Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Odwiedź strefę TAURON podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2023 i poznaj swojego cyfrowego sobowtóra. Do wygrania nagrody
18 edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka wystartuje już 8 czerwca i ponownie opanuje katowicki NOSPR, Strefę Kultury oraz Muchowiec, dostarczając uczestnikom niezapomnianych wrażeń i intrygujących, elektronicznych dźwięków. W trakcie tegorocznej edycji nie zabraknie nowości, a jedną z nich z pewnością będzie instalacja „Enter”, która na festiwalowiczów będzie czekać w Strefie TAURON. Ta wyjątkowa, interaktywna instalacja świetlna na TNMK 2023 to efekt współpracy pomiędzy sponsorem głównym festiwalu, a katowicką fundacją Soundscape. Instalacja przygotowana zostanie przez Ksawerego Kirklewskiego – światowej sławy artystę, kodera i absolwenta Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tego jeszcze w Polsce nie było!
– TAURON wspiera najważniejsze wydarzenia na południu Polski, które promują region. Festiwal TAURON Nowa Muzyka wpisał się na stałe w kalendarz najważniejszych imprez muzycznych w Europie. Jesteśmy z Festiwalem od wielu lat, ale w tym roku przygotowaliśmy specjalne atrakcje. W naszej strefie będzie można m.in. poznać swojego cyfrowego sobowtóra oraz posłuchać górniczej orkiestry – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON.
Wyjątkowa strefa na wyjątkowym festiwalu
Wyjątkowa instalacja „Enter” na festiwalu pojawi się dzięki wspólnym działaniom fundacji Soundscape oraz firmy Tauron – sponsora głównego festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Instalację będzie można zobaczyć w strefie Tauron, która zlokalizowana będzie przed wejściem głównym na teren festiwalu w Strefie Kultury. Jej autorem jest Ksawery Kirklewski.
Stwórz cyfrowego sobowtóra na TNMK 2023
Instalacja „Enter” Ksawerego Kirklewskiego wydobywa na światło dzienne proces przechwytywania danych, który zachodzi podczas robienia sobie popularnego selfie. Punkty świetlne umieszczone na specjalnych LED-owych pasach stworzą powiększony obraz zrobionego zdjęcia. Kamera przekazuje ruch w czasie rzeczywistym, tworząc efekt cyfrowego lustra. Ta pikselowa wersja każdego z nas będzie nawiązywać do gier wideo z lat 80-tych. W połączeniu z generowanym na żywo dźwiękiem, zaprojektowanym przez Arkadiusza Krupińskiego, poznajemy nasze cyfrowe sobowtóry – festiwalowe oblicza! Takiej atrakcji z pewnością nie było jeszcze na żadnym muzycznym festiwalu w Polsce! Całą akcję podsumuje specjalny klip, w którym udział wezmą wszyscy, którzy przyjdą, by stworzyć swego cyfrowego sobowtóra. Będzie to świetna pamiątka dla wszystkich uczestników z tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2023.
– Cieszymy się, że jako Fundacja Soundscape możemy włączyć się w tworzenie jednego z najlepszych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. Na festiwalowiczów strefie TAURON będzie czekać wyjątkowa, interaktywna instalacja świetlna „Enter”. Jej autorem jest światowej sławy artysta Ksawery Kirklewski. Instalacja daje możliwość poznać swojego cyfrowego sobowtóra. Wszyscy odwiedzający strefę TAURON będą mogli również wziąć udział w wyjątkowym konkursie i wygrać cenne nagrody! – mówi Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape.
Weź udział w konkursie i wygraj bilety na TNMK 2024
To nie koniec niespodzianek! Tauron oraz Fundacja Soundscape przygotowali dla uczestników wyjątkowy konkurs „Festiwal Kreatywności”. Odwiedzający będą mogli dodawać swoje konkursowe filmy z wykorzystaniem instalacji „Enter” na platformę Facebook z oznaczeniem kont: @NowaMuzyka, @Tauronpolskaenergia i @FundacjaSoundscape lub Instagram z oznaczeniem kont: @nowa_muzyka, @fundacjasoundscape oraz @tauron_pe, a także z hasztagami #FestiwalKreatywności, #tauronnowamuzyka, #tauron oraz #fundacjasoundscape. Posty zostaną ocenione przez jury, a dwa najlepsze
zostaną nagrodzone. Zwycięzca konkursu otrzyma podwójny 3-dniowy karnet w Tauron Nowa Muzyka 2024 oraz wejście dla dwóch osób na wszystkie imprezy organizowane przez Fundację Soundscape. Uczestnik konkursu, który zajmie drugie miejsce, otrzyma podwójny 2-dniowy karnet na Tauron Nową Muzykę 2024 oraz podwójne wejście na jedno wybrane wydarzenie organizowane przez fundację Soundscape.
O Ksawerym Kirklewskim
Urodzony w 1988 roku twórca, artysta, koder. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2015 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury w kategorii „Najlepsze Dyplomy Polskich Akademii Sztuk Pięknych”. Autor instalacji interaktywnych, animacji generatywnych, teledysków, rzeźb łączących doświadczenia online i offline oraz realizacji w przestrzeni publicznej. W swoich działaniach wykorzystuje nowe technologie, programowanie, nośniki reklamowe i sprzęt tv. Jego instalacje można było podziwiać w Miami, Zurychu, Amsterdamie czy Berlinie.
O fundacji Soundscape
Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fundacja Soundscape