Odszedł Franciszek Pieczka. Wybitny śląski aktor miał 94 lata.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 w Godowie w woj. śląskim. Legendarny aktor ze Śląska nigdy nie odcinał się od korzeni.

– Życie aktora zmusiło go do poszukiwań stałego miejsca zamieszkania. Mimo tego nigdy nie zapomniał i nie odcinał się od swojego pochodzenia. Jego wielkie role teatralne i filmowe oraz sukcesy utożsamiane są z jego pochodzeniem, wartościami wychowawczymi i kulturalnymi naszej gminy. Dowodem przywiązania do naszego regionu są jego częste odwiedziny i kontakty oraz zainteresowanie przemianami gospodarczymi i społecznymi – czytamy na stronie gminy Godów.

Zagrał w ponad stu filmach zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci zapisał się kreacjami w obrazach takich jak „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”. Warto wspomnieć, że przełomowa w karierze Franciszka Pieczki okazała się rola w serialu „Czterej pancerni i pies” – gdzie wcielał się w Gustlika Jelenia. Występował również między innymi w popularnym serialu „Ranczo”.

W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej.

Wiadomość o śmierci przekazała rodzina artysty.

Natalia Makselon
Natalia Makselon

Redaktorka. Prowadząca serwisy lokalne Beskid Śląski 24 oraz Życie Jastrzębia.