Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Częstochowa: Stadion Skry w przebudowie
Stadion przy Loretańskiej ma już zgodę na użytkowanie. Nowe podgrzewane boisko oraz wzmocnione oświetlenie powinny pozwolić I-ligowej drużynie na grę w Częstochowie. Wkrótce sfinalizowane będą też prace w budynku zaplecza klubowego.
W ramach przebudowy wymieniono nawierzchnię boiska z trawy syntetycznej. Nowa nawierzchnia o wysokich parametrach technicznych, zapewniających wysoką żywotność, powstała w technologii dopasowanej do technologii podgrzewania płyty.
Nastąpiła też korekta lokalizacji pola gry, zapewniając większe – wymagane standardami 1. ligi – strefy brzegowe. Wykonano też całkowitą wymianę systemu odwodnienia nawierzchni boiska.
W celu spełniania wymogów I ligi piłkarskiej, zmodernizowane zostało oświetlenie, aby uzyskać 1400 lx, zgodnie z parametrami określonymi w podręczniku licencyjnym PZPN.
Poza tym w ramach zadania m.in. w nowy sposób zorganizowany został teren wokół stadionu, wydzielone zostały parkingi do obsługi zawodów, przebudowano istniejące ogrodzenie oraz dostosowano liczbę wejść i bram do wymogów PZPN.
Zrealizowano dostawę przenośnych kabin dla zawodników rezerwowych oraz sędziego technicznego i noszowych.
Inwestycja została przeprowadzona przez miasto kosztem ok. 6 mln zł (wraz z pracami dodatkowymi) z dofinansowaniem uzyskanym przez Częstochowę z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład (w wysokości 5 mln zł).
wykonawcą zadania była firma INTERHALL.
Miasto uzyskało już zgodę na użytkowanie nowego boiska Skry.
Trwają jeszcze prace związane z rozbudową budynku zaplecza sportowo-socjalnego na obiekcie przy Loretańskiej. Zakres robót tego realizowanego ze środków miejskich zadania (w ramach Budżetu Obywatelskiego) objął rozbudowę i nadbudowę wraz z konieczną przebudową istniejącego obiektu, wykonanie instalacji i infrastruktury technicznej, uporządkowania terenu, budowę dróg dojazdowych, dojść i stanowisk postojowych. W nowej części budynku znajdują się pomieszczenia klubowe oraz zaplecze szatniowe.
Budynek zostanie wyposażony w instalacje wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji.
Ma własną kotłownię gazową na potrzeby ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Rozbudowana została także instalacja wodociągowa, kanalizacyjna i elektryczna. Przeszklona fasada najwyższej kondygnacji jest panoramą na całą płytę boiska. Powierzchnia użytkowa budynku to obecnie ponad tysiąc metrów kwadratowych. Trwają jeszcze prace wykończeniowe wewnątrz budynku, które mają się zakończyć w kwietniu. Wykonuje je firma Darbud kosztem blisko 1,2 mln zł.
Zakończone już prace związane z przebudową stadionu dają szansę na powrót piłkarzy Skry do gry w Częstochowie w obecnej wiosennej rundzie 1. Ligi. Klub ma warunkową zgodę Polskiego Związku Piłki Nożnej na grę w tej klasie i występował dotychczas w roli gospodarza na wynajmowanym obiekcie. Teraz drużyna będzie mogła wrócić na „Loretę” (mecz obecnej kolejki – z Wisłą Kraków – rozgrywa jeszcze w Bełchatowie).
Docelowo do rozwiązania pozostaje jeszcze problem trybun, które nie mieszczą się w obrębie działki zajmowanej przez stadion Skry, czyli terenem którym może dysponować administrator i użytkownik obiektu. Klub wskazał budowę trybuny południowej jako cel inwestycyjny w niedawnej akcji crowdfundingowej.
Częstochowska Skra awansowała do Fortuna 1. Ligi w czerwcu 2021 r. Dzięki temu nasze miasto ma obecnie dwie piłkarskie ekipy grające w dwóch najwyższych krajowych klasach rozgrywkowych (obok będącego liderem Ekstraklasy Rakowa).
UM Częstochowa