Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Z myślą o seniorach. Co oferują Gliwice?
Tegoroczny Rodzinny Piknik Seniora, który odbył się we wrześniu w parku Chopina, otworzył sezon na jesienne aktywności. Była to jedna z wielu okazji do spotkań i integracji w naszym mieście. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – przypominamy, jak wiele oferują seniorom Gliwice.
Zorganizowany we wrześniu Rodzinny Piknik Seniora na dobre wpisał się w kalendarz miejskich imprez integrujących mieszkańców, przyciągając nie tylko starszych gliwiczan, ale i całe rodziny. Barwny korowód do parku Chopina poprowadziła Orkiestra Dęta z Ostropy. Tam na uczestników czekały rozmaite atrakcje, a centrum wspólnej zabawy była scena, na której do tańca zagrzewali wraz z orkiestrą Mirosław Szołtysek oraz Jolanta i Jacek Kierokowie.
Były też miejsca poświęcone zdrowiu oraz strefa rozrywki, którą wypełniły rozmaite warsztaty, konkursy i zabawy dla dzieci. Policjanci i strażnicy miejscy przybliżali zasady bezpieczeństwa, Rada Seniorów Miasta Gliwice przygotowała stoisko dobrej książki, natomiast Klub Seniora Stare Gliwice oraz Klub Seniora Śródmieście zademonstrowały swoje rękodzieła i częstowały łakociami.
Szeroka oferta miejskich imprez
Piknik Seniora to jedna z wielu ofert integrujących gliwickich seniorów. Starsi mieszkańcy chętnie korzystają z rozmaitych miejskich atrakcji, imprez kulturalnych czy sportowych, również tych promujących zdrowie i profilaktykę zdrowotną, przygotowywanych przez miasto dla wszystkich, niezależnie od wieku. Są też oferty kierowane specjalnie do seniorów.
Kulturalne pomysły na czas wolny
Gliwickie instytucje kultury wracają tej jesieni z dobrze znanymi seniorom, dedykowanymi cyklicznymi spotkaniami. W kinie Amok raz w tygodniu, o godz. 12.30, odbywa się „Seans Seniora” – to projekcje dedykowane kinomanom, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi produkcjami.
W ramach „Seansu Seniora” 4 października w kinie Amok o 12.30 wyświetlona zostanie komedia „Zołza”. Informacje o następnych projekcjach dla seniorów na stronie amok.gliwice.pl.
Ci, którzy przy zakupie biletów okażą legitymację emeryta-rencisty, mogą zakupić je w promocyjnej cenie 14 zł.
W piątek 30 września oraz w niedzielę 2 października seniorzy będą mogli bezpłatnie zwiedzić oddziały Muzeum w Gliwicach w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą”. Sobota jest dniem darmowego zwiedzania dla wszystkich. Szczegółowe informacje o wystawach na stronie muzeum.gliwice.pl.
Teatr Miejski w Gliwicach również otwiera swoje podwoje dla osób starszych – podczas „Teatru od kuchni” seniorzy mogą odkryć największe sekrety teatru oraz zwiedzić miejsca niedostępne na co dzień, a to wszystko przy kubku kawy lub aromatycznej herbaty. Koszt wejściówki to 15 zł.
Najbliższe spotkanie w „Teatrze od kuchni” odbędzie się 24 października (godz. 10.00). W programie odkrywanie tajemnic teatru i warsztaty teatralne prowadzone przez aktora Mariusza Galilejczyka. Więcej na stronie teatr.gliwice.pl.
Propozycje dla starszych mieszkańców przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna. W Bibliotece Centralnej organizowane są zajęcia „Komputer bez barier”. Seniorzy w komfortowych, małych grupach poznają podstawy obsługi komputera, uczą się jak korzystać z internetu i poczty elektronicznej, z elektronicznego katalogu bibliotecznego, jak tworzyć i edytować proste dokumenty tekstowe.
Warto pamiętać o Dyskusyjnych Klubach Książki działających w filiach nr 16, 21 i 30, licznych spotkaniach autorskich organizowanych w Bibliotece Centralnej, a także o klubie brydżystów spotykającym się w filii nr 5. W bibliotece działa również bezpłatna usługa „Książka na telefon”. Aby umówić się na dostawę książek, audiobooków, filmów czy gier planszowych pod drzwi własnego domu, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 32/231-54-05. Dostawy są realizowane w środy w godz. od 8.00 do 14.00.
Strefa seniora w Centrum 3.0
Dedykowaną osobom starszym ofertę przygotowało Centrum 3.0. – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. W Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6 mieszkańcy Gliwic, którzy ukończyli 60 lat, znajdą teatr i zespół muzyczny, pomysł na wolontariat, warsztaty i szkolenia, porady dotyczące nowinek technologicznych, informacje o działalności Rady Seniorów Miasta Gliwice, a także nowych znajomych.
4 października w Strefie Seniora – Centrum 3.0 ruszają warsztaty teatralne. Zaplanowano 6 spotkań – 1 raz w tygodniu – co wtorek. Start o godzinie 16.30 przy ul. Studziennej 6. Natomiast 13 października w godzinach 10.00 – 11.00 odbędą się warsztaty z podstaw obsługi komputera. Będą organizowane cyklicznie – co czwartek. Zapisy na obydwa warsztaty pod nr tel. 506-257-140.
Ciekawe spotkania i zajęcia dla seniorów organizowane są także w ramach zadań wybranych przez samych mieszkańców w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. O taką ofertę również warto zapytać w Centrum 3.0.
Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszą się kluby seniora. W mieście działa ich aż 16 w różnych dzielnicach! Informacje o spotkaniach organizowanych przez kluby dostępne są na stronie gods.gliwice.pl/strefa-seniora/.
We wrześniu uruchomiony został program mikrograntów przeznaczonych na dofinansowanie projektów senioralnych – propozycje działań zgłoszone przez gliwickie kluby seniora mają szansę na 1000 złotych jednorazowego dofinansowania.
Na stronie internetowej gods.gliwice.pl, w zakładce Strefa Seniora, zebrane zostały najważniejsze informacje o działaniach społecznych, kulturalnych i edukacyjnych na rzecz starszych mieszkańców Gliwic.
Ważny głos, czyli Gliwicka Rada Seniorów
Drugą kadencję rozpoczęła Rada Seniorów Miasta Gliwice, której najważniejszym zadaniem jest reprezentowanie osób starszych w samorządzie. Rada opiniuje projekty uchwał, inicjuje przedsięwzięcia zmierzające do integracji społecznej seniorów, wzmacnia ich aktywność obywatelską i pozycję w społeczeństwie.
Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza
Dużo możliwości daje osobom starszym udział w zajęciach organizowanych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wśród propozycji są np. wykłady, spotkania w grupach zainteresowań, w tym prężnie działającej sekcji sportowej, lektoraty, wyjazdy turystyczne, wyjścia na imprezy kulturalne. UTW działa już od 20 lat i w październiku uroczyście świętować będzie jubileusz.
Ruszyła rekrutacja na kolejny rok akademicki 2022/2023 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zapisy prowadzone są w Centrum 3.0 (ul. Studzienna 6) w poniedziałki i środy w godz. od 13.00 do 14.00, oraz w czwartki w godz. od 13.00 do 15.00. Wzory dokumentów i szczegółowe informacje, także o jubileuszu UTW, można znaleźć na stronie utwgliwice.wordpress.com.
Program zniżek „Gliwicki senior 60+ i 75+”
Sporym zainteresowaniem cieszy się oferta bonusów dla seniorów – do tej pory wydano ponad 12,5 tys. kart uprawniających do zniżek. Dzięki temu programowi mieszkańcy, którzy ukończyli 60. rok życia, mogą korzystać ze zniżek przygotowanych przez instytucje kultury, ośrodki sportu, miejsca wypoczynku czy lokalnych przedsiębiorców. Kartę Seniora można uzyskać w Biurze Obsługi Interesantów na parterze Urzędu Miejskiego. Dostępna jest od ręki, wystarczy okazanie dowodu osobistego i wypełnienie wniosku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie gliwice.eu.
Niższe opłaty za odpady
W trosce o tych seniorów, dla których rosnące koszty wywozu nieczystości stanowią niemałe wyzwanie finansowe, w mieście określone zostały zasady przyznawania dofinansowania do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w formie zasiłków celowych i specjalnych zasiłków celowych. Szczegółowych informacji w sprawie możliwości uzyskania dofinansowania, uwarunkowanej osiąganym dochodem, udziela Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach, tel. 32/335-96-08.
Wsparcie Ośrodka Pomocy Społecznej
Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje szerokie wsparcie dla seniorów, dostosowując rodzaj pomocy do indywidualnej sytuacji.
Na terenie Gliwic działają: Dzienny Dom Pomocy Społecznej (Kozielska 71) oraz Dzienny Dom „Senior+” (ul. Partyzantów 30), w których osoby starsze mogą skorzystać m.in. z wyżywienia, grupowej i indywidualnej terapii zajęciowej, wycieczek plenerowych, a w razie potrzeby również z dowozu do placówki. Dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje bieżące wsparcie pracowników socjalnych. Jednostka ma również możliwość kierowania osób potrzebujących do domów pomocy społecznej – na terenie Gliwic funkcjonują: DPS „Nasz Dom” (ul. Derkacza 10) i DPS „Nazaret” (ul. Odrowążów) oraz DPS „Opoka” (ul. Pszczyńska 100).
Starsze, samotne osoby mogą skorzystać ze wsparcia wolontariuszy, którzy pomogą przy codziennych sprawunkach, takich jak zakupy, odbiór paczki czy leków. Tego typu pomoc może być realizowana jednorazowo lub cyklicznie, zależnie od potrzeb. Informacje na ten temat można uzyskać pod numerem: 32/335-96-48 (w dni robocze od godz. 8.00 do 13.00).
Więcej informacji na ten temat oferowanego wsparcia oraz zasiłków dedykowanych seniorom można znaleźć na stronie www.opsgliwice.pl oraz uzyskać pod numerem telefonu 32/239-96-08.
Kijki w garść – i po zdrowie!
Z myślą o gliwickich seniorach Samorząd Miasta Gliwice organizuje bezpłatne treningi z kijkami, trasą wiodącą alejkami Lasu Komunalnego przy ul. Chorzowskiej.
Zajęcia nordic walking pod okiem instruktora wystartowały 28 września i będą organizowane dwa razy w tygodniu – w środy od godz. 16.30 i w soboty od godz. 10.30. Miejscem zbiórki będzie gliwicka tężnia.
Więcej informacji o zajęciach i ewentualnych zmianach w ich harmonogramie w przypadku nagłego załamania się pogody udziela trener Beata Witkowska-Ponikwia (tel. 723-108-441).
Bezpieczeństwo na co dzień
W Gliwicach prowadzone są różnorodne działania mające poprawić bezpieczeństwo seniorów w różnych obszarach.
Kolejne bezpłatne spotkanie poświęcone bezpieczeństwu rozpocznie się 17 października o godz. 14.00 w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6. Prawa konsumenckie przybliży Miejski Rzecznik Konsumentów, a funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji opowiedzą o zmianach w przepisach ruchu drogowego, a także o bezpieczeństwie seniorów, na których często zastawiają sidła oszuści.
Warto wspomnieć także o idei zakładania czerwonych teczek – „segregatorów życia” służących do zgromadzenia najważniejszych informacji dotyczących stanu zdrowia jego właściciela.
W Urzędzie Miejskim (ul. Zwycięstwa 21) segregatory można odbierać bezpłatnie, na stanowisku Konsultanta Osób Niepełnosprawnych na parterze budynku. Przygotowane w ten sposób informacje umieszczone w widocznym i dostępnym dla służb medycznym miejscu, mogą okazać się niezwykle przydatne w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Złota rączka pomoże w drobnych naprawach
„Złota rączka dla seniora”, usługa pomocy w naprawach usterek dla osób, które ukończyły 60. rok życia, ma swoją kontynuację. Ta forma pomocy przeznaczona jest w szczególności dla osób samotnych, chorych, które nie mogą liczyć na wsparcie bliskich. Pomoc złotej rączki dotyczy drobnych czynności naprawczych i remontowych – usług, których wykonanie nie przekracza dwóch godzin i które nie wymagają natychmiastowej interwencji. Usterki można zgłaszać telefonicznie w firmie POG-Tech (tel. 32/270-55-00) od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 16.00. Dla bezpieczeństwa seniorów osoba wykonująca usługę jest wyposażona w identyfikator z logo projektu z pieczęcią „Gliwice – miasto na prawach powiatu”.
Seniorzy mają swojego pełnomocnika
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów działa w Gliwicach od 2020 roku. Powołana na to stanowisko Beata Jeżyk z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach jest dostępna dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach pracy UM (pok. 208, II piętro) oraz pod numerem telefonu 32/239-12-95.
– Gliwice inicjują rozmaite działania skierowane do seniorów naszego miasta. Zadania te realizowane są zgodnie z założeniami Programu Polityki Senioralnej Miasta Gliwice na lata 2021 – 2025. Ich celem jest m.in. zapewnianie seniorom możliwości aktywnego udziału w życiu społecznym oraz korzystania z różnych propozycji spędzania wolnego czasu – oferty sportowej, kulturalnej, edukacyjnej, prozdrowotnej, ale także pomocowej – mówi Beata Jeżyk.
UM Gliwice