Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
120 lat kopalni Chwałowice. Pracownicy powołali do życia wyjątkowe miejsce w Izbie Tradycji Górnictwa
Sami wpadli na pomysł, który postanowili prędko zrealizować. Pracownicy zakładu podjęli inicjatywę, która okazała się strzałem w dziesiątkę! Stworzyli wyjątkowe miejsce w Izbie Tradycji Górnictwa Kopalni Chwałowice z okazji 120-lecia tego zakładu górniczego, w którym każdy chętny może teraz podziwiać rzeczy związane z kopalnią, które były zbierane na przestrzeni lat.
Dwa pomieszczenia biurowe Izby Tradycji Górnictwa Kopalni Chwałowice przeznaczono na miejsce przywołujące masę wspomnień. Archiwalne dokumenty, mapy, odznaczenia, mundury, elementy górniczego ekwipunku, zdjęcia, rzeźby, zabytkowe przedmioty związane z wydobyciem, a także pamiątki wykonane ręcznie – to wszystko zobaczymy w placówce dzięki inicjatywie pracowników, którzy postanowili w ten sposób uczcić 120-lecie kopalni Chwałowice. Jak podają przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, wśród eksponatów znajduje się między innymi 100-letni górniczy hełm, 109 letni banknot, stare laboratorium chromatograficzne, zabytkowe lampy górnicze czy pierwszy egzemplarz workowanego ekogroszku.
Dariusz Szlachta, dyrektor ds. pracowników KWK ROW, mówi wprost, że to miejsce nie było zaplanowane przez dyrekcję. To oddolny pomysł pracowników, który narodził się w ich głowach już cztery lata temu. Chcieli stworzyć miejsce związane z kopalnią Chwałowice oraz jej historią. Mocno się zaangażowali, by zdążyć na 120-lecie zakładu. I udało się!
„Pracownicy zaczęli znosić pamiątki związane z pracą w kopalni. Każdy dział także przygotował przedmioty, które miały pokazać czym się zajmuje. W zakładzie zostały przeszukane dokładnie wszystkie szuflady, szafy, kufry i inne miejsca, w których były przechowywane zabytkowe przedmioty. Równolegle w budynku administracyjnym ruszył remont dwóch pomieszczeń biurowych. Nad realizacją całości czuwała główna specjalistka w zespole norm i wynagrodzeń Danuta Hanak”, podaje Polska Grupa Górnicza.
Każdy pomagał, jak mógł, by to wyjątkowe miejsce powstało. Jeden z pracowników wyłożył nawet ceglane płytki, które zdobią ściany i wejście do Izby Tradycji Górnictwa. Inny, stolarz, wykonał drewniane półki i elementy. Jest ściana wykonana z węgla, obraz podziemnego chodnika namalowany przez pracownika z Chwałowic oraz jego kolegę, odrestaurowane dołowe lampy na sufitach, powieszone na łańcuchach, sztuczne palenisko, kompozycja sztucznych mchów i paproci. Można by długo wymieniać.
Zwiedzający mogą tam też zobaczyć figurę świętej Barbary i rzeźby z węgla.
„Ciekawostką jest odlew rąk naczelnego inżyniera kopalni Chwałowice Łukasza Małka wykonany przez jego żonę. Żona naczelnego podarowała także własnoręcznie uszyty strój regionalny. W szklanych gablotach znajdziemy kopalniane przepustki zgromadzone na przestrzeni lat, zaproszenia, stare śpiewniki na gwarki, medale odznaczenia, jubileuszowe zegarki, pieczątki, stoper, busole czy kopalniany banknot o wartości jednej marki datowany na 1914 rok. Są także zabytkowe kufle, zegar wykonany ręcznie i wiele innych pamiątek, które bezinteresownie przynieśli pracownicy. Można też przejrzeć księgę zasłużonych dla kopalni z czasów PRL”, podaje PGG.
W drugiej sali pojawiły się z kolei rzeczy związane z pracą w poszczególnych oddziałach kopalni: lampy górnicze, laboratorium chromatograficzne, ratowniczy aparat oddechowy, ubrania robocze, 100 letni hełm, atrapy detonatorów, obudowy zapalników, telefony, stare maszyny do pisania, kalkulatory, dokument zamknięcia rocznego z 1938 roku czy pierwszy worek ekogroszku z grudnia 2020 roku. Drogę do Izby Tradycji Górnictwa wskazuje posąg górnika, a korytarz zdobią pamiątkowe zdjęcia. Przed budynkiem stanął również obelisk związany z jubileuszem 120-lecia kopalni Chwałowice.
Kto może zwiedzić Izbę? Każdy! Wystarczy wejść na Facebooka kopalni: SITG KWK ROW Ruch Chwałowice, by znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Pracownicy szukają też pasjonata, który mógłby oprowadzać po Izbie większe wycieczki. Może ktoś z Państwa by się sprawdził? Trzymamy kciuki.