Żorro na krótkiej liście The Plan Awards 2022

Projekt Żorro znalazł się na krótkiej liście The Plan Awards 2022 w kategorii housing/future.

– Bardzo cieszy nas informacja, że drugi rok z rzędu nasz projekt został doceniony w tym bardzo prestiżowym konkursie i to na etapie budowy! – mówi Maciej Franta, autor projektu oraz właściciel Franta Group Architects i dodaje: – Żorro to superbohater, a bohater musi się wyróżniać. Tym bardziej, jeśli stać będzie wśród bloków z wielkiej płyty. Z jednej strony chcieliśmy, aby korespondował z otoczeniem, a z drugiej był inny, wyjątkowy, stanowił nowy wzór superbohatera w swojej lokalizacji, aby odstawał jakością i standardem od otoczenia, i wreszcie, aby był inspiracją do dalszej przemiany dzielnicy i tej części miasta.

Architektoniczna ikona miasta

Żorro to nowoczesny budynek wielorodzinny, który powstaje w Żorach. Będzie on spełniał standardy ekologiczne, wyposażony zostanie w oszczędne technologie ogrzewania, wysokie parametry izolacyjności oraz szerokie okna doskonałej jakości. Mieścił będzie 51 mieszkań oraz apartamentów o wysokim standardzie. W połączeniu z pięknymi wnętrzami tworzyć będzie swoistą nową wizytówkę – architektoniczną ikonę miasta.

Jak powstał projekt Żorro?

– Najpierw poprzez dynamiczne przecięcie surowej bryły typowego prefabrykowanego budynku z wielkiej płyty odkryliśmy jego prawdziwe serce – ciepłe i miękkie wnętrze, które stanowią szerokie dachowe tarasy, pełne zieleni. A potem nadaliśmy mu pozostałe atrybuty superbohatera: pelerynę z balkonów wypełnionych zielenią, skąd rozciąga się widok na Beskidy, oraz maskę z balustrad i zieleni, przesłaniającą życie wewnętrzne w budynku. Całość „ubraliśmy” w kolor czarny, który budzi respekt oraz dodaje klasy i elegancji – opisuje architekt.

Dane:

  • architekt: Maciej Franta 
  • współpraca autorska: Michał Pietrucha, Karolina Sznura-Mrohs oraz zespół 
  • lokalizacja: Żory, ul. Handlowa
  • inwestor: Blockhaus Sp. z o.o.
  • projekt: 2020 -2022 r.

wizualizacje: Unique Vision Studio Rafał Barnaś

Link znajduje się tutaj.

Franta Group Architects

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.