały: Strategia Rozwoju Fundacji Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude na lata 2022 – 2027 oraz Plan Równości Płci. Do zarządu fundacji weszła kolejna młoda osoba, która, wraz z innymi młodymi, wskazuje kierunki rozwoju organizacji adekwatne do potrzeb młodych ludzi i ich wizji świata. To nie znaczy oczywiście, że doświadczeni aktywiści kończą swoją misję. Nic z tych rzeczy. Wartości, którymi się kierujemy to trwały fundament, który z łatwością uniesie spotkanie doświadczenia wcześniej urodzonych z innowacyjnością i entuzjazmem młodych.
Agere Aude