Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Zabrze wybuduje dwie tężnie solankowe dla mieszkańców
Spośród blisko 2500 tysiąca polskich gmin Miasto Zabrze znalazło się w gronie
29 jednostek samorządu terytorialnego, które skutecznie pozyskały środki
z Funduszy Norweskich. To ponad 15 milionów złotych, spośród których blisko
1,5 mln zł przeznaczone zostanie na wybudowanie dwóch tężni solankowych
na terenie miasta.
Dziś w Sali Historycznej zabrzańskiego ratusza podpisane zostały umowy na budowę tężni solankowych w dwóch dzielnicach: Kończycach i Maciejowie. Łączna wartość inwestycji wynosi 1 336 178,18 zł. Realizacja zadania zakończona zostanie w terminie do 8 miesięcy od podpisania umów, czyli do końca maja 2023 r.
– W Zabrzu poza strategicznymi inwestycjami, takimi jak m.in. przedłużenie alei Korfantego, budowa centrów przesiadkowych czy przygotowanie i wypełnienie specjalnej strefy ekonomicznej realizujemy oczekiwane przez mieszkańców zadania dedykowane rekreacji, właśnie takie jak tężnie solankowe czy dwa przygotowywane właśnie wodne palce zabaw – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Zakres prac:
Budowa dwóch tężni o konstrukcji drewnianej wiaty (altany) bez ścian, zadaszonych dachem wielospadowym z podniesioną centralną częścią dachu (realizacja sygnaturki doświetlającej).
Tężnia przy ul. Dorotki, na terenie DOK Kończyce, o rzucie regularnego sześcioboku wpisanego w okrąg o średnicy 11 m.
Tężnia przy ul. Kondratowicza, w pobliżu Orlika Maciejów, o rzucie regularnego ośmioboku wpisanego w okrąg o średnicy 11m. Posadowienie tężni oraz rdzenia tarninowego na płycie fundamentowej.
Każda tężnia wyposażona zostanie w:
- oświetlenie o źródłach światła LED RGB-W (zakłada się dynamiczną zmienność kolorów na zasadzie koloroterapii);
- stojaki na rowery;
- elementy małej architektury: ławki i kosze na śmieci;
- zbiornik podziemny na solankę z urządzeniem do mieszania solanki;
- instalację solankową służącą do rozprowadzania solanki: automatyka i sterownia dozująca solankę oraz pompa z wyłącznikiem pływakowym;
- studnię techniczną (komora techniczna) podziemną z zapewnieniem dostępu;
- kolumnę tarninową (rdzeń tarninowy);
- słup z panelem fotowoltaicznym oraz akumulatorem (podstawowe zasilanie tężni) oraz instalację zasilającą pomocniczą (podłączenie pod istniejącą instalację wewnętrzną) – całość w postaci instalacji elektrycznej hybrydowej;
- czujnik zbliżeniowy zintegrowany z instalacją solankową – uruchamiający instalację w czasie pobytu ludzi w obszarze tężni i unieruchamiający ją w przypadku braku użytkowników oraz w porze nocnej;
- czujnik zmierzchowy i wyłącznik czasowy zintegrowany z instalacją oświetleniową – uruchamiający instalację oświetleniową po zmierzchu i wyłączającą ją poza godzinami użytkowania;
- tablicę z regulaminem korzystania z tężni (tablica typowa systemowa o charakterze i kolorystyce nawiązującej do wiaty tężni).
W drodze przetargu publicznego w formie „zaprojektuj i wybuduj” wybrany został wykonawca: AQUARIUS ŚRODA & HOLISZ Sp. z o. o.
Zadanie inwestycyjne dofinansowane jest w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” oraz w 15% ze środków z budżetu państwa.
Urząd Miejski w Zabrzu