Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Historyczne hutnicze wesele z okazji jubileuszu 150-lecia Huty Batory
150 lat temu, 2 września 1873 roku uruchomiono w ówczesnych Górnych Hajdukach Hutę Bismarck (od 1933 r. nazywaną Hutą „Batory”). Z tej okazji 9 września br. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie organizować będzie wydarzenie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”. Zaplanowano blisko 70 wydarzeń, a wśród nich, po raz pierwszy w historii, prawdziwy hit – inscenizację tradycyjnego hutniczego wesela.
Inscenizacja Hutniczego Wesela na terenie zewnętrznym Muzeum Hutnictwa to widowisko, w którym udział weźmie blisko 100 aktorów i inscenizatorów. Oparte jest na zbiorach Adolfa Dygacza pochodzących z zasobów Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego” oraz na fragmentach „Wesela na Górnym Śląsku” Stanisława Ligonia. Miłosna historia Marysi i Jasia stanie się pretekstem do prezentacji tradycji i obyczajów związanych z uroczystością zaślubin i wesela, jakie na Górnym Śląsku zwykło się organizować wśród robotników w początkach XX w. – Rozpoczniemy tradycyjnie od Polterabend. Wszystkich naszych gości zapraszamy do zebrania ze sobą porcelany, którą będziemy mogli wspólnie potłuc na szczęście młodej parze! – zachęca Marlena Hermanowicz, kierowniczka Działu Edukacji i Interpretacji w Muzeum i jednocześnie reżyserka inscenizacji. – Uczestnicy wydarzenia niech przygotują się na stawianie bram, wspólne śpiewy i tańce. Zatańczmy trojoka, krzyżoka, szpacyr polkę i tyrolinkę. Wygodne buty będą bardzo wskazane. Nie obejdzie się też bez wzruszeń, wszak według zapisów Dygacza pani młoda w hutniczym weselu to sierota – uzupełnia Marlena Hermanowicz.
Hutnicy, hutnicy otwierajcie wrota,
wieziemy wam zięcia ze szczerego złota.
Marysiu, Marysiu wyjdź na powitanie,
bo ci się Jasinek bogaty dostanie.
Bo to twój Jasinek tu w hucie pracuje
i żadnego grosza on ci nie zmarnuje.
Program inscenizacji przewiduje wspólną wędrówkę z Młodymi i uczestnictwo w pięciu odsłonach widowiska. W rytm dźwięków skrzypiec, bębna i basów, za śpiewem druhenek i chlipaniem starościn przewidziano: Polterabend, wykupiny, błogosławieństwo, wesele i oczepiny, a wszystko to w hutniczej scenerii, ustrojonej kwiatami na tę okoliczność. Widowisku towarzyszyć będzie konkurs na pierwszy taniec. Najzacniej prezentujące się pary otrzymają w nagrodę zestawy upominków od organizatorów. Wydarzenie będzie także okazją do prezentacji i popularyzacji tradycyjnych strojów śląskich. Muzeum Hutnictwa zachęca widzów inscenizacji do przyjścia w tradycyjnych strojach śląskich bądź też ślubnych sukniach lub garniturach. Przy okazji widowiska na terenie Muzeum dostępna będzie strefa gastronomiczna. Na wydarzenie wstęp wolny.
Wesele Hutnicze | 09.09.2023 | teren zewnętrzny Muzeum Hutnictwa
w Chorzowie | godz. 12.00-13.00 | wstęp wolny
Wydarzenie w ramach imprezy „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”. Całość programu imprezy dostępna będzie wkrótce na stronie: muzeumhutnictwa.pl
Jej mecenasem generalnym jest Alchemia S.A.
Działanie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” realizowane jest
w ramach projektu „Tradycje hutnicze: ochrona i popularyzacja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
Muzeum Hutnictwa Chorzów