Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
XV Tyski Festiwal Monodramu MOTYF
8 marca rozpocznie się 15. edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF. Na scenie Teatru Małego zobaczymy 3 spektakle mistrzowskie oraz 9 prezentacji konkursowych, które oceni jury pod przewodnictwem Andrzeja Seweryna.
W tym roku w kwalifikacjach konkursowych udział wzięło prawie czterdziestu monodramistów z całej Polski. Ostatecznie, do festiwalowych prezentacji zaproszono 9 wykonawców.
Tegoroczny festiwal otworzy monodram Anny Seniuk pt. „Życie pani Pomsel” – to sztuka oparta na pamiętnikach sekretarki Goebbelsa. Jak pisze Łukasz Maciejewski, dziennikarz portalu e-teatr.pl: „To monolog o narodzinach zła, ale przede wszystkim o konformizmie, wyparciu i odpowiedzialności każdego i każdej z nas za podejmowane decyzje. Stawia pytania, które z przerażającą aktualnością musimy na nowo stawiać także dziś”.
Wśród spetkakli mistrzowskich zobaczymy także monodram Ewy Ziętek pt. „Nieostrość widzenia”. Spektakl to opowiedziana z bliskiej perspektywy historia Zofii Książek-Bregułowej, polskiej aktorki, poetki, łączniczki AK, która splata się na scenie z retrospekcją Ewy Ziętek na temat jej własnego życia.
Podczas gali finałowej XV Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF Andrzej Seweryn zaprezentuje monodram pt. „Wokół Szekspira”. Jak mówią organizatorzy, monodram ten daje możliwość publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru.
Spektakle konkursowe oceni jury w składzie: prof. Anna Kramarczyk, prof. Katarzyna Flader-Rzeszowska, Andrzej Seweryn – przewodniczący oraz Paweł Drzewiecki.
Darmowe wejściówki na pokazy konkursowe odebrać można w kasie Teatru, która jest czynna od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 18:00. Liczba miejsc ograniczona.
UM Tychy