Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Opaski bezpieczeństwa z funkcją teleopieki dla seniorów z Raciborza

Miasto Racibórz realizuje projekt, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa raciborskich seniorów. W ramach inicjatywy, Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu zakupił 140 opasek wyposażonych w funkcję teleopieki. 

Podczas posiedzenia Rady Seniorów w Urzędzie Miasta, zaprezentowany został projekt, dotyczący zakupu opasek bezpieczeństwa, zwanych potocznie „opaskami życia”. Początkowo zakupiono 100 sztuk, jednak ze względu na duże zainteresowanie, dokupiono kolejne 40. Całość inwestycji została sfinansowana w ramach programu „Korpus wsparcia seniorów”, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, do którego Miasto Racibórz przystąpiło w sierpniu 2023 roku. Projekt jest skierowany do mieszkańców Raciborza, którzy ukończyli 65 rok życia i mieszkają sami lub z bliskimi osobami, które nie są w stanie zapewnić im należytej opieki w życiu codziennym.

Prezydent Miasta Racibórz, Dariusz Polowy, zaznaczył, że bezpieczeństwo seniorów ma ogromne znaczenie dla miasta, dlatego program jest całkowicie bezpłatny i takim pozostanie. Koszty zakupu opasek oraz opłat związanych z abonamentem są pokrywane ze środków zewnętrznych i budżetu Miasta Racibórz. Użytkownik nie poniesie żadnych kosztów związanych zarówno z zakupem, jak i z miesięcznym abonamentem, czy serwisem.

Głównym celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz umożliwienie seniorom samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Opaski posiadają przycisk SOS, umożliwiający nawiązanie połączenia z telecentrum czynnym 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Dodatkowo, dzięki opasce można kontrolować puls, ciśnienie, temperaturę oraz saturację. Urządzenie wyposażone jest również w detektor upadku oraz czujnik GPS.

Produkt został zaprezentowany przez przedstawiciela firmy Novama by HRP, który zaprezentował sposób funkcjonowania i omówił szczegóły techniczne. Zapewnił też, że opaska jest bardzo prosta w obsłudze i jest wodoszczelna. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Danuta Rassek, przedstawiła, jak program działa w Raciborzu, kto może skorzystać z oferty oraz podkreśliła, że osoby zainteresowane dołączeniem do programu mogą zgłaszać się do siedziby OPS w Raciborzu.

Całkowity koszt zakupu opasek oraz opłacenia abonamentów wyniósł 54 450,00 złotych.

Urząd Miasta Racibórz

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.