Z jakimi objawami dyskryminacji osoby z niepełnosprawnościami spotykają się na rynku pracy? Jakie zmiany zaszły w kwestii równouprawnienia na rynku pracy i co my możemy zrobić, żeby poprawić sytuację? O tym rozmawiamy z Agatą Gawską, Fundacja Aktywizacja.

Nasza gościni opowiedziała o tym, jak szerokim problemem jest dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy i w społeczeństwie.

Ten problem istnieje, tak jak dyskryminacja ze względu na płeć, rasę, pochodzenie czy orientację seksualną. To jest coś, co po prostu jest zjawiskiem, które występuje. W roku 2016 biuro Rzecznika Praw Obywatelskich prowadziło badanie dotyczące dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami i w świetle tego badania, wygląda na to, że rzeczywiście niepełnosprawność jest tym polem, które doświadcza najmniejszej dyskryminacji, w porównaniu z innymi kwestiami, w których możemy mówić o dyskryminacji. (…) Być może ta dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami to jest coś, co zanika.

Fundacja Aktywizacja działa od lat 90., zapytałyśmy jakie zmiany w tym czasie zaszły w społeczeństwie.

Najważniejszą zmianą jest wdrożenie konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Na jej kanwie zachodzą zmiany w mentalności i języku, osoba z niepełnosprawnością to też jest termin konwencyjny. Kluczowa zmiana to postrzeganie niepełnosprawności. Dawno temu postrzegaliśmy ją w modelu medycznym, (…) jak tej osobie możemy pomóc, jakie podać leki. W tej chwili patrzymy przez pryzmat społeczny. Najpierw mówimy o osobie, potem o niepełnosprawności.

Całej rozmowy posłuchacie w naszym podcaście w przeglądarce i w aplikacjach.

Rozmowa odbyła się w ramach projektu „Młodzi rozmawiają o różnorodności” finansowanego przez Europejski Korpus Solidarności.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.