Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Katowice: mieszkańcy Koszutki wypowiedzieli się w sprawie nocnej prohibicji
Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w punktach sprzedaży detalicznej na terenie dzielnicy Koszutka. Poprawnie wypełnione w ramach konsultacji głosy rozkładają się prawie po połowie. Obecnie w Katowicach tzw. nocna prohibicja funkcjonuje na terenie 5 dzielnic.
– Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się z aprobatą lokalnej społeczności. Wprowadzenie nocnej prohibicji w Śródmieściu Katowic w 2018 roku spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. Ten głos mieszkańców jest dla nas bardzo ważny, dlatego tam, gdzie mieszkańcy jednoznacznie wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca czy Zawodzia, których mieszkańcy zdecydowaną większością sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu, ten głos również uszanowaliśmy – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Ponieważ bardzo dużo ankiet mieszkańców uznano za nieważne, a ważne głosy za i przeciw dzieli różnica 21 ankiet, zwróciłem się do Rady Dzielnicy nr 12 Koszutka, z wnioskiem o przedstawienie swojego stanowiska jako organu reprezentującego dzielnicę. Opinia ta również zostanie wzięta pod uwagę przy decyzji o ew. dalszym procedowaniu sprawy – dodaje prezydent.
Ankieta i spotkanie w dzielnicy
Pod koniec stycznia br. prezydent Katowic uruchomił konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego wprowadzenia ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Koszutki. Opinie mieszkańców były zbierane w lutym na dwa sposoby: w trakcie otwartego spotkania w dzielnicy, które odbyło się 16 lutego w Miejskim Domu Kultury Koszutka przy ul. Grażyńskiego 47 oraz poprzez formularz konsultacyjny, który można było wypełnić online na stronie katowice.eu/konsultacje lub w formie papierowej i zostawić go w urnie zlokalizowanej w MDK Koszutka.
Na pytanie „Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem ograniczenia w godzinach od 22.00 do 6.00 rano sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie Koszutki?” można było udzielić jednej z trzech odpowiedzi – opcje do wyboru: TAK\NIE\NIE MAM ZDANIA.
W ramach konsultacji wpłynęło 1181 ankiet, jednak 533 z nich musiały zostać uznane za nieważne. – To ponad 45% spośród wszystkich ankiet. Powodem ich unieważnienia były m.in. brak danych osobowych lub niepełne dane na formularzu, oddanie więcej głosów niż jeden przysługujący czy udział w głosowaniu mieszkańców spoza dzielnicy, a nawet miasta. W przypadku ankiet papierowych, część unieważniono z uwagi na nieczytelnie zapisane dane – wyjaśnia Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego Urzędu Miasta. Ostatecznie, poprawnie wypełnionych formularzy było 648.
Przeciw wprowadzeniu ograniczeń w zakresie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Dzielnicy nr 12 Koszutka opowiedziały się 334 osoby, natomiast 313 osób opowiedziało się za wprowadzeniem regulacji prawnych w tym zakresie, a tylko 1 osoba nie miała zdania w tym temacie. Podczas dyskusji w trakcie spotkania konsultacyjnego większość osób zabierających głos deklarowała się jako zwolennicy wprowadzenia „nocnej prohibicji”.
Wśród mieszkańców Koszutki, którzy wzięli udział w konsultacjach i w poprawny sposób wyrazili swoją opinię, stosunek głosów zwolenników i przeciwników ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach w Koszutce jest niemal równy i dzieli go 21 głosów na korzyść odstąpienia od wprowadzenia ograniczeń. Ponieważ ponad 45% spośród wszystkich ankiet okazało się nieważnych, prezydent Katowic, Marcin Krupa poprosił o dodatkowe stanowisko w konsultowanej sprawie Radę Dzielnicy nr 12 Koszutka.
Nocna prohibicja w Katowicach
Pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże – od lutego 2021 r. oraz Dąbrówka Mała i Bogucice – od lipca 2022 r. W tych dzielnicach nocna prohibicja obowiązuje, w godzinach od 22.00 do 6.00 rano.
Statystyki pokazują, że przepisy dot. nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu odniosły zamierzony skutek. Liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. W Śródmieściu, już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń oraz o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2022 roku 1256 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2022 r. – 514.
Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować tego rodzaju asortyment. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.Raport z konsultacji dostępny jest na stronie internetowej miasta Katowice: https://bit.ly/3ZMgTB9
Urząd Miasta Katowice