Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Obchody Europejskiego Numeru Alarmowego 112
W przeddzień obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, który przypada na 11 lutego, odbyło się spotkanie wojewody śląskiego z dziennikarzami w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, by przekazać szerszemu odbiorcy informacje o bardzo ważnej pracy wykonywanej każdego dnia, 24h/dobę przez pracowników Centrum na rzecz mieszkańców województwa śląskiego, jak i całej Polski.
Podczas dzisiejszego spotkania pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach kierownik Mariusz Knopek i jego zastępca Katarzyna Kalisz-Gaweł przedstawili dziennikarzom twarde dane na temat działania Centrum. Z zasadami funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego i numeru alarmowego 112 miały okazję zapoznać się również zaproszone dzieci. Gościem specjalnym tegorocznych obchodów są przedstawiciele Grupy Jurajskiej GOPR.
W 2022 roku:
- do CPR w Katowicach wpłynęło ponad 2,4 mln połączeń, spośród których prawie 1,8 mln zostało odebranych przez Operatorów.
- średnia liczba zgłoszeń obsłużonych w ciągu miesiąca to ponad 147 tys.
- średnio w ciągu doby obsługiwanych jest prawie 5 tys. zgłoszeń
- Ponad 736 tys. zgłoszeń to zgłoszenia fałszywe, co daje prawie 42% wszystkich obsłużonych zgłoszeń.
Operatorzy 112 na co dzień odbierają setki zgłoszeń od mieszkańców nie tylko naszego województwa. Spośród wszystkich zgłoszeń obsłużonych w 2022 roku przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, aż 41,66 proc. stanowiły zgłoszenia fałszywe, to ponad 736 tys. niepotrzebnych telefonów
– to 1,8 mln profesjonalnie obsłużonych zgłoszeń w 2022 roku – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Na koniec stycznia ilość pracowników w CPR liczyła 114 osób. Zarządany zespół przez dyrektora Wydziału Powiadamiania Ratunkowego Tomasza Michalczyka, osiągnęła średni czas oczekiwania 9,9 s na odbiór zgłoszenia. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że w 2022 roku CPR Katowice obsłużyło 1 768 341 zgłoszeń, z czego 859 249 zdarzeń zakończyło się przekazaniem do służb ratunkowych. To średnio 151 zgłoszeń w pełni profesjonalnie obsłużonych przez naszego jednego operatora w ciągu dyżuru, czego dowodzą wysokie noty audytów jakości obsługi klienta.
Prawidłowe działanie numeru 112, to przede wszystkim pełna poświęcenia i godna pochwały praca Operatorów Numerów Alarmowych i wszystkich pracowników pod dyrekcją Szefa Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach dyrektora Wydziału Powiadamiania Ratunkowego Tomasza Michalczyka – przekonywał wojewoda śląski.
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach