Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Katowiccy urzędnicy szkolą się z udzielania pierwszej pomocy
230 pracowników Urzędu Miasta Katowice przejdzie szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. To ważna kompetencja, która może się przydać w każdym momencie naszego życia.
– Skuteczne udzielenie pierwszej pomocy może zdecydować o zdrowiu lub życiu drugiego człowieka – członka rodziny, znajomego, koleżanki czy kolegi z pracy, ale także osoby nam kompletnie nieznanej. Uważam, że to jedna z najważniejszych kompetencji, na których posiadanie mamy wpływ. Oczywiście jako Urząd jesteśmy zobligowani do tego, by wyznaczyć pracowników przeszkolonych w tym zakresie, natomiast zdecydowałem, że przeszkolimy w większym zakresie kadry urzędu. Łącznie będzie to 230 osób, a więc prawie co piąty zatrudniony pracownik. Ponad 100 przeszkolonych urzędników to osoby pracujące w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami: pracownicy Biura Obsługi Mieszkańca, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych, który znajduje się przy ul. Francuskiej 70 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Choć oczywiście życzyłbym nam wszystkim, by zdobyta wiedza nie musiała zostać wykorzystana w życiu codziennym, to dzięki szkoleniom, gdyby jednak zaistniała taka konieczność, osoby pracujące w urzędzie będą w stanie podjąć interwencję – dodaje prezydent.
Pracownicy objęci szkoleniem pracują łącznie w 9 lokalizacjach, w których znajdują się obiekty Urzędu Miasta Katowice. Tu spośród zgłoszonych chętnych wybrano kolejnych 100 osób wg klucza miejsca wykonywania pracy, tak by na każdym piętrze każdego budynku był co najmniej jeden przeszkolony w tym zakresie pracownik. W przypadku większej liczby osób pracujących na piętrze przeszkolonych będzie do czterech urzędników. Dodatkowo, szkolenie przejdzie również 28 pracowników obsługi urzędu, a więc: kierowcy, portierzy, sprzątaczki oraz konserwatorzy i elektrycy.
– Wiedza i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy dodaje nam wiary w siebie i zmniejsza naturalny lęk przed działaniem w sytuacji zagrożenia, co zwiększa szansę na uratowanie życia osobie poszkodowanej w wypadku lub w sytuacji zaostrzenia choroby. Nawet, wydawać by się mogło, w tak bezpiecznym miejscu, jakim jest urząd miasta, mogą zdarzyć się sytuacje zasłabnięcia, ataku padaczki, nagłego zatrzymania krążenia lub różnego rodzaju urazy – mówi Mariusz Cichon, ratownik medyczny, prowadzący szkolenie, Life-Ratownictwo Medyczne i Pielęgniarstwo.
Do zadań osób, które zostaną przeszkolone z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w razie wystąpienia zdarzenia będzie należało: zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie służb ratunkowych oraz niesienie pierwszej pomocy do czasu przybycia służb ratunkowych. Pierwsza pomoc jest pojęciem bardzo pojemnym, obejmującym m.in.: podjęcie działań podtrzymujących życie poszkodowanego (resuscytacja krążeniowo-oddechowa), obsługę urządzenia AED, opatrzenie ran, podjęcie działań w przypadku omdleń i ataku padaczki. Dodatkowo, osoby te będą dbały o kompletność wydziałowych apteczek.
– To nie pierwsze szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w urzędzie, w którym biorę udział. Na co dzień zajmujemy się zupełnie innymi sprawami i szkolimy się w kontekście podnoszenia kwalifikacji wynikających z naszych służbowych obowiązków. W tym czasie rekomendacje i zalecenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy ulegają zmianom. Dlatego właśnie uważam, że ważne jest ciągłe przypominanie sobie tych najważniejszych zasad oraz aktualizacja wiedzy, która kiedyś może okazać się na wagę życia – mówi Michał Mendala, pracownik wydziału komunikacji społecznej, który wziął udział w szkoleniu.
W budynkach Urzędu Miasta Katowice znajdują się 3 defibrylatory, które umieszczone są w następujących lokalizacjach:
- Rynek 1 – parter, Biuro Obsługi Mieszkańców – defibrylator używany był dwukrotnie w sytuacji zagrożenia życia,
- Młyńska 4 – portiernia,
- Francuska 70 – I piętro, Wydział Uprawnień Komunikacyjnych.
Dodatkowo w urzędzie znajduje się 55 apteczek, które zlokalizowane są m.in. w poszczególnych sekretariatach, na portierniach, w warsztatach, garażach oraz w samochodach służbowych. Apteczki uzupełniane są raz na kwartał.
UM Katowice