Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Sosnowiec: Od skrzata do olimpijczyka już w niedzielę
Miasto Sosnowiec zaprasza w niedzielę 10 września na początek gry miejskiej, która łączy sport z historią. To będzie pierwsze tego typu wydarzenie w mieście zorganizowane przez Zagłębiowski Klub Szermierczy. Do zabawy zgłosiło ponad sto osób w kilkudziesięciu zespołach. Każda ekipa będzie brała udział w trzech konkurencjach: podstawy szermierki, sprawnościowej i quiz wiedzy. Grze towarzyszyć będą postaci w historyczych strojach z epoki wielkich sosnowieckich przemysłowców.
Cała zabawa została wspólnie przygotowana przez rodziców, zawodników, trenerów i innych osób związanych z Zagłębiowskim Klubem Szermierczym. Warto wesprzeć to historyczne wydarzenie. Impreza wpisuje się również w Narodowy Dzień Szermierki.
Impreza rozpocznie się o godz. 9:45 w dwóch miejscach: Muzeum w Sosnowcu – Pałac Schoena oraz w pięknych wnętrzach Pałacu Dietla przy ul. Żeromskiego.
Około godziny 11:00 zespoły spotkają się w Parku Sieleckim, gdzie będą toczyć pierwsze szermiercze walki na planszy. Później akcja przeniesie się pod odnowioną zabytkową glorietę w Parku Dietla przy ul. Żeromskiego. Finał oraz wręczenie nagród odbędzie się w sali szermierczej w hali MOSiR przy ul. Żeromskiego ok. godz. 14.30.
Czym jest gra?
Sosnowiec na czas zabawy stanie się wielką planszą na której odbędzie się pasjonująca zabawa, łącząca elementy prawdziwej historii i to zarówno tej powszechnej, jak i lokalnej oraz fabularną przygodę.
Gra to wspólny pomysł rodziców oraz osób tworzących Zagłębiowski Klub Szermierczy. – W latach 70-tych XIX wieku rozpoczyna się „złota era” Sosnowca. To wówczas do pogranicznej miejscowości na rubieżach Cesarstwa Rosyjskiego sprowadzili się ludzie, którzy odcisnęli swoje piętno na dalszych losach osady. Prawa miejskie uzyskała w 1902 roku. W 1874 roku osiedla się tu Paul Lamprecht. Rok później dołączają do niego Ernst i Franz Schoen oraz Ludwig Mauve, a w roku 1878 Henryk Dietel wraz z żoną Klarą. Ci niezwykli ludzie byli nie tylko świetnymi biznesmenami, ale także wielkimi mecenasami nauki, kultury i sztuki. A co by się stało gdyby zainteresowali się nowożytnymi igrzyskami olimpijskimi? I tu właśnie dochodzimy do sedna scenariusza naszej gry miejskiej – opisuje Andrzej Kaim, jeden z rodziców.
– Pod koniec XIX-wieku miejscowi przedsiębiorcy m.in. Schoenowie, Dietlowie, Lamprechtowie łączą siły, by wspólnie znaleźć szermierzy, którzy powalczą o laury podczas nowożytnych igrzysk olimpijskich. Dlatego właśnie organizują turniej dla szermierzy, ale także młodych mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, by fechmistrzowie, których sprowadzili z różnych stron świata wybrali tych najbardziej obiecujących, którzy być może w przyszłości zapiszą się na kartach historii jako współcześni olimpijczycy – dodaje Pan Andrzej.
W trakcie gry trenerzy wraz z zawodnikami ZKS-u będą wtajemniczać uczestników zabawy w arkana sztuki szermierczej. Postarają się przekazać im jak najwięcej ze swoich umiejętności, a sędziowie oceniać będą postępy nowicjuszy i przyznawać im punkty. Drużyny będą musiały się także wykazać wiedzą z zakresu historii naszego miasta, ludzi z nim związanych. Każda prawidłowa odpowiedź udzielona przez uczestników to dodatkowa podpowiedź związana z kolejnymi miejscami, do których trzeba dotrzeć, by ukończyć zmagania i mieć większe szanse na końcowe zwycięstwo.
Urząd Miejski w Sosnowcu