Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Nasadzenia na skwerze Porozumienia Jastrzębskiego
Wokół miejsca pamięci o wydarzeniach z 1980 roku pojawią się tysiące roślin.
Jest miejscem, które ma przypominać o ważnych wydarzeniach historycznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy okazji ładnie i okazale prezentował się wizualnie. A takim właśnie będzie skwer Porozumienia Jastrzębskiego, gdy zakwitną znajdujące się na nim rośliny. Są one aktualnie nasadzane.
W miejscu upamiętniającym walkę górników o pracownicze prawa w 1980 roku, która zakończyła się wywalczeniem wolnych sobót pojawi się łącznie niespełna 5800 krzewów i kwiatów. Będą wśród nich: cisy, rozplenicy, a także krokusy. Dodatkowo zasadzone zostanie drzewo – wiśnia, a trawniki zostaną pokryte trawą z rolek. Nasadzenia planowo mają zakończyć się do końca października.
Skwer Porozumienia Jastrzębskiego mieści się przy al. Piłsudskiego, nieopodal Ronda Porozumienia Jastrzębskiego – dawnego ronda Centralnego. Znajduje się na nim maszt, na którym powiewa biało-czerwona flaga. Przede wszystkim mieszczą się na nim jednak cztery tablice, na których umieszczono postulaty strajkujących w Jastrzębiu górników.
– Tablice stanowią symboliczne odzwierciedlenie naszej wiary w wolność. One przypominają nam o sile ludzkiego ducha, który jest zdolny do przekształcania otaczającej rzeczywistości na lepsze. Są też hołdem dla tych, którzy w tamtych czasach wykazali się odwagą i determinacją, i doprowadzili do tego, że władza ludowa ugięła się
– mówiła przy okazji pierwszej uroczystości na skwerze Porozumienia Jastrzębskiego, Prezydent Anna Hetman.
Nowy skwer będzie miejscem, w którym mają się odbywać wszelkie państwowe uroczystości. Pierwsze z nich miały miejsce przed nieco ponad miesiącem, 3 września, w 43. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Były to jednocześnie pierwsze uroczystości w tym miejscu.
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój