Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Klimatyczna Baza Wiedzy z chatbotem klimatycznym i nowymi ekspertami!
Klimatyczna Bazy Wiedzy wzbogaciła się o nową funkcjonalność – chatbot klimatyczny zaprojektowany przez Stowarzyszenie Demagog. Do Rady Ekspertów i Ekspertek merytorycznie wspierających działanie bazy dołączyły nowe osoby z organizacji zaangażowanych w działania na rzecz klimatu: Stowarzyszenia BoMiasto, Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, popularno-naukowego bloga Crazy Nauka, Koalicji Klimatycznej, Polskiego Klubu Ekologicznego, Stowarzyszenia Zielone Mazowsze, Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Powstała w listopadzie 2022 r., w odpowiedzi na szerzącą się dezinformację klimatyczną, Klimatyczna Baza Wiedzy toogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu. Baza służy liderom opinii, dziennikarzom, naukowcom, politykom, ale też każdemu, kto chce wiedzieć i rozumieć więcej na temat zmiany klimatu. Baza jest zbiorem zweryfikowanych raportów i publikacji dotyczących klimatu, które opatrzone zostały krótkim komentarzem, ułatwiającym zrozumienie często niełatwych w odbiorze naukowych treści. Projekt wspierają eksperci i ekspertki z 20 wiodących organizacji pozarządowych i ośrodków akademickich zajmujących się kwestiami dezinformacji i zmiany klimatu.
Chatbot klimatyczny – nowa funkcjonalność bazy
Od marca br. dodatkową funkcjonalnością na stronie bazy jest możliwość korzystania z chatbota klimatycznego. Wirtualny asystent zaprojektowany został przez Stowarzyszenie Demagog z myślą o przeciwdziałaniu dezinformacji klimatycznej i ograniczaniu zasięgu mitów klimatycznych. Użytkownikom strony umożliwia szybkie uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące klimatu, korzystanie z quizu, generowanie losowych ciekawostek czy zapis do newslettera Demagoga.
Chatbot klimatyczny od połowy lutego dostępny jest na stronie Fakty o klimacie, a od początku marca także jako asystent użytkowników strony Klimatycznej Bazy Wiedzy.
– Chatbot klimatyczny jest naszą odpowiedzią na zjawisko dezinformacji klimatycznej. Stojąc w obliczu globalnego kryzysu, musimy opierać się na zweryfikowanych i wiarygodnych źródłach informacji. Niestety negowanie samego zjawiska zmiany klimatu, jego skutków oraz próby opóźniania mitygacji i transformacji energetycznej są wciąż obecne w debacie publicznej. Z tego powodu stworzyliśmy wirtualnego asystenta, z pomocą którego sięgnięcie po rzetelne źródła wiedzy o klimacie, jest jeszcze prostsze – mówi Małgorzata Kilian, prezeska Stowarzyszenia Demagog.
Nowi Eksperci i Ekspertki
W funkcjonowaniu bazy wiedzy o klimacie kluczowa jest bezstronność, odpowiednie zaplecze naukowe oraz profesjonalizm, które umożliwiają jej właściwe działanie. Gwarantem tego jest Rada Ekspertów i Ekspertek, w skład której wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki kluczowychorganizacji pozarządowych i podmiotów akademickich w Polsce.
W marcu do Rady Ekspertów i Ekspertek dołączyły kolejne osoby reprezentujące 7 wiodących organizacji:
– Patryk Białas, Stowarzyszenie BoMiasto
– Robert Buciak, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
– Anna Frączyk, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
– Dominik Madej, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
– Aleksandra Stanisławska, Crazy Nauka
– Urszula Stefanowicz reprezentująca Koalicję Klimatyczną i Polski Klub Ekologiczny
Oznacza to, że Rada Ekspertów i Ekspertek Klimatycznej Bazy Wiedzy liczy już 22 osoby z 20 organizacji. Są to (alfabetycznie):
Robert Buciak (Stowarzyszenie Zielone Mazowsze), Patryk Białas (Stowarzyszenie BoMiasto), Ewa Chodkiewicz(WWF), Anna Frączyk (Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi), Małgorzata Hajto (Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy), dr Katarzyna Iwińska(Collegium Civitas), dr Jakub Jędrak (Polski Alarm Smogowy), dr Aleksandra Kardaś (Nauka o klimacie), Lidia Kołucka (Forum Energii), dr Magdalena Kozłowska(Polski Alarm Smogowy), dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska (Climate Strategies Poland), Dominik Madej(Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć), Weronika Michalak (Heal Polska), Mirosław Proppé (WWF), Hubert Różyk (Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych), dr Michał Smoleń (Instrat), dr Paulina Sobiesiak-Penszko(Instytut Spraw Publicznych), Aleksandra Stanisławska(Crazy Nauka), Urszula Stefanowicz (Koalicja Klimatyczna oraz Polski Klub Ekologiczny), dr hab. Inż Izabela Sówka(Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej), dr inż. Krystian Szczepański(Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy), Aleksy Szymkiewicz (Stowarzyszenie Demagog).
Link do bazy: www.klimatycznabazawiedzy.org
Klimatyczna Baza Wiedzy