Rybnik: Co słychać w Boguszowicach Starych? 

Termomodernizacje, naprawy, remonty i inwestycje – sporo działo się w ostatnim czasie w Boguszowicach Starych. Dzielnica pięknieje, oferując mieszkańcom wygodne życie w estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni.

Zielona dzielnica

Najważniejsze miejsca życia codziennego w pobliżu, zieleń i spokój – to atuty mieszkania w dzielnicy Boguszowice Stare. Gdy dodamy do tego efekty zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycji oraz plany, które w tym miejscu sukcesywnie będą realizowane – mamy przyjazne rodzinom miejsce stawiające na jakość i komfort życia.

–  Moim celem jest, by Rybnik rozwijał się w sposób zrównoważony, dotyczy to także infrastruktury w poszczególnych dzielnicach. Bardzo cieszą mnie wszystkie inwestycje, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Ładne, a przede wszystkim efektywne energetycznie budynki użyteczności publicznej, bezpieczne drogi, inwestycje w zielone miejsca odpoczynku, dobra oferta mieszkaniowa – właśnie te elementy składają się na to, by o danej przestrzeni powiedzieć, że jest dobra do życia. Boguszowice Stare z pewnością taką przestrzenią są – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Ekologiczne termomodernizacje

Co zatem słychać w Boguszowicach Starych? Swoje oblicze zmieniły placówki edukacyjne. W bieżącym roku za 2,4 mln zł kompleksowo stermomodernizowana została Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Małachowskiego, a w ubiegłym roku (2021) za ponad milion złotych przeprowadzona została termomodernizacja Przedszkola nr 18. Przy okazji odświeżono fasadę budynków – dziś prezentują się w jasnych kolorach z barwnymi elementami, nawiązującymi kolorystycznie do Systemu Identyfikacji Wizualnej Rybnika.

Rusza także termomodernizacja budynku przy ul. Św. Wawrzyńca 6. Tzw. harcówka, jeden z najważniejszych i najstarszych budynków w dzielnicy Boguszowice Stare, obecnie użytkowany przez Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady”, przejdzie lifting energetyczny i estetyczny.

– Warta nieco ponad milion złotych inwestycja obejmie m.in. docieplenie ścian, roboty izolacyjne piwnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zmianę sposobu ogrzewania z węglowego na gazowe. Po zakończeniu inwestycji, planowym po połowie przyszłego roku, budynek doskonale uzupełni już zrealizowane w dzielnicy przedsięwzięcia – wskazuje  Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku, w którego zarządzie znajduje się budynek.  

Remont drogi

Komfort życia mieszkańców Boguszowic Starych poprawił na pewno remont ulicy Małachowskiego. Realizowana w tym roku przez pracowników Rybnickich Służb Komunalnych inwestycja warta 300 tysięcy złotych polegała na wymianie uszkodzonej nawierzchni tego najważniejszego dla mieszkańców dzielnicy szlaku komunikacyjnego. Remont z pewnością  poprawił bezpieczeństwo w ruchu, które zwiększy się jeszcze bardziej po planowanej w przyszłym roku budowie oświetlenia pięciu przejść dla pieszych w ciągu ulicy Małachowskiego i doświetleniu parkingu naprzeciwko parku św. Wawrzyńca.

Więcej zieleni w parku Wspomniany park św. Wawrzyńca czeka zaś… zielona rewitalizacja. Prace, które przeprowadzą pracowniczy Zarządu Zieleni Miejskiej,  obejmują m.in.  uregulowanie skarpy górnej z nasadzeniami krzewów, przygotowanie zielonego oddzielenia parku od strony ulicy Strażackiej oraz uporządkowanie parku po drugiej stronie schodów. Kolejny etap zielonej zmiany uzależniony jest od wyników głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika na 2023 rok. Jeden ze zgłoszonych projektów lokalnych to propozycja zagospodarowania właśnie tej przestrzeni na przyjazne osobom z małym dziećmi i seniorom „ekomiejsce integracji” z łąką kwietną, ścieżką sensoryczną i elementami małej architektury.

UM Rybnik

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.