Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Starostwa powiatów z województwa śląskiego o dramatycznej sytuacji w swoich szpitalach
„Zróbmy Pakt dla Śląska”- zaapelował do starostów powiatów z województwa śląskiego Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego w Katowicach. Sytuacja szpitali powiatowych była głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, który odbył się wczoraj w Gliwicach. „To nie jest pierwsza taka inicjatywa. W świetle problemów kadrowych i finansowych warto rozmawiać, by nie działać w pojedynkę”- mówi Andrzej Płonka, starosta bielski i przewodniczący konwentu.
Do dyskusji w Starostwie Powiatowym w Gliwicach zaproszono także dr n.med. Tadeusza Urbana, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach oraz zarządzających szpitalami powiatowymi. Stawili się dyrektorzy i menagerowie placówek m.in. z Cieszyna, Pyskowic, Knurowa i Tarnowskich Gór. Po konwencie powstanie stanowisko starostów, które trafi m.in. do marszałka województwa śląskiego.
Uczestnicy konwentu podkreślali, że zadłużanie szpitali powodują m.in: źle wycenione świadczenia medyczne, rozliczanie nadwykonań przez Narodowy Fundusz Zdrowia z kilkumiesięcznym opóźnieniem, nie branie pod uwagę rosnących cen za gaz i prąd. „Wyobraźmy sobie firmę budowlaną, której płaci się za wykonaną pracę 7 miesięcy po terminie. Nie przetrwa na rynku”- podnosili samorządowcy. Zwrócono uwagę także na konieczność zmian w kształceniu studentów medycyny – młodzi ludzie powinni mieć możliwość robienia specjalizacji w szpitalu powiatowym blisko swojego miejsca zamieszkania.
Kolejny problem, z którym muszą zmierzyć się powiaty w najbliższej przyszłości, to tworzenie Centrów Zdrowia 75+, czyli opieki geriatrycznej. Takie miejsca mają powstać w ciągu 5 lat, tymczasem nie będzie miał kto w nich pracować. Przykład? W Bielsku-Białej, mieście liczącym ok. 170 tysięcy mieszkańców obecnie jest jeden geriatra…
„To czas, by podjąć współpracę na szczeblu lokalnym nie czekając na decyzje w Warszawie. Porozumienia lokalne między powiatami, które są organami prowadzącymi szpitale powiatowe mogą pomóc rozwiązać problemy z brakiem kadry i trudną sytuacją finansową placówek” – mówi prezes związku, do którego należą 24 szpitale powiatowe z 36 takich placówek działających w województwie śląskim. Problem z kadrą medyczną, to nie tylko brak lekarzy których jest po prostu za mało. ”Oceniamy, że gdyby wszystkie pielęgniarki, które mają uprawnienia emerytalne odeszły z zawodu w tym samym czasie, z mapy Polski zniknęłoby ponad 200 szpitali”- mówił Władysław Perchaluk.
„Odkąd przywrócono powiaty 25 lat temu pamiętam przynajmniej 2 takie próby poukładania opieki zdrowotnej dla mieszkańców naszego województwa. Każda rozbiła się o politykę. Być może w sytuacji, gdy dochodzimy do ściany z finansowaniem szpitali powiatowych to odpowiedni moment aby podjąć ten temat ponownie. Myślę, że początek nowego roku będzie dobrym czasem na spotkanie się i rozmowę, jak to miałoby wyglądać”- mówi starosta Andrzej Płonka.
Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej