Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
„Opowieść wigilijna” w Teatrze Miejskim w Gliwicach
Na ten spektakl czekali od dawna gliwiccy widzowie. 4 grudnia na scenie kameralnej Teatru Miejskiego (ul. Nowy Świat 55–57) wystawiona zostanie „Opowieść wigilijna”. Bilety rozeszły się na wiele dni przed premierą.
Wiktoriańskie opowiadanie Charlesa Dickensa o przemianie skąpca Ebenezera Scrooge’a było wielokrotnie wznawiane, tłumaczone na inne języki, adaptowane przez twórców filmu i teatru. Teraz cała plejada Duchów Świąt Bożego Narodzenia pojawi się na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.
– Zabierzemy widzów do świata teatru formy. W głównej roli na Scenie Kameralnej wśród mroku industrialnego Londynu zobaczymy Lecha Mackiewicza. Przestrzeń sceny wypełnią też lalki i projekcje – zapowiada Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu.
– Moc »Opowieści wigilijnej« tkwi w jej przesłaniu, jednak Dickens moralizując równocześnie bawił i straszył swoich czytelników. Ta kombinacja humoru, elementów grozy i chwil wzruszenia pojawi się także w naszym spektaklu. Historia Scrooge’a to uniwersalna opowieść o tym, że dobro nie tylko zwycięża nad złem, ale niesie ze sobą prawdziwą radość – mówi Joanna Oparek, autorka adaptacji.
– Metaforyczna opowieść doświadczonego surową biedą Dickensa, który podobnie jak Andersen rozumiał głęboki sens miłości i empatii, od niemal 200 lat porusza czytelników i widzów. Dokonująca się na naszych oczach przemiana zatwardziałego i pozbawionego uczuć starca jest dla nas pocieszeniem: że dobro może zwyciężyć, że nawet odrobina miłości do bliźnich ma siłę przywracania radości życia, że nie można tej gorącej iskry w sobie zagubić ani zaprzepaścić, bo wówczas będziemy jak uschłe drzewo, jak wyrzucona na śmietnik, pozbawiona światła choinka. Opowieść wigilijna, podobnie jak Boże Narodzenie, jest wielką i uniwersalną przypowieścią o wprowadzeniu światła w noc. Dlatego jestem przekonany, że tak jak opowiadanie starego pisarza, i nasz spektakl będzie przez lata przyciągał na widownię dzieci i rodziców nie tylko ku ich uciesze, ale też refleksji nad tym, co najważniejsze – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego.
W spektaklu wystąpią Klaudia Cygoń-Majchrowska, Aleksandra Gałczyńska, Cezary Jabłoński, Lech Mackiewicz, Aleksandra Wojtysiak i gościnnie Kacper Lorens.
UM Gliwice