Kim jest nowy prezes TVP?

Jacek Kurski został odwołany z funkcji prezesa TVP. Ocena prezesury Kurskiego, co oczywiste, zależy od poglądów oceniających – jego odwołanie pokazuje jednak, że nie tylko opozycyjni komentatorzy uznali telewizyjną propagandę za przesadę. Z doniesień medialnych wynika, że decyzja o odwołaniu Kurskiego zapadła po rozmowach z lokalnymi działaczami PiS. Jaki z tego wniosek? TVP zaczęło tracić wiarygodność w całej Polsce, nie tylko tej tradycyjnie ”TVN-owskiej”.

W którą stronę pójdzie TVP? Nowym szefem stacji został Mateusz Matyszkowicz, o którego wyborze Rada Mediów Narodowych poinformowała już wczoraj – w dniu odwołania Kurskiego. Matyszkowicz ukończył filozofię w Krakowie, zanim jednak trafił na Uniwersytet Jagielloński, został absolwentem liceum w Żywcu. Oczywiście pochodzi ze środowisk konserwatywnych – razem ze znanym pracownikiem TVP, Samuelem Pereirą, współtworzył ruch „Prawicowy Hipster”, był też związany z magazynem Fronda Lux. Matyszkowicz miał swoje programy w telewizji Republika oraz TVP Kultura, w których opowiadał o literaturze.

Niemal na początku pierwszego okresu panowania Kurskiego w telewizji polskiej Matyszkowicz został dyrektorem TVP Kultura, po to by później awansować na dyrektora TVP. Aktualnie, jako prezes, zamierza kontynuować „dobrą tradycję TVP”.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok

Redaktorka. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta