W najbliższa sobotę, 3 września, odbędzie się Narodowe Czytanie. Ponieważ to również dzień święta Szlaku Zabytków Techniki, czyli INDUSTRIADY, która w Rudzie Śląskiej odbywa się na zabytkowym osiedlu Ficinus, właśnie w tym miejscu rudzianie będą wspólnie czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, wybrane przez Prezydenta RP do tegorocznego czytania. Imprezę poprowadzi Inga Papkala.

– Myślę, że atmosfera tej uliczki, pięknie odrestaurowane zabytkowe domki Ficinusa, sielska aura tego miejsca będą idealną scenerią dla utworów Adama Mickiewicza – mówi Anna Morajko-Fornal, koordynatorka Narodowego Czytania na Ficinusie. – Tym bardziej, że poza pięknymi strofami pióra naszego narodowego wieszcza, będziemy podziwiać etiudy taneczne przygotowane przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego – dodaje. 

W rudzkiej odsłonie akcji wezmą udział m.in.: Cecylia Gładysz, była radna Rady Miasta Ruda Śląska, Anna Morajko-Fornal, nauczycielka II LO oraz założycielka i opiekunka Amatorskiego Teatru „Pierro”, Monika Czoik-Nowicka, pisarka i animatorka kultury, Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz dr Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta rudzkiego magistratu. Do lektury będzie jednak zaproszona cała publiczność. – Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji – mówi Krzysztof Piecha. – Narodowe Czytanie będzie pięknym wstępem do INDUSTRIADY, która jest świętem innej historycznej spuścizny – dziedzictwa industrialnego. W programie wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie, więc będzie okazja do czytania, śpiewania, słuchania i wspólnej zabawy – zapowiada. 

Ideą Narodowego Czytania jest nie tylko promocja najwybitniejszych dzieł polskiej literatury, ale również zachęcenie do wspólnego spędzania czasu. W całej Polsce ludzie spotykają się w większych i mniejszych grupach, by przypomnieć sobie wybraną lekturę, odkryć na nowo jej przesłanie oraz pokazać młodym pokoleniom, jak fajnym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest czytanie.

Przypomnijmy, że „Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana 10 lat temu przez Bronisława Komorowskiego, ówczesnego Prezydenta RP. Pierwszą czytaną wspólnie lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce czytano „Zemstę” Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz Antologię Niepodległości, czyli zbiór utworów zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej przygotowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie, a rok później „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W zeszłym roku lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Urząd Miasta Ruda Śląska

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.