Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Kolejni wielcy siatkarze odcisną swoje dłonie w Katowicach
To będzie nowy rozdział w historii Alei Gwiazd Siatkówki. W środę 19 kwietnia w willi Goldsteinów prezydent Katowic Marcin Krupa i prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych działań – w Katowicach swoje dłonie odcisną kolejni wielcy siatkarze, a w Spodku odbędzie się mecz towarzyski reprezentacji mężczyzn.
– Katowice to mekka polskiej siatkówki. Mamy legendarny Spodek, prowadzącą do niego Aleję Gwiazd Siatkówki oraz wspaniałych kibiców. Siatkarskie wydarzenia to dla nas niezapomniane sportowe emocje, w których chętnie uczestniczą nasi mieszkańcy. To właśnie dzięki dopingowi kibiców Spodek potrafi odlecieć i poprowadzić reprezentację Polski po zwycięstwo. Dla mnie osobiście emocje i wibracje Spodka podczas siatkarskich wydarzeń są czymś wyjątkowym. Trudnym do opisania. Dzisiaj wiele aren jest większych, nowocześniejszych… jednak nie tylko moje zdanie jest takie, że w Spodku mamy wyjątkową atmosferę dla siatkówki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich fanów siatkówki. Chcemy rozwijać katowicką Aleję Gwiazd Siatkówki, dlatego podpisaliśmy dzisiaj list intencyjny, który daje taką możliwość do 2030 roku. W tym roku spotkamy się na al. Korfantego, przy Alei Gwiazd Siatkówki już 25 maja! Dodatkowo będzie to okazja do wzięcia udziału w meczu towarzyskim Polska-Niemcy, który odbędzie się oczywiście w Spodku – dodaje prezydent.
W tym roku tablice z odbiciem swoich dłoni odsłonią: Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Bartosz Kwolek, Dorota Świeniewicz, Małgorzata Glinka, Paweł Papke. Swoją tabliczkę z logotypem odsłoni także sponsor Plus GSM. Tego samego dnia w katowickim Spodku odbędzie się mecz towarzyski, który rozegrają reprezentacje Polski i Niemiec. Sprzedaż biletów na mecz ruszy 25 kwietnia o godzinie 12.00. Ceny biletów zaczną się od 29 zł, natomiast udział w uroczystości w Alei Gwiazd Siatkówki pozostaje otwarty dla wszystkich fanów siatkówki.
– Życzę panu prezydentowi i nam wszystkim, żeby Aleja Gwiazd Siatkówki była za krótka, aby nasi siatkarze zdobywali jak najwięcej medali, i aby jak najwięcej siatkarek i siatkarzy mogło się na Alei Gwiazd Siatkówki zaprezentować – mówił w trakcie konferencji prasowej Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Zapraszam na mecz towarzyski z reprezentacją Niemiec. Tym bardziej, że trenerem reprezentacji Niemiec jest nasz były reprezentant, który również odbijał swoje dłonie w Alei Gwiazd Siatkówki, czyli Michał Winiarski – dodał.
Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach przy al. Korfantego została uroczyście otwarta w maju 2017r. i upamiętnia wybitne postaci siatkarskiego świata. Wyróżnia ją unikalna, pamiątkowa ławeczka, na której znajduje się replika Pucharu Mistrzostw Świata z 2014r., zdobytego w katowickim Spodku przez reprezentację Polski.
– Aleja Gwiazd Siatkówki to już marka. W 2013 roku, gdy zastanawialiśmy się nad jej stworzeniem, siatkówka nie była jeszcze naszym dobrem narodowym. Dziś już wiemy, że był to strzał w dziesiątkę. Naszym priorytetem jest ciągłe rozwijanie alei. Stąd decyzja o przeniesieniu przez Fundację Alei Gwiazd autorskich praw majątkowych wyłącznie na Polski Związek Piłki Siatkowej, co nie oznacza, że nie będziemy ze sobą współpracowali – mówił Sławomir Jachimowski, prezes Fundacji Aleja Gwiazd.
W trakcie pierwszej edycji tablice z odciskami swoich dłoni, odsłonili: Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona, Karol Kłos, Michał Kubiak, Łukasz Kadziewicz, Paweł Zatorski. W 2018 uhonorowani zostali: trener Stephane Antiga, Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski, Mateusz Mika. W edycji 2019, katowicka galeria sław wzbogaciła się o tablice: Pawła Zagumnego, Piotra Gruszki, Bartosza Kurka, Piotra Gacka, Vitala Heynena, komentatorskiego duetu – Wojciecha Drzyzgi i Tomasza Swędrowskiego. W roku 2020 z powodu pandemii Aleja Gwiazd Siatkówki nie odbyła się. W 2021 to rok, gdzie w ramach Mistrzostw Europy w Siatkówce odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic, na których pojawiły się nazwiska takich sportowców jak: Jakub Kochanowski, Damian Wojtaszek, Grzegorz Łomacz, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Sebastian Świderski, Waldemar Wspaniały, Jacek Kasprzyk. Dodatkowo odsłonięto tablicę z okazji 50-lecia katowickiego Spodka. W 2022 w ramach organizowanych Mistrzostw Świata w Siatkówce odsłonięto tablice: Damiana Schulza, Artura Szalpuka, Krzysztofa Ignaczaka, Wilfredo Leona, Roberta Prygiel.
UM Katowice