Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Rynek w Bielsku-Białej otwarty po modernizacji
29 sierpnia nastąpiło długo oczekiwane przez mieszkańców otwarcie po modernizacji placu Wojska Polskiego. Po zakończeniu trwającej 20 miesięcy inwestycji na tzw. pierwszym rynku w Białej powstał wielofunkcyjny, reprezentacyjny plac miejski z fontannami, fortepianem i 70 drzewami. 1 września na nowym placu zagra legendarny zespół Boney M., a 2 września w koncercie Miasto kwiatów zaśpiewa Agnieszka Chylińska.
Atmosfera podczas otwarcia placu Wojska Polskiego była bajkowa, a to za sprawą wspaniałej inscenizacji w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Na placu licznie stawili się radni Rady Miejskiej, były też posłanki na Sejm RP Mirosława Nykiel i Małgorzata Pępek. Zatrzymywało się sporo przechodniów.
– Zaplanowana na początku tej kadencji modernizacja placu Wojska Polskiego szybko stała się trochę marzeniem. Bo najpierw zaatakowała pandemia, a później wybuchła wojna na Ukrainie. Jednak dzięki wytrwałości wielu ludzi, dzięki radnym, którzy uchwalili pieniądze na modernizację, i dzięki pomocy rządowej w wysokości ponad 4 milionów złotych udało się wszystko zrealizować. Dzisiaj nie widać ogromu wykonanych tu prac – mówił podczas otwarcia prezydent Jarosław Klimaszewski, przypominając, że w obrębie placu rośnie dzisiaj prawie 70 drzew, czego nigdy w przeszłości tutaj nie było, bo mieścił się tu rynek. – Nikt z mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby nawodnić te drzewa, wybudowano dwa zbiorniki retencyjne i ponad kilometr rur doprowadzających do nich wodę. Staramy się dbać o zieleń w mieście – podkreślił prezydent.
Jak powiedział prezydent, modernizacja placu jest ściśle związana z procesem ożywiania ulicy 11 Listopada i w ogóle tej części miasta.
– Będziemy tu organizować koncerty i inne eventy, aby połączyć poprzez imprezy oba rynki i wzbudzić w ludziach pragnienie przemieszczania się między nimi. Miasto to nie tylko mury, ale cała tkanka społeczna, ludzie. Dziękując wszystkim zaangażowanym w tę pracę, oddzielne podziękowania składam mojemu zastępcy Przemysławowi Kamińskiemu, który był i jest dobrym duchem wszystkich tych przemian. Mam nadzieję, że plac Wojska Polskiego będzie należał do ulubionych miejsc spotkań naszych mieszkańców – dodał Jarosław Klimaszewski i zaprosił bielszczan na koncerty Dni Bielska-Białej, które odbędą się na tym placu już w najbliższy weekend.
Inwestycję w imieniu miasta prowadził Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.
– To wyjątkowy moment dla naszego miasta, ponieważ ta przestrzeń ma stać się sercem naszych spotkań, rekreacji oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych – stwierdził dyrektor MZD Wojciech Waluś, po czym poetycko zinterpretował wygląd nowej przestrzeni: Dwa charakterystyczne elementy tego placu – fortepian i dwie fontanny – symbolizują harmonię i różnorodność, które kształtują naszą społeczność. Fortepian – jako instrument o uniwersalnym znaczeniu – ma nas jednoczyć poprzez dźwięki muzyki, tworząc przestrzeń do artystycznego wyrazu i wymiany kulturowej. Dwie fontanny natomiast są niczym źródła życia, symbolizujące płynność czasu i ciągłe przemiany, które towarzyszą naszemu życiu. To wokół nich będziemy się gromadzić, rozmawiać, delektować chwilą i czerpać energię do działania na rzecz wspólnego dobra. Dzisiejsza inauguracja to także moment refleksji nad naszym dziedzictwem i przyszłością.
Dyrektor MZD przypomniał o 300. rocznicy otrzymania przez Białą praw miejskich oraz o znalezionych przez archeologów w trakcie budowy placu artefaktach związanych z historią bialskiego ratusza i wagi miejskiej.
– To miejsce przypomina nam o naszych korzeniach, a jednocześnie otwiera drzwi ku nowym możliwościom. Niech ta przestrzeń będzie miejscem, gdzie spotkają się nasze marzenia i aspiracje, gdzie przeszłość i przyszłość będą się splatać się w jedną piękną opowieść o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać, tworząc niezwykłą historię naszego życia i tego miasta – zakończył Wojciech Waluś.
Przy okazji otwarcia zmodernizowanego placu wiele osób dopytywało o drzewa na nim zasadzone. To przede wszystkim 7-metrowe klony odmiany Autumn Blaze, wyhodowane w Holandii. Ta odmiana dorasta do 12-15 metrów, dzięki temu w przyszłości drzewa nie będą wymagały dodatkowego przycinania rozrastającej się korony. Na placu i ul. Cyniarskiej posadzono również inne gatunki drzew, m.in. 5 dębów szypułkowych Fastigiata, 20 jabłoni odmiany Van Eseltine, 28 ambrowców amerykańskich i 4 tulipanowce amerykańskie. Są też krzewy, kwiaty oraz trawy ozdobne. Nowe drzewa ujrzymy również w ciągu rozbudowanej ulicy Cyniarskiej.
Warto dodać, że płyta przebudowanego placu została przygotowana do przyjęcia nowych drzew z wyprzedzeniem, bowiem pod jej nawierzchnią wybudowano specjalny system antykompresyjny, umożliwiający swobodny przepływ wody, składników odżywczych i powietrza w strefie korzeniowej drzew. Wspomoże on przyszły ich rozwój i zachowanie optymalnych warunków wegetacji na przestrzeni wielu kolejnych lat. Woda deszczowa będzie zbierana w specjalnych podziemnych zbiornikach i poprzez system nawadniana pompowana i rozsączana w strefy korzeniowe posadzonych roślin.
Realizowane w dwóch etapach prace obejmujące plac Wojska Polskiego i ul. Cyniarską kosztowały ok. 22 mln zł. Modernizacja trwała 20 miesięcy
A oto modernizacyjne statystyki:
nawierzchnia główna placu Wojska Polskiego (kostka porfirowa, przepuszczająca wodę) – 5.050 m2,
nawierzchnia chodników w obrębie placu i ul. Cyniarskiej (płyty porfirowe) – 1.655 m2,
nawierzchnia jezdni ul. Cyniarskiej (kostka granitowa z odzysku) – 1.157 m2,
nawierzchnia jezdni manewrowej i parkingu wzdłuż ul. Cyniarskiej – 480 m2,
nawierzchnia ul. Targowej i Łukowej (kostka granitowa cięta) – 580 m2,
nasadzenia i trawniki – 836 m2 (68 drzew, 200 sadzonek roślin w donicach, 4.000 sztuk krzewów i kwiatów).
Na placu stanęły – fortepian (blisko ul. Cyniarskiej i Klimczoka), zegar, 65 ławek, 12 stojaków na rowery, 20 donic z kwiatami, 24 kosze na śmieci. Jest tam też samoobsługowa stacja naprawy rowerów i 118 słupków ograniczających ruch.
Elementy wyposażenia:
pompy wodne zasilające fontanny – 6 szt.,
system nagłośnienia fontann – 4 głośniki,
stacja szybkiego ładowania pojazdów – 1 szt.,
latarnie oświetleniowe – 43 szt.,
punkty podświetlenia drzew – 36 szt.,
osprzęt WiFi – 1 punkt,
dodatkowe kamery monitoringu miejskiego – 3 szt.,
pompownia kanalizacji sanitarnej – 1 szt.,
pompownie kanalizacji deszczowej – 2 szt.,
podziemne zbiorniki retencyjne kanalizacji deszczowej – 2 szt. (195 m3 i 176 m3),
system odwodnienia linowego na placu – 126 m,
długość rur systemu nawadniania – 1.024 m.
Urząd Miasta Bielsko-Biała