Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Prawo podatkowe dalej będzie upraszczane
W najbliższych miesiącach chcemy kontynuować uszczelnianie systemu podatkowego, dalej upraszczać prawo podatkowe, wprowadzać nowe technologie – zapowiedział Marcin Lachowicz, dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów na VII Kongresie Podatkowym Konfederacji Lewiatan.
– W roku wyborczym nie spodziewamy się jakiś spektakularnych zmian w podatkach. Czeka nas jednak sporo bieżących wdrożeń dotyczących m.in. elektronizacji rozliczeń podatkowych – powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Marcin Lachowicz mówiąc o pozytywnych skutkach uszczelniania systemu podatkowego w ostatnich latach, zapowiedział ich kontynuowanie. Przekonywał też, że nowelizacja Ordynacji podatkowej będzie kolejnym krokiem na drodze upraszczania prawa podatkowego. Sporo miejsca poświęcił również wdrożeniu unijnej dyrektywy DAC7.
Prace nad jej implementacją do polskiego porządku ruszyły z poślizgiem i już budzą obawy, zwłaszcza po stronie e-platform. Operatorzy platform internetowych będą musieli zbierać oraz przekazywać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedawcach tj. użytkownikach platform cyfrowych oraz wysokości osiągniętego przez nich dochodu.
– Uspakajam operatorów platform cyfrowych. Będziecie raportować tylko informacje o sprzedawcach. Jesteśmy trochę opóźnieni we wdrażaniu tych regulacji. Właśnie kierujemy projekt zmian pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Chcemy, aby jego zakres był minimalny – powiedział Marcin Lachowicz.
Eksperci uczestniczący w wydarzeniu rozmawiali również o wpływie VAT Digital Age na przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Komisja Europejska przedstawiła pakiet zmian modernizujących i dostosowujących zasady prowadzenia rozliczeń podatku VAT na miarę wyzwań ery cyfrowej. Ma on przynieść 13 mld euro dodatkowych wpływów z VAT w ciągu 10 lat.
Anna Mytyk, zastępczyni dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów powiedziała, że rząd w większości popiera te rozwiązania, chociaż z pewnymi zastrzeżeniami. Na bieżąco uczestniczy też w ich konsultowaniu. Agnieszka Urbaniak, Tax Manager, Allegro podkreślała, że pakiet ViDA jest kluczowy dla przedsiębiorców. – Kierunkowo go wspieramy, ale pewne tematy wymagają jeszcze dyskusji. Oczekujemy, że podobnie jak w przypadku DAC7 ograniczymy się tylko do koniecznej implementacji nowych przepisów, bez ich rozszerzania – dodała. Podobne zdanie wyraził Kamil Mirowski, Senior Public Affairs Lead Polska & CEE w Zalando SE.
W czasie Kongresu Podatkowego dyskutowano też m.in. o krajowym systemie e-faktur – co oznacza dla przedsiębiorców, jak się do niego przygotować?, a także o aspektach podatkowych fundacji rodzinnej.
W konferencji wzięło udział ponad 100 ekspertów, doradców podatkowych, przedsiębiorców. Patronat na nią objęło Ministerstwo Finansów. Partnerami głównymi byli Allegro, kancelaria DZP, GWLAW, MDDP, QSecurities.
Konfederacja Lewiatan