Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
W świecie głuszy, czyli Anna Goc i wernisaż SOSWNIS w raciborskiej bibliotece
Anna Goc, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Głusza” oraz wernisaż wystawy prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabosłyszących i Niesłyszących – tak przedstawia się program wydarzeń, które odbędą się w raciborskiej bibliotece 2 października. Całość będzie tłumaczona na PJM i jest organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Głuchych. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z systemowego wykluczenia pół miliona obywateli Polski. W powszechnej świadomości brakuje wiedzy o tym, że język polski jest językiem obcym dla osób głuchych – komunikacja pisemna nie rozwiązuje problemu bariery komunikacyjnej. Małe migające postacie u dołu ekranu telewizora nie pomogą wezwać karetki pogotowia, brakuje ich na sali porodowej czy sali egzaminacyjnej w trakcie matury. Dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” Anna Goc w swoim reportażu Głusza oddaje głos głuchym i punktuje problemy systemu. Spotkanie z reporterką jest organizowane we współpracy z SOSWNIS w Raciborzu i będzie tłumaczone na PJM przez Mariolę Czadankiewicz – Klimek.
Wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój kreatywności, rok szkolny 2022/2023 – Kreatywne Prace Plastyczne, III edycja.
Anna Goc – dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, do 2012 roku związana z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”. Autorka książki Boniecki. Rozmowy o życiu (2018). Pisze pracę doktorską z lingwistyki migowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za książkę Głusza otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury doceniło reportaż Goc za rzetelne przedstawienie sytuacji osób głuchych w Polsce.
- 2 października, godz. 17.00
- Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
UM Racibórz