Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
„Mało szcziga z Karmańskiego”
„Mało szcziga z Karmańskiego” – to spektakl, który zainauguruje w tym roku Rudzką Jesień Kulturalną. To bajka dla dzieci i dorosłych, osadzona w realiach śląskich. Premiera będzie miała miejsce 28 i 29 października br. w Śląskim Teatrze Impresaryjnym. Rudzka Jesień Kulturalna to szereg atrakcji przygotowanych przez rudzkie instytucje kultury: przedstawienia, koncerty, wystawy i warsztaty. Wydarzenie potrwa do grudnia.
Podczas oficjalnego rozpoczęcia Rudzkiej Jesieni Kulturalnej w Śląskim Teatrze Impresaryjnym 28 paździenika o godz. 17:00 odbędzie się prapremiera spektaklu „Mało szcziga z Karmańskiego” autorstwa popularnego aktora i reżysera Zbigniewa Stryja. – Mieliśmy już okazję poznać losy bohaterów z przedstawień dla starszej publiczności, takich jak „Gita Story”, „Szeryf z Fryn City” czy „Heksy z hołdy”, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem publiczności. Tym razem proponujemy widowisko dla całych rodzin. Mam nadzieję, że „mało szcziga” podbje serca widzów – zaznacza Katarzyna Furmaniuk, dyrektor placówki.
„Mało szcziga z Karmańskiego” to opowieść, która w fantastycznych zdarzeniach, nienachalnie, przemyca wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie. Z nutą nostalgii przywołuje zapomniane często śląskie skarby. Obsada i realizatorzy, znani już z poprzednich produkcji ŚTI, gwarantują dobrą zabawę i miło spędzony czas w teatrze. Drugi spektakl odbędzie się 29 października br. /niedziela/ o godz. 17:00.
Podczas sobotniego wieczoru /28 października/ zostaną również wręczone „Kamraty Rudzkie”. Jest to odznaczenie przyznawane od 2009 roku, ustanowione z okazji 50-lecia powstania Rudy Śląskiej w obecnych granicach administracyjnych. Przyznawane są przez prezydenta miasta z własnej inicjatywy lub na wniosek innych osób. Nadaje się je osobom lub innym podmiotom, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji, rozwoju gospodarczego, kulturalnego i naukowego Rudy Śląskiej. Odznaka może być również nadana w uznaniu za działania i inicjatywy podejmowane na rzecz mieszkańców miasta. Do tej pory nadano 118 takich tytułów.
Rudzka Jesień Kulturalna potrwa do grudnia. W jej programie znajduje się wiele pozycji skierowanych do dorosłych oraz dzieci. W organizację wydarzenia włączyły się rudzkie instytucje kulturalne: Śląski Teatr Impresaryjny im. H. Bisty, Dom Kultury w Bielszowicach, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Miejskie, a także Stowarzyszenie In-nI.
Ciekawymi wydarzeniami proponowanymi przez Śląski Teatr Impresaryjny będą m.in.: koncert Orkiestry Dętej KWK Pokój /12.11./, stand-up Mateusza Sochy /28.11/, koncert Gangu Olsena /30.11.23/ czy koncert zespołu Universe /18.12./ Będzie też okazja do zobaczenia komedii po śląsku „Heksy z Hołdy” /06.11/ oraz „Gita Story” /27.11/.
Stałym punktem Rudzkiej Jesieni Kulturalnej jest gala wręczenia nagród Hanysy /11.11/, a także wyczekiwany przez pasjonatów Festiwal „Lawiny – Spotkania Ludzi Gór”, zaplanowany w tym roku na 17 – 19 listopada.
Teatralnych wrażeń nie zabraknie także w Domu Kultury w Bielszowicach, który zaprasza m.in. na stand up Michała Leja /9.11/, Muzyczny Program Operetkowy /16.11/, czy Kabaret Nowaki /16.12/. Najmłodszych z pewnością zainteresuje Spektakl Iluzji, czy mikołajkowe przedstawienia „Elfy w poszukiwaniu Mikołaja” / 6.11/.
Z ofertą dla mieszkańców Rudy Śląskiej wyszło także Muzeum Miejskie im. M. Chroboka. W placówce będzie można wziąć udział w koncercie patriotycznym „Wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości” /10.11, godz. 17:00/. Z kolei 15.11 o godz. 17:00 zaplanowano otwarcie wystawy pokonkursowej artystów nieprofesjonalnych „53. Rudzka Jesień”. In-nY Dom Kultury organizuje warsztaty florystyczne dla młodzieży i dorosłych oraz kulinarne dla dzieci z rodzicami.
Ciekawe wydarzenia odbędą się również w Stacji Biblioteka. Już 8 listopada o godz. 17.30 zostanie zorganizowany sympozjon „Gyburstag Karola Goduli”. Natomiast 16 listopada o godz. 17.00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy po IX Konkursie Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza oraganizowany przez Stowarzyszenie Barwy Śląska oraz Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach.
Rudzka Jesień Kulturalna organizowana jest od 1991 roku. W jej ramach na rudzkich scenach pojawiło się wiele gwiazd, teatrów, prelegentów czy kabaretów. Szczegółowy program Rudzkiej Jesieni Kulturalnej znajduje się na stronach organizatorów.
Urząd Miasta Ruda Śląska