Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Dąbrowa Górnicza: Przebudowa dworca zmierza do końca
Jeszcze tego lata do użytku ma zostać oddany budynek dworca kolejowego w centrum. Dworzec, wraz z parkingami, rondami i drogami wybudowanymi przez miasto, tworzy nowy i wygodny układ komunikacyjny w tym rejonie Dąbrowy Górniczej.
Modernizacja, prowadzona na zlecenie PKP S.A., ruszyła w grudniu 2021 roku. W efekcie obiekt odzyska dawny blask, a w środku znajdą się kasy biletowe, poczekalnia, toalety i powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Przeniesie się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. W holu znajdzie się miejsce na automaty ze słodyczami czy napojami. Kolejowa spółka dysponuje jeszcze wolnym lokalem, który może zostać przeznaczony na działalność komercyjną.
– Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej zmierza do końca. Obecnie kontynuowane są prace wykończeniowe w przestrzeniach ogólnodostępnych wewnątrz budynku. Na zewnątrz dworca układana jest nawierzchnia, a także finalizowane są prace przy budowie tak zwanej poczekalni letniej, połączonej z wiatą rowerową. Montowana jest również iluminacja elewacji dworca, a także elementy systemów bezpieczeństwa, w tym monitoringu – mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami w Biurze Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.
Przedstawiciele PKP podkreślają, że na dworcu wdrożonych zostanie wiele rozwiązań przyjaznych środowisku: w budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet. Budynek jest ocieplony od wewnątrz, ogrzewany z pomocą pomp ciepła, a stolarka okienna i drzwiowa charakteryzuje się niskim współczynniku przenikalności cieplnej.
Ciekawostką będą ogrody deszczowe suche, które powstaną w sąsiedztwie budynku. Na powierzchni 256 m kw. zostanie zasadzonych około 2500 roślin, takich jak kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.
– Planujemy, że zakończenie inwestycji i otwarcie dworca nastąpi latem bieżącego roku. Konkretną datę będziemy w stanie podać po zakończeniu odbiorów inwestycji – informuje Bartłomiej Sarna.
Warte 15,62 mln zł brutto zadanie realizuje spółka Berger Bau Polska. Projekt opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
UM Dąbrowa Górnicza