Austriacki koncern przekazał pieniądze dla rodzin ofiar katastrof górniczych w kopalniach Pniówek i Zofiówka. „Łącznie 130 tysięcy euro”

Sama myśl o katastrofach górniczych w kopalniach Pniówek i Zofiówka, do których doszło w kwietniu tego roku, wciąż rozdziera serca. W wypadkach zginęło łącznie 19 pracowników, a kolejnych 7 uznano za zaginionych. Chcąc wesprzeć ich rodziny, austriacki koncern voestalpine postanowił przekazać łącznie 130 tysięcy euro dla fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Voestalpine to austriacki koncern technologiczny, który jest jednocześnie partnerem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego przedstawiciele właśnie zdecydowali o przekazaniu łącznie 130 tysięcy euro na rzecz fundacji JSW, by wesprzeć rodziny ofiar katastrofy górniczych, do których doszło w kopalniach Pniówek i Zofiówka w kwietniu tego roku. Fundacja ma przekazać pieniądze 26 rodzinom, każda z nich otrzyma około 20 tysięcy złotych. „Voestalpine jest dla nas kluczowym partnerem i cieszymy się, że możemy liczyć na nich również w tak dramatycznych sytuacjach, jak katastrofa górnicza. Oczywiście środki przekazane przez koncern nie zrekompensują tragedii, jaka dotknęła naszych pracowników i ich najbliższych, ale z pewnością pomogą ich rodzinom. Jesteśmy wdzięczni za tak szlachetny gest”, mówi Sebastian Bartos, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu.

Jak informuje JSW, koncern voestalpine to strategiczny partner Grupy Kapitałowej JSW oraz światowy lider w produkcji i przetwórstwie stali. Ich działalność oparta jest na współpracy między innymi z przemysłem motoryzacyjnym, kolejowym, lotniczym i naftowym. Warto zaznaczyć, że dla Grupy Kapitałowej JSW jest strategicznym partnerem w zakresie odbiorów węgla i koksu. „Pomoc tym rodzinom jest naturalnym odruchem i wynika z wieloletniej współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową. Relacje biznesowe z JSW to nie tylko współpraca tu i teraz, ale rozwijane od wielu lat partnerstwo naszych spółek. Chcemy pokazać naszą solidarność wobec wszystkich rodzin naszego partnera”, powiedział Horst Panzer, dyrektor zarządzający voestalpine.

Okazją do podziękowań koncernowi voestalpine była wizyta ich przedstawicieli w kopalni Budryk w Ornontowicach. „Bardzo doceniamy ten gest, z pewnością będzie to również docenione przez załogę. Dziękujemy z całego serca w imieniu rodzin poszkodowanych górników”, mówił Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku doszło do jednych z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii górnictwa. 20 kwietnia w Pniówku, w wyniku licznych wybuchów, zginęło łącznie dziewięć osób, a siedmiu pracowników wciąż jest poszukiwanych. Na razie akcję ratowniczą wstrzymano z uwagi na trudne i niebezpieczne warunki w miejscu zdarzenia, ale ma ona zostać wznowiona, gdy tylko będzie to możliwe. Trzy dni po wypadku w Pniówku, do tragedii doszło także w ruchu Zofiówka. Tam miał z kolei miejsce potężny wstrząs, w wyniku którego zginęło łącznie dziesięciu pracowników. Bilans obu tych tragedii wynosi 19 osób, a 7 nadal jest uznanych za zaginionych. „Zaginieni górnicy znajdują się w odizolowanym rejonie ściany N-6 w kopalni Pniówek, gdzie w dalszym ciągu prowadzona jest profilaktyka przeciwpożarowa”, podaje Jastrzębska Spółka Węglowa.

Przyczyny i okoliczności obu wypadków bada Wyższy Urząd Górniczy oraz Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.