AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie i niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce świętuje w tym roku 25-lecie. 24 czerwca na scenie w Parku Miejskim Solidarności w Tychach odbędzie się jubileuszowy koncert pn. „AUKSO i przyjaciele”, podczas którego usłyszymy Kasię Moś, Sebastiana Riedla, Grzegorza Turnaua, Wojciecha Waglewskiego i Marcina Wyrostka.

25 lat AUKSO

AUKSO z języka greckiego oznacza wzrastanie i to właśnie ciągłe zaskakiwanie środowiska muzycznego jest wyróżnikiem zespołu, powołanego w 1998 roku przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą na czele.

Od samego początku AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy postawiła sobie za cel nie ustawać w artystycznych poszukiwaniach i twórczym rozwoju, kreując wspólnie sztukę najwyższej jakości. Repertuar zespołu rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Prawykonania swoich utworów powierzali zespołowi m.in.: Wojciech Kilar, Zbigniew Bujarski, Aleksander Lasoń, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Piotr Moss, czy Cezary Duchnowski.

AUKSO jest cenionym interpretatorem twórczości polskich kompozytorów – ma na koncie liczne albumy z repertuarem m.in.: Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Nagrywa też z powodzeniem muzykę filmową kompozytorów o światowej sławie takich jak m.in. Elliot Goldenthal, czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych. Wśród ostatnich nagrań fonograficznych warto wspomnieć nominowane do nagrody Fryderyk albumy: tryptyk śląski dzieł Aleksandra Nowaka i Szczepana Twardocha – 1. DRACH. DRAMMA PER MUSICA, 2. SYRENA. MELODRAMA AETERNA (nagroda Fryderyk 2022) oraz 3. POKORA. DRAMMA GIOCOSO. AUKSO jest także laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2011” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album pt. „CHOPIN. Wydanie Narodowe”. 

Szczególnie interesująca dla AUKSO jest strefa pogranicza – łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem i poszukiwanie dla tych gatunków wspólnego mianownika – lub odwrotnie: zabawa przeciwieństwami i zderzanie odrębnych języków muzycznych. W tym obszarze AUKSO współpracowało z takimi osobowościami świata muzyki jak: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Voo Voo, Kapela ze Wsi Warszawa czy Motion Trio.

W 25-letnią historię działalności AUKSO wpisane są znakomite kolaboracje z międzynarodowej sławy artystami. Są to m.in.: Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Jacek Kaspszyk, Władysław Kłosiewicz, Daniele Alberti, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik czy The Hilliard Ensemble.

Orkiestra AUKSO gości na najważniejszych festiwalach w Polsce takich jak, m.in.: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Jazz Jamboree oraz Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.

AUKSO poszczycić się może także udziałem w renomowanych zagranicznych festiwalach m.in. w: Barbican Centre, SESC São Paulo, Auditorio Palacio de Congresos Zaragoza, Teatro Caja Duero, czy na festiwalu Armonie Sotto La Rocca.

Orkiestra regularnie koncertuje w tyskiej Mediatece w ramach tematycznych cykli, jak np. AUKSO MODERN, AUKSO ON/SIDE, AUKSO CLASSICS. Co roku w siedzibie orkiestry odbywa się także festiwal AUKSODRONE, który w szybkim czasie zyskał renomę jednego z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. To przedsięwzięcie muzyczne, które tworzy wspólną przestrzeń dla muzyki poważnej, jazzowej oraz alternatywnej, błyskawicznie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Tychach. Podczas festiwalu odbywają się prawykonania utworów polskich twórców współczesnych.

W 2023 roku AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy za swoją działalność została wyróżniona w swoim mieście prestiżową nagrodą Tyski Ambasador Kultury, przyznaną do tej pory tylko raz. Tytuł ten odwołuje się do reprezentowania i promowania miasta na arenie międzynarodowej. Powiązań AUKSO z Tychami jest jednak więcej. Jak przyznaje maestro Marek Moś, mówiący o zmianach w orkiestrze na przestrzeni ćwierćwiecza jej istnienia, warte dostrzeżenia są także te zachodzące w życiu samych muzyków:

– 25 lat temu żaden z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta, dzisiaj jest to większość. Tutaj rodziły się dzieci, chodziły do przedszkoli i szkół. Część muzyków posiada już potomstwo w takim wieku, że jeszcze chwila i mogą zastąpić rodziców w tej orkiestrze – mówi Marek Moś.

Dla samego miasta AUKSO to jeden z głównych filarów kultury. 

– AUKSO od 25 lat jest związane z Tychami. Jest jego Ambasadorem Kultury. Od 2016 roku siedzibą Orkiestry jest Mediateka, zaliczana przez wielu do najlepszych sal koncertowych w kraju. Z dumą obserwuję występy utalentowanych muzyków, którzy często reprezentują zarówno Tychy, jak i Polskę na arenie międzynarodowej, biorąc udział w rozmaitych festiwalach –  mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Występy orkiestry dla tyskiej publiczności są zawsze wspaniałym wydarzeniem.

– Takie cykle, jak: AUKSO MODERN, POLISH SOUNDS czy AUKSO4KIDS mają już wierną publiczność. Orkiestra AUKSO z powodzeniem tworzy zarówno dla tych starszych, jak i najmłodszych miłośniczek i miłośników muzyki. Jestem szczęśliwy, że nasze miasto może się szczycić własną orkiestrą, szczególnie tak utytułowaną i znaną w muzycznym świecie – mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

– Ten istotny dla nas jubileusz chcielibyśmy świętować wraz z mieszkańcami naszego miasta. w doborowym gronie muzyków towarzyszących nam na scenie, z którymi współpracowaliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Z pewnością dla wszystkich członków orkiestry jak i dla mnie samego będzie to duże przeżycie wystąpić na scenie plenerowej przed własną publicznością – naszymi sąsiadami, znajomymi, rodzinami – mówi Marek Moś, dyrygent.

Koncert jubileuszowy AUKSO

W związku z świętowaniem 25-lecia jubileuszu, w Tychach odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie muzyczne. 24 czerwca 2023 roku na scenie w Parku Miejskim Solidarności w Tychach usłyszymy najciekawsze kooperacje orkiestry z ostatnich lat. Zanim na scenie na dobre zagości AUKSO, na Placu pod Żyrafą zagrają Kasia Moś z zespołem (g. 17.00) i Sebastian Riedel w znanym już publiczności projekcie „Radio Sessions” (18.30) z udziałem Kwartetu Smyczkowego Piotra Steczka i zaproszonych gości, w tym m.in. Marka Raduli, Dariusza Kozakiewicza, Krzysztofa Głucha, Maxa Ziobro czy Bartka Miarki.

Koncert główny rozpocznie się o 20.30 — na scenie jubilaci pojawią się z Kasią Moś, Sebastianem Riedlem, Grzegorzem Turnauem, Wojciechem Waglewskim, Mateuszem Pospieszalskim i Marcinem Wyrostkiem. To będzie uczta dla koneserów muzyki spod szyldu AUKSO, a jednocześnie możliwość odkrycia całego wachlarza różnych odsłon tyskiej orkiestry kameralnej.

UM Tychy

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.