Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Spółdzielnie energetyczne czarnym koniem transformacji
Niższe rachunki za prąd, większe bezpieczeństwo i wzmacnianie lokalnych więzi. To niektóre z zalet spółdzielni energetycznych. Doceniła je Europa. Teraz czas na Polskę! Rosnącej roli wspólnot energetycznych w transformacji poświęcona będzie konferencja organizowana przez Polską Zieloną Sieć pt. „Spółdzielnie energetyczne czarnym koniem transformacji”, która odbędzie się 5 lipca 2023 r., w godz. 9.00 – 17.00, w Centrum Prasowym Newserii (bud. Varso Place 2), ul. Chmielna 73 w Warszawie.
Udział w konferencji jest bezpłatny, zainteresowanych zapraszamy do rejestracji >> TUTAJ.
– W czasach, gdy transformacja energetyczna staje się jednym z najważniejszych wyzwań naszej cywilizacji, spółdzielnie energetyczne zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę – podkreśla Monika Jaszcza, organizatorka konferencji, która odbędzie się 5 lipca 2023 r., w godz. 9.00 – 17.00, w Centrum Prasowym Newserii (bud. Varso Place 2), ul. Chmielna 73 w Warszawie. Udział w spotkaniu potwierdzili już eksperci, aktywiści oraz decydentów w dziedzinie energetyki obywatelskiej. Będzie to doskonała okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów.
Spółdzielnia energetyczna – nieoczekiwany lider transformacji?
Czarny koń to termin, który odnosi się do niespodziewanych liderów, którzy wyłaniają się często na przekór oczekiwaniom i wbrew dominującym siłom. Spółdzielnie energetyczne właśnie takimi “czarnymi końmi” stają się w dziedzinie energetyki. – Są to inicjatywy lokalne, które niezauważone przez mainstreamowe media, cicho i konsekwentnie budują przyszłość energetyczną Europy. Ich siła tkwi w tym, że gromadzą lokalną społeczność wokół wspólnego celu: niezależności energetycznej i zrównoważonego rozwoju – podkreśla Piotr Chałubiński z Polskiej Zielonej Sieci.
Przykład idzie z Unii
Dobrą zmianę widać bardzo mocno na zachodzie kontynentu. Wspólnoty energetyczne od dekad wpisane są bowiem w energetyczny pejzaż Europy. Stały się symbolem nowego podejścia do wytwarzania energii. Bardziej demokratycznego, obywatelskiego i sprawiedliwego.
W samej tylko Unii Europejskiej działa już ponad 3,5 tys. obywatelskich wspólnot energetycznych, produkujących energię odnawialną (OZE). Są to zarówno małe kooperatywy jak i wielkie spółdzielnie zrzeszających kilkadziesiąt tysięcy osób. – Zamiast polegać na dużych korporacjach energetycznych, które dominują na rynku, spółdzielnie dążą do demokratyzacji produkcji i dystrybucji energii. To także narzędzie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla Zuzanna Sasiak, ekspertka PZS.
Polityczna debata na zielone tematy
Wspólnoty energetyczne, w tym spółdzielnie energetyczne, zyskują coraz większe znaczenie w programach politycznych na całym świecie. Ten trend dociera również do Polski. Dlatego jedynym z punktów programu naszej konferencji będzie debata z udziałem polityków, którym bliska jest zielona transformacja energetyczna kraju. Wśród zaproszonych gości są m.in. Anita Sowińska (Nowa Lewica), Jadwiga Emilewicz (PiS), Urszula Zielińska (Zieloni), Stanisław Gawłowski (PO), Waldemar Pawlak (PSL) oraz Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050).
Daleko od unijnej wizji
Na konferencji dużo miejsca poświęcimy praktycznym aspektom funkcjonowania spółdzielni. Obowiązujące prawo (jak i proponowane zmiany) nie zabezpieczają wystarczająco demokratycznego i lokalnego charakteru wspólnot energetycznych mierzą się z brakiem instytucjonalnego wsparcia i barierami prawnymi. Rekomendacje zmian w ustawie o OZE (odnawialne źródła energii – red.) dla energetyki obywatelskiej przedstawi Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z Fundacji Frank Bold.
Ważnym punktem naszej konferencji będzie także ubóstwo energetyczne, które dotyka coraz większej liczby Polaków. Tu rozwiązaniem mogą być również wspólnoty energetyczne, które są efektywnym narzędziem do zmniejszania ubóstwa energetycznego i poprawy efektywności energetycznej.Po prezentacji Zuzanny Sasiak pt. “Walka z ubóstwem energetycznym poprzez działania lokalne – przykłady wspólnot europejskich” odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i urzędników. Wśród zaproszonych gości są m.in. wicedyrektor Monika Dołowiec z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Kuba Wygnański prezes Fundacji Stocznia oraz Katarzyna Przybylska dyrektor ds. rzecznictwa w Habitat for Humanity.
W ostatniej części konferencji przyjrzymy się ekonomicznej stronie spółdzielczości. Swoją prezentację pt. “Jak zebrać środki na spółdzielnię energetyczną? Krajowe oraz europejskie programy finansowania” przedstawi Tomasz Marzec, radca prawny. Później odbędzie się dyskusja z udział samorządowów i spółdzielców. Wśród zaproszonych gości są m.in. Maciej Żywno Instytut Rozwoju Społeczności Lokalnej ACTIVUS, Przemysław Kubicki z UM Błonie oraz Artur Borkowski – burmistrz Serocka.
Program konferencji:
9:30 – 10.00 Rejestracja uczestników
10.00 – 10.45 Spółdzielnie i społeczności energetyczne z lotu ptaka Anno Domini 2023 – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, czego potrzebujemy?
- Joanna Furmaga, Prezeska Polskiej Zielonej Sieci – Powitanie i otwarcie konferencji
- Adam Traczyk, Dyrektor More in Common – Co widzimy w badaniach opinii publicznej?
- Agnieszka Stupkiewicz, Radczyni prawna, Fundacja Frank Bold – Czego jeszcze potrzebujemy? Rekomendacje zmian prawnych
- Izabela Zygmunt, Ekspertka ds. transformacji energetycznej, Komisja Europejska – Perspektywa unijna i możliwości wsparcia
- Dominika Lasota, Aktywistka klimatyczna, Grupa Wschód – Głos Młodego Pokolenia
10:45 – 12:15 „Co trzeba zrobić w sprawie, którą popiera 85% Polek i Polaków?” – debata polityczna nt. energetyki obywatelskiej z udziałem publiczności.
Zaproszeni goście:
- Jadwiga Emilewicz – PiS
- Urszula Zielińska – Zieloni
- Stanisław Gawłowski – PO
- Anita Sowińska – Nowa Lewica
- Waldemar Pawlak – PSL
- Paulina Hennig – Kloska – Polska 2050
Moderacja: Rafał Zasuń, portal wysokienapiecie.pl
12:15 – 12:45 Przerwa kawowa
12:45 – 14:15 Wymiar społeczny energetyki obywatelskiej – Spółdzielnie energetyczne jako narzędzie do zmniejszania ubóstwa energetycznego i wzmacniania więzi społecznych
Zuzanna Sasiak, koordynatorka kampanii Więcej niż Energia, Polska Zielona Sieć -Wspólnoty energetyczne pomagają zwalczać ubóstwo energetyczne – przykłady z Europy, prezentacja wprowadzająca
Debata z udziałem:
- Monika Dołowiec, Z-ca Dyrektora Departamentu Strategii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- Kuba Wygnański, Prezes Fundacji Stocznia
- Katarzyna Przybylska, Dyrektor ds. rzecznictwa, Habitat for Humanity
- Rafał Krenz, Dyrektor Kooperacji i Innowacji Coop TechHub
- Adam Traczyk, Dyrektor More in Common
Moderacja: Justyna Orłowska, Polska Zielona Sieć
14:15 – 15:15 Lunch
15:15 – 17.00 Czy istniejące i planowane programy wsparcia dobrze adresują potrzeby pierwszych polskich spółdzielni energetycznych? – głos pionierów i praktyków
Tomasz Marzec, Radca prawny, Aspiratio Consulting – „Jak zebrać środki na spółdzielnię energetyczną? Krajowe oraz europejskie programy finansowania”, prezentacja wprowadzająca
Debata z udziałem:
- Maciej Żywno, Prezes Instytutu Rozwoju Społeczności Lokalnej ACTIVUS, koordynator pilotażowego projektu RENALDO
- Przemysław Kubicki, Sekretarz Urzędu Miasta Błonie, Spółdzielnia Energetyczna „Wspólna Energia”
- Artur Borkowski, Burmistrz Serocka, Spółdzielnia Energetyczna „Słoneczny Serock”
- Jarosław Wiśniewski, Radca w Departamencie Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Andrzej Kaźmierski, Dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Moderacja: Zuzanna Sasiak, Polska Zielona Sieć, Ruch Więcej niż Energia
17:00 – 17.10 Podsumowanie i zakończenie konferencji: Joanna Furmaga, Prezeska Polskiej Zielonej Sieci
Konferencji odbędzie się już 5 lipca 2023 r., w godz. 9.00 – 17.00, w Centrum Prasowym Newserii (bud. Varso Place 2), ul. Chmielna 73 w Warszawie. Udział jest bezpłatny, zainteresowanych zapraszamy do rejestracji >> TUTAJ.
Polska Zielona Sieć
Śląska Opinia jest partnerem medialnym wydarzenia.