Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
18. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej
W jaki sposób inżynierowie mogą pomóc muzykom w graniu na instrumentach? Czy escape room to odpowiednie miejsce do nauki biotechnologii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy 18. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Na gości tegorocznej edycji imprezy pod hasłem „Nauka bez granic” czekać będzie ponad 170 ogólnodostępnych atrakcji poświęconych 20 różnym dyscyplinom naukowym – z większości z nich skorzystacie w Gliwicach. Wstęp wolny!
Największe popularnonaukowe wydarzenie Politechniki Śląskiej rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 7 października, o godzinie 15.00 i potrwa do godziny 22.00. W ramach imprezy naukowcy, doktoranci i studenci przygotowali wiele interesujących warsztatów, stoisk, pokazów, eksperymentów oraz wykładów, które odbywać się będą równolegle w kampusach uczelni w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. Najwięcej atrakcji zgromadzonych zostanie w Centrum Nowych Technologii i Centrum Edukacyjno-Kongresowym w Gliwicach.
Hasłem tegorocznej edycji Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej jest „Nauka bez granic”. Zdaniem organizatorów ma ono dwa znaczenia. Po pierwsze: nauka powinna być dostępna dla wszystkich – niezależnie od wieku, wykształcenia, pochodzenia czy zdrowia. Dlatego podczas imprezy zaprezentowane zostaną projekty naukowców poprawiające jakość życia i wspierające osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Po drugie: nauka dotyczy nie tylko przestrzeni ziemskiej, ale i kosmicznej. Zatem na uczestników imprezy czekać będzie również wiele warsztatów, wykładów i pokazów poświęconych m.in. inżynierii kosmicznej.
Oprócz aktywności związanych z naukami technicznymi przewidziano także atrakcje z zakresu medycyny, biologii, językoznawstwa czy sztuki. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in.: w jaki sposób naukowcy badają zmiany klimatu, czy z nanorurek można uszyć koszulkę z pomiarem EKG oraz jak uczyć się chemii we własnej kuchni. Nie zabraknie również zajęć skierowanych do najmłodszych – w tym roku ponownie otwarta zostanie Strefa Bajtla, a w niej m.in. gry planszowe i puzzle, teatrzyk, tańce oraz zabawy.
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie nocnaukowcow.com.pl i pobrać bezpłatną wejściówkę. Zalogowani użytkownicy mogą zapisać się również na wybrane warsztaty.
Szczegółowe informacje oraz program 18. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej organizowanej przez Politechnikę Śląską oraz Centrum Popularyzacji Nauki dostępne są na stronie nocnaukowcow.com.ploraz na Facebooku: www.facebook.com/NocNaukowcowPolitechnikiSlaskiej.
UM Gliwice