Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Odkryj zieloną Hałdę Skalny w Łaziskach Górnych podczas spaceru botanicznego dla dorosłych z Muzeum Miejskim w Tychach
„Zielona hałda”, czyli spacer botaniczny dla dorosłych. Wydarzenie inspirowane Tyskim Klubem Fotograficznym KRON już wkrótce.
Czy śląskie hałdy to w istocie miejsca skażone, zdegradowane i pozbawione życia? Wędrówka zwróci uwagę na ich bioróżnorodność.
Hałda Skalny w Łaziskach Górnych to dziś swoista pamiątka po industrializacji. Być może odegrała też ważną rolę podczas wielkiej rozbudowy miejscowości Tychy. Planowano, aby z tej hałdy Zakłady Produkcji Elementów Budowlanych w Łaziskach Górnych pozyskiwały pył służący do wytwarzania gazobetonu, materiału zastępującego cegłę.
Będzie o tym, jak przyroda radzi sobie w ekstremalnych warunkach i jakim gatunkom roślin udało się skolonizować ten trudny teren. Spacer zapowiada jesienną wystawę fotografii Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON („KRON. Fotografia umiejscowiona. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne KRON (1976–1983)”), którego członkowie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku fotografowali hałdy, kolonie robotnicze i tereny przemysłowe. To pierwsza krytyczna wystawa, a odbędzie się 40 lat po rozwiązaniu grupy.
Ważne!
prosimy, aby pamiętać o odpowiednim obuwiu, nakryciu głowy, pelerynie, a także o zabraniu przekąski i napoju oraz aparatu fotograficznego. Zapewniamy możliwość bezpłatnego transportu z Muzeum Miejskiego w Tychach (Stary Magistrat, pl. Wolności 1) do Hałdy Skalny w Łaziskach Górnych i z powrotem – po wcześniejszym zgłoszeniu (do 11 sierpnia 2023 roku).
Muzeum Tychy