Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Obrazy zdobią miasto dzięki „Praniu pachnącemu sztuką”
W weekend zostały otwarte dwie kolejne wystawy w ramach „Prania pachnącego sztuką”, projektowi realizowanemu z inicjatywy Powiatu Pszczyńskiego. Obrazy Anny Stoszek-Szroborz można oglądać w przestrzeni miejskiej osiedla Śródmieście. Prace uczniów pracowni Wiktorii Kani wywieszono w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, w wyjątkowej scenerii chałupy z Grzawy.
Obrazy zdobią miasto dzięki projektowi „Pranie pachnące sztuką”. W piątek przy muzyce Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej otwarta została druga z plenerowych wystaw. Na osiedlu Śródmieście, przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Poniatowskiego można oglądać obrazy Anny Stoszek-Szroborz. Otwarcia wystawy dokonali przewodniczący osiedla Jacek Granda wspólnie z artystką, która opowiedziała o swojej twórczości. – Malowanie to jest przelewanie energii na płótno. I tę energię odbiera widz. Szara codzienność już nas nie otacza, bo mamy teraz sztukę, która wisi jako pranie pachnące sztuką – mówiła Anna Stoszek-Szroborz, która maluje i wystawia swoje obrazy od 1974 roku. Od 2005 roku jest członkiem „Związku Artystów Plastyków Sztuki Użytkowej”. Jej obrazy były prezentowane podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz poza jej granicami.
W niedzielę obrazy o tematyce wiejskiej zaprezentowane zostały w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej. Wystawa składa się z 12 prac pszczyńskich artystów, są to zarówno dzieci jak i dorośli – uczniowie pracowni artystycznej prowadzonej przez Wiktorię Kanię – pszczyńską malarkę, rysowniczkę, graficzkę oraz architektkę wnętrz. Otwarcie wystawy połączone było z plenerem malarsko-rysunkowym, w którym brali udział autorzy prac i wszyscy chętni.
– Zależy nam na promowaniu twórczości naszych lokalnych artystów i pokazywaniu, że obrazy mogą zdobić nasze ulice i inne przestrzenie miasta – mówi starosta pszczyńska Barbara Bandoła, dziękując Zarządowi Osiedla Śródmieście oraz dyrekcji Skansenu za przyjęcie zaproszenia do udziału w projekcie. „Pranie pachnące sztuką” to projekt, którego założeniem było stworzenie wystaw obrazów naszych twórców w nieoczywistej formie i miejscach. Nie są to obrazy wyeksponowane na sztalugach, ale wydrukowane na białych płótnach i wywieszone jak pranie – na sznurze i przypięte klamerkami.
Przypomnijmy: pierwsza wystawa z cyklu „Pranie pachnące sztuką” prezentuje ilustracje zegarów pochodzących z pracowni znanego pszczyńskiego zegarmistrza, Stanisława Lisa. Autorką prac „Małe Archiwum Pszczyńskich Budzików” jest Zofia Siwy. Kolażowe ilustracje można oglądać w ogrodzie Starostwa Powiatowego przy ul. 3 Maja w dni robocze do 18.00.
Wszystkie trzy wystawy z cyklu „Pranie pachnące sztuką” można oglądać przez całe wakacje.
Starostwo Powiatowe w Pszczynie